Běh na Čerčanský Chlum 27/2

Poslední únorovou sobotu se sešlo na 80 běžců k otvíráku seriálu běhu do kopců v Praze a okolí, běhu na Čerčanský Chlum. Sluníčko krásně svítilo a nebe bylo jako vymalované. Tento závod jsem běžel v minulosti již jednou a tak jsem věděl zhruba co čeho jdu. Ovšem zatímco naposledy se běželo po relativně suchém povrchu, letos to byl regulérní boj ve sněhu. Běhy na konci zimy beru jako prověrku formy před cyklistickou sezonou.

Vyrazili jsme se Šárkou, které sice nejela závodit, ale dala si to tréninkově. Po prezentaci jsme se šli rozběhat na cca 20minut, pak krátký strečink a zatímco já se vracel ne start, Šárka pokračovala jako testovací bežec k vrcholu. Zvolil jsem spíše teplejší oblečení - proti borcům v trenkách a krátkém tedy rozhodně. V 11:00 se odstartovalo. Na rozběhnutí byla připravena cca kilometr asfaltka vesnicí. Podklad sucho, prostě paráda.

Závodně nemám naběháno téměř nic a tak mi slovo taktika je dost cizí. Běžím z kraje hned špic za borcem s tričkem atletika Radotín, to by tak hrálo, aby mě zaříz někdo z Radotína Cool takže za to hned při první přiležitosti beru a natahuju krok. Podle zvuků za sebou se pár běžců chytlo. Trasa pokračuje prudkým stoupákem kolem hřbitova. Držím tempo a zvyšuju tepy. Přecházíme na cestu komplet pokrytou sněhem, mačkám se maximálně a zkouším to urvat na těžkém smekavém podkladu. Boty mám už notně ošoupané a je to boj. Díky dlouhému kroku si mohu vybírat lépe místa pro odraz. Snažím se vybírat hluboké vymrzlé díky, vyhýbám se ledu a hlubokému sněhu. Tento povrch v různých sklonech nás teď čeká více než 3km k vrcholu. Věřím tomu, že díky poctivé zimní přípravě vydržím plné tempo až nahoru.

Zásadně se řídím radou kamaráda Lempla "neohlížej se, to znamená, že nemůžeš". Sice nemůžu, ale neohlížím se Smile. Na rovnější úseku si trochu povoluji, už za sebou nikoho neslyším. Následuje hezký úsek po kraji lesa s výhledem do kraje, kochám se zasněženou krajinou a nechávám tělo běžet volněji bez nucení. Před vrcholem je ještě prudký zvedák, kde dokonce pár kroků jdu, ale vynahrazuji si to finišem ve sněhu do cíle. Protínám oranžovou pásku a mám toho dost. Šárka mi hned dává bundu a pití - je to zlatíčko. Hned pár vteřin za mnou dobíhají další a podáváme si ruce. Po pár minutách sbíháme volně dolů. Jsem rád, že už to je za mnou 21,46 sekud téměř maximálního výkonu, to je na cyklistu v únoru ještě dost. V tombole beru ještě láhev Frankovky a pak se Šárkou pokračujeme užít si den výletem na Konopiště.

Abych to krátce zhodnotil z hlediska tréninku a formy, byl jsem hodně přijemně překvapen jak vysoký výkon letos mám. Určitě je to změnou tréninku, kterou jsem letos v zimě nasadil. Vyměnil jsem dlouhé intervaly ZDV za střední 2-3h intervaly okolo AP s občasnými intervaly okolo ANP. Přípravě dominovaly letos běžky. Budu muset v sezoně opatrně na závodech přes 4 hodiny, ale pro kratší je tento trénink dle mého velmi přínosný.

Související články

Okoloplzně CMT

Na konec Června jsem zamířil do mnou oblíbené Plzně. Jel se zde další díl serie CMT, pod taktovkou Aarcha Sportu. Počasí na jedničku, celkem vedro. Bral jsem tedy krátký krátký a hodně vody. Z minule jsem měl již číslo do první padesátky, a tak jsem se v klidu mohl rozjet a rozhýbat. Projel...

Pražský pohár Řepy podzim 2014

Den po úspěšné Pražské 50 se jel v neděli poslední závod Pražského poháru. V kategorii masters jsem byl na průběžném třetím místě, které jsem chtěl uhájit. Znamenalo to dojet závod před Janem Pithartem. 
Na startu je klasická silná sestava Petr Dobrý, Jiří Chyba...

Winter Trans Brdy 20/11/2010

Že se dá závodit i v listopadu, dokazuje rok co rok závod Winter Trans Brdy. Ani letos to nebyly ty pravé zimní Brdy. Sníh a led vystřídalo bláto ve všech podobách a přestože v den závodu zasvitlo sluníčko, nebyl to v lese žádný med. Státní svátek 17. listopadu připadl na středu a tu jsme...