24Hodin MTB ve Vimperku

První víkend v září se náš team vydal do Vimperka na poslední závod seriálu 24 hodinovek. Počasí jako obvykle dělalo všechno proto, aby závodníkům znepříjemnilo psychickou pohodu a dva dny před závodem vydatně pršelo. Ze zkušeností jsme čekali peklo v bahně a optimismu na rozdávání nebylo. Pro vimperskou trať Ski a Bike centrum Radotín nominoval kvarteto ve složení Milan Černý, Tomáš Vitvar, Ota Zima, Lukáš Mikovec, team který své kvality již prokázal  2. místem na liberecké trati.

Sobotní ráno se neslo ve znamení budování depa a přípravy na závod. Podařilo se nám zabrat ideální místo mezi závodní dráhou, která křižovala depo hned 4x. Strategická pozice je důležitá, teamová podpora může podávat jídlo/pití/dělat servis a to vše s minimálním zdržením. Před 12 se rovnám na start a už to frčí. Kolo beru na 4. fleku a hned tomu dávám plnej kotel. Trať neznám a tak se nechávám překvapit. Čekal jsem dost, ale tohle bylo moc. Je to opravdu v terénu a opravdu do kopce. Staviteli ovšem skládám poklonu i po vytrvalých deštích je trať v optimálním stavu, což vydrželo až do neděle. Obtížnost dle mého překročila únosnou hranici pro kategorii sólo, neboť kořenů a technických pasáží bylo na trati srovnatelně s okruhy XC. Po prvním kole mě pěkně bolí rameno, přeci jen tahle trat není ideální na poúrazovou rekonvalescenci. Naší taktikou je střídat po dvou kolech a toho se držíme, přestože na nás v sobotu přes den najíždí team ČS MTB-Špekouni cenné minuty. Zejména Jan Svorada ml. jezdí famozní časy.  S příchodem noci a to netradičně brzkým se ale situace mění. Jednak se konečně rozjel Tomáš a druhak my frčíme stále plný kotel, zatímco soupeři slábnou a zjevně mají problém s noční pilotáží. Noční jízda je totiž kromě zkušeností největší zbraní našeho teamu. U soupeřů z ČS MTB se ztížení již dost těžké trati podepisuje na technických problémech kdy lámou šaltr a později ničí celé zadní kolo. Dokončují tak okruh po svých až do depa, kde nepovoleně střídají závodníka. Po prvé to necháváme být, po druhé vše dokumentujeme a dostávají penalizaci jedno kolo. To přichází v době, když už ale bezpečně vedeme o půl kola. Nepodcenili jsme připravu a co se týče osvětlení myslím na okruhu jsme neměli konkurenci. Zejména ve sjezdech se na dvě aurory a fenixe na helmě dá jet skoro jako ve dne a soupeři jen uskakují a umožňují průjezd. Nedělní rozednění přichází pozdě a vlhkost a teplota okolo 6 stupňů mě i Otu ráno pěkně kosí. Naštěstí máme nejlepší zázemí na světě a naše přítelkyně, rodiče a přátelé se příkladně starají o nás, naše kola i stravu a pití. My se tak můžeme soustředit pouze na výkon a regeneraci. Projevuje se to pozitivně na našich časech, neztrácíme tolik proti sobotním časům a v závěru ještě zrychlujeme. V neděli 12:00 se uzavřela časomíra a team Ski a Bike centra Radotín zvítězil ve své kategorii i v absolutním pořadí, porazili jsme i 6ti členné teamy. Později odpoledne si vychutnáváme pocit vítězství a na bednu jdeme nejdříve v rámci závodu a poté i jako celkový vítězové celé série. Někde mezi tím vyhráváme ještě sud piva jako bonus od pivovaru Dudák.

Byl to krásný ale těžký seriál, trocha nostalgie že už zkončil, ale zase se můžeme těšit na rok 2010. Letos se jelo jen jednou na suché trati, a to paradoxně ve Vimperku. Liberec, Bystřička i Beroun ukázaly méně přívětivou tvář a naše stroje i těla dostaly pěkně zabrat. Ukázalo se, že na 24H rozhodují zkušenosti, taktika a rozvaha více než maximální výkon a chvilková převaha. Podcenění byť jedné maličkosti může končit fatálně pro celý team. Právě proto mám tyhle závody rád, ukáží sílu teamu a krásu našeho sportu jako žádné jiné.

Související články

Prokopský Chrt - neoficiální MTBO - 4.6.2008

Je půlka týdne a zatímco moji kolegové v práci se už hroutí vyčerpáním a nemůžou se dočkat víkendu, já i přes nepřízeň počasí chci dnes zjistit co to obnáší stát se Prokopským Chrtem. Klasicky si mě ve tři stáhne generál na neohlášený meeting, nervozně koukám na hodinky, ale v 16,45 konec, hurá, profrčím kancelář, zaklapnu notes a mydlím to domů.

Ekor Cup - Kralupy nad Vltavou

Komorní akcička s názvem Ekor Cup se konala 27/9 v Kralupech. Jedná se o kratší bajkový závod v rámci seriálu UAC a pro letošní rok byla připravena nová trať. V Kralupech je početná banda bikerů a bikerek které znám, a tak jsem vyrazil změřit s nimi síly.

Na pořadu dne byly tři okruhy,...

Okolopardubic

O víkendu po transbrdech jsme vyrazili i na nedělní závod serie Cyklomaraton tour, tentokrát do Pardubic pod Kunětickou Horu. Počasí bylo krásné, takže se nedalo nejet. Po brdech jsem byl mírně zatuhlý, ale dalo se to rozhýbat. Vyrazili jsme společně s Otou z Radotína v 8h ráno, abychom...