Běh na Čerčanský Chlum 27/2

Poslední únorovou sobotu se sešlo na 80 běžců k otvíráku seriálu běhu do kopců v Praze a okolí, běhu na Čerčanský Chlum. Sluníčko krásně svítilo a nebe bylo jako vymalované. Tento závod jsem běžel v minulosti již jednou a tak jsem věděl zhruba co čeho jdu. Ovšem zatímco naposledy se běželo po relativně suchém povrchu, letos to byl regulérní boj ve sněhu. Běhy na konci zimy beru jako prověrku formy před cyklistickou sezonou.

Vyrazili jsme se Šárkou, které sice nejela závodit, ale dala si to tréninkově. Po prezentaci jsme se šli rozběhat na cca 20minut, pak krátký strečink a zatímco já se vracel ne start, Šárka pokračovala jako testovací bežec k vrcholu. Zvolil jsem spíše teplejší oblečení - proti borcům v trenkách a krátkém tedy rozhodně. V 11:00 se odstartovalo. Na rozběhnutí byla připravena cca kilometr asfaltka vesnicí. Podklad sucho, prostě paráda.

Závodně nemám naběháno téměř nic a tak mi slovo taktika je dost cizí. Běžím z kraje hned špic za borcem s tričkem atletika Radotín, to by tak hrálo, aby mě zaříz někdo z Radotína Cool takže za to hned při první přiležitosti beru a natahuju krok. Podle zvuků za sebou se pár běžců chytlo. Trasa pokračuje prudkým stoupákem kolem hřbitova. Držím tempo a zvyšuju tepy. Přecházíme na cestu komplet pokrytou sněhem, mačkám se maximálně a zkouším to urvat na těžkém smekavém podkladu. Boty mám už notně ošoupané a je to boj. Díky dlouhému kroku si mohu vybírat lépe místa pro odraz. Snažím se vybírat hluboké vymrzlé díky, vyhýbám se ledu a hlubokému sněhu. Tento povrch v různých sklonech nás teď čeká více než 3km k vrcholu. Věřím tomu, že díky poctivé zimní přípravě vydržím plné tempo až nahoru.

Zásadně se řídím radou kamaráda Lempla "neohlížej se, to znamená, že nemůžeš". Sice nemůžu, ale neohlížím se Smile. Na rovnější úseku si trochu povoluji, už za sebou nikoho neslyším. Následuje hezký úsek po kraji lesa s výhledem do kraje, kochám se zasněženou krajinou a nechávám tělo běžet volněji bez nucení. Před vrcholem je ještě prudký zvedák, kde dokonce pár kroků jdu, ale vynahrazuji si to finišem ve sněhu do cíle. Protínám oranžovou pásku a mám toho dost. Šárka mi hned dává bundu a pití - je to zlatíčko. Hned pár vteřin za mnou dobíhají další a podáváme si ruce. Po pár minutách sbíháme volně dolů. Jsem rád, že už to je za mnou 21,46 sekud téměř maximálního výkonu, to je na cyklistu v únoru ještě dost. V tombole beru ještě láhev Frankovky a pak se Šárkou pokračujeme užít si den výletem na Konopiště.

Abych to krátce zhodnotil z hlediska tréninku a formy, byl jsem hodně přijemně překvapen jak vysoký výkon letos mám. Určitě je to změnou tréninku, kterou jsem letos v zimě nasadil. Vyměnil jsem dlouhé intervaly ZDV za střední 2-3h intervaly okolo AP s občasnými intervaly okolo ANP. Přípravě dominovaly letos běžky. Budu muset v sezoně opatrně na závodech přes 4 hodiny, ale pro kratší je tento trénink dle mého velmi přínosný.

Související články

TZB Houštecký cyklomaraton 2008 - náš team na bedně

Poslední červnovou sobotu se jel kousek od Prahy ve Staré Boleslavi další závod Poštovní spořitelna maratón série TZB Houštecký cyklomaratón. Start a cíl je situován u sportovního areálu v samotné Houšťce u Staré Boleslavi. Závod díky svému rovinatému profilu bez většího kopce se řadí mezi rychlé závody s průměrem, za který by se nemusel stydět ani dobrý silniční cyklista. Náš team měl zastoupení v podobě Jitky, která se postavila na delší variantu trati, která měla cca. 78 km a Otu, který věřil v úspěch na trati krátké (50 km). Na start v /10:30/ se jako první postavila Jitka a ihned po startu si držela vedení ve své kategorii žen do 40 let. Jedinou vážnou soupeřku pro Jitku znamenala Jana Martínková z teamu cyklotrenink.com.

Běh do vrchu: Listonošův Krpál 15/3

V okolí Prahy pořádá již několik let sdružení Kopec sérii závodů do vrchu. Některé jsou snadné, jiné brutální, ale jak už u závodů do vrchu bývá, všechny spravedlivé. První podniky seriálu začínají již v únoru a běhá se v průběhu celého roku, většinou v neděli a někdy i v ...

Sázavský Blizák 2009

Nejprve jsem plánoval na víkend 20-21.6. volno, nicméně poté jsem se rozhodl že si zajedu "lokální" závod na sázavě - Sázavský Blizák. Trasu jsem zvolil kratší - 42km a myslím že jsem udělal dobře. Byl jsem poměrně znaven z celého týdnu a tak jsem se potřeboval pořádně rozjet. Na místě startu,...