Běh na Čerčanský Chlum 27/2

Poslední únorovou sobotu se sešlo na 80 běžců k otvíráku seriálu běhu do kopců v Praze a okolí, běhu na Čerčanský Chlum. Sluníčko krásně svítilo a nebe bylo jako vymalované. Tento závod jsem běžel v minulosti již jednou a tak jsem věděl zhruba co čeho jdu. Ovšem zatímco naposledy se běželo po relativně suchém povrchu, letos to byl regulérní boj ve sněhu. Běhy na konci zimy beru jako prověrku formy před cyklistickou sezonou.

Vyrazili jsme se Šárkou, které sice nejela závodit, ale dala si to tréninkově. Po prezentaci jsme se šli rozběhat na cca 20minut, pak krátký strečink a zatímco já se vracel ne start, Šárka pokračovala jako testovací bežec k vrcholu. Zvolil jsem spíše teplejší oblečení - proti borcům v trenkách a krátkém tedy rozhodně. V 11:00 se odstartovalo. Na rozběhnutí byla připravena cca kilometr asfaltka vesnicí. Podklad sucho, prostě paráda.

Závodně nemám naběháno téměř nic a tak mi slovo taktika je dost cizí. Běžím z kraje hned špic za borcem s tričkem atletika Radotín, to by tak hrálo, aby mě zaříz někdo z Radotína Cool takže za to hned při první přiležitosti beru a natahuju krok. Podle zvuků za sebou se pár běžců chytlo. Trasa pokračuje prudkým stoupákem kolem hřbitova. Držím tempo a zvyšuju tepy. Přecházíme na cestu komplet pokrytou sněhem, mačkám se maximálně a zkouším to urvat na těžkém smekavém podkladu. Boty mám už notně ošoupané a je to boj. Díky dlouhému kroku si mohu vybírat lépe místa pro odraz. Snažím se vybírat hluboké vymrzlé díky, vyhýbám se ledu a hlubokému sněhu. Tento povrch v různých sklonech nás teď čeká více než 3km k vrcholu. Věřím tomu, že díky poctivé zimní přípravě vydržím plné tempo až nahoru.

Zásadně se řídím radou kamaráda Lempla "neohlížej se, to znamená, že nemůžeš". Sice nemůžu, ale neohlížím se Smile. Na rovnější úseku si trochu povoluji, už za sebou nikoho neslyším. Následuje hezký úsek po kraji lesa s výhledem do kraje, kochám se zasněženou krajinou a nechávám tělo běžet volněji bez nucení. Před vrcholem je ještě prudký zvedák, kde dokonce pár kroků jdu, ale vynahrazuji si to finišem ve sněhu do cíle. Protínám oranžovou pásku a mám toho dost. Šárka mi hned dává bundu a pití - je to zlatíčko. Hned pár vteřin za mnou dobíhají další a podáváme si ruce. Po pár minutách sbíháme volně dolů. Jsem rád, že už to je za mnou 21,46 sekud téměř maximálního výkonu, to je na cyklistu v únoru ještě dost. V tombole beru ještě láhev Frankovky a pak se Šárkou pokračujeme užít si den výletem na Konopiště.

Abych to krátce zhodnotil z hlediska tréninku a formy, byl jsem hodně přijemně překvapen jak vysoký výkon letos mám. Určitě je to změnou tréninku, kterou jsem letos v zimě nasadil. Vyměnil jsem dlouhé intervaly ZDV za střední 2-3h intervaly okolo AP s občasnými intervaly okolo ANP. Přípravě dominovaly letos běžky. Budu muset v sezoně opatrně na závodech přes 4 hodiny, ale pro kratší je tento trénink dle mého velmi přínosný.

Související články

XC Nasavrky 13.4.2008

Po sobotním poháru jsem přespal v Pardubicích u příbuzných a na lehké vyjetí vyrazil do Nasavrk. Již potřetí se tam jelo XC jako součást ceny Nasavrk v běhu. Běh je velmi známý, dorazila obrovská konkurence. Prvních osm běžců absolutně tradičně z Afriky, vítěz pražského ½ Hervisu doběhl až 4tý. Na XC, letos byla slibovaná nová technická trať, dorazilo i několik jezdců ze soboty, kteří dali Nasavrkám přednost před Pardubickou Alpinou.

24 Hodin MTB Bystřička 12-13/7 2008

Kudla ve vedru, kudla v dešti, kudla v blátě, asi tak bych na úvod charakterizoval druhý podnik seriálu 24 hodinovek MTB. Přijel jsem osvěžen 4 hodinami spánku po dovolené v Itálii a jediné na co jsem myslel při příjezdu do Bystřičky bylo, kde si v klídku tak 8 hodin schrupnout. Po týdnu nad 2000mnm mě bolela hlava a byl jsem ve vlažnějším rozpoložení. Ale nálada zbytku teamu mě rychle vtáhla do dění. První info o trati /7,3km 171m převýšení/ bylo, že je silová a není kde odpočívat, tak to není až tak dobrá zpráva. Ale podmínky jsou pro všechny stejný, takže nemá cenu to řešit. První rundu jede Tomáš a tak všichni vyhlížíme, kdo přijede první do cíle. Trochu nás zarazí, že to je závodník konkurenční 4ky. A to znamená jediné, bude boj! Já jsem ale přijel dneska vyhrát, takže druhej flek nepřipadá v úvahu.

První závod Českého poháru v půlmaratonu

Minulý týden jsem zahájil závodní sezónu na silnici, a to „Prvním šlápnutím“, které pořádají Vinohradské šlapky. Výsledky tohoto závodu byly dosti zmatečné, takže v podstatě ještě ani teď nevím, jak jsem to vlastně zajel. Holt bez čipů měřit okruhový závod se...