Běh na Čerčanský Chlum 27/2

Poslední únorovou sobotu se sešlo na 80 běžců k otvíráku seriálu běhu do kopců v Praze a okolí, běhu na Čerčanský Chlum. Sluníčko krásně svítilo a nebe bylo jako vymalované. Tento závod jsem běžel v minulosti již jednou a tak jsem věděl zhruba co čeho jdu. Ovšem zatímco naposledy se běželo po relativně suchém povrchu, letos to byl regulérní boj ve sněhu. Běhy na konci zimy beru jako prověrku formy před cyklistickou sezonou.

Vyrazili jsme se Šárkou, které sice nejela závodit, ale dala si to tréninkově. Po prezentaci jsme se šli rozběhat na cca 20minut, pak krátký strečink a zatímco já se vracel ne start, Šárka pokračovala jako testovací bežec k vrcholu. Zvolil jsem spíše teplejší oblečení - proti borcům v trenkách a krátkém tedy rozhodně. V 11:00 se odstartovalo. Na rozběhnutí byla připravena cca kilometr asfaltka vesnicí. Podklad sucho, prostě paráda.

Závodně nemám naběháno téměř nic a tak mi slovo taktika je dost cizí. Běžím z kraje hned špic za borcem s tričkem atletika Radotín, to by tak hrálo, aby mě zaříz někdo z Radotína Cool takže za to hned při první přiležitosti beru a natahuju krok. Podle zvuků za sebou se pár běžců chytlo. Trasa pokračuje prudkým stoupákem kolem hřbitova. Držím tempo a zvyšuju tepy. Přecházíme na cestu komplet pokrytou sněhem, mačkám se maximálně a zkouším to urvat na těžkém smekavém podkladu. Boty mám už notně ošoupané a je to boj. Díky dlouhému kroku si mohu vybírat lépe místa pro odraz. Snažím se vybírat hluboké vymrzlé díky, vyhýbám se ledu a hlubokému sněhu. Tento povrch v různých sklonech nás teď čeká více než 3km k vrcholu. Věřím tomu, že díky poctivé zimní přípravě vydržím plné tempo až nahoru.

Zásadně se řídím radou kamaráda Lempla "neohlížej se, to znamená, že nemůžeš". Sice nemůžu, ale neohlížím se Smile. Na rovnější úseku si trochu povoluji, už za sebou nikoho neslyším. Následuje hezký úsek po kraji lesa s výhledem do kraje, kochám se zasněženou krajinou a nechávám tělo běžet volněji bez nucení. Před vrcholem je ještě prudký zvedák, kde dokonce pár kroků jdu, ale vynahrazuji si to finišem ve sněhu do cíle. Protínám oranžovou pásku a mám toho dost. Šárka mi hned dává bundu a pití - je to zlatíčko. Hned pár vteřin za mnou dobíhají další a podáváme si ruce. Po pár minutách sbíháme volně dolů. Jsem rád, že už to je za mnou 21,46 sekud téměř maximálního výkonu, to je na cyklistu v únoru ještě dost. V tombole beru ještě láhev Frankovky a pak se Šárkou pokračujeme užít si den výletem na Konopiště.

Abych to krátce zhodnotil z hlediska tréninku a formy, byl jsem hodně přijemně překvapen jak vysoký výkon letos mám. Určitě je to změnou tréninku, kterou jsem letos v zimě nasadil. Vyměnil jsem dlouhé intervaly ZDV za střední 2-3h intervaly okolo AP s občasnými intervaly okolo ANP. Přípravě dominovaly letos běžky. Budu muset v sezoně opatrně na závodech přes 4 hodiny, ale pro kratší je tento trénink dle mého velmi přínosný.

Související články

Brdman Cross - MTBO

Druhý červnový víkend byl opravdu na závody bohatý. Příznivci KPZ vyrazili do Jistenice, drsňáci do Mostu na pohár 1/2XM, na severu se jela Jizerka50 a komu tohle všechno nestačilo, mohl se jet dorazit v neděli do Berouna. V kalendáři se ovšem vyskytoval i další závod. Pro příznivce MTBO poměrně významný a to Brdman Cross, součást serie Brdman Adventure, která kombinuje, běhy, kola a triatlony. Letos navíc o to zajímavější, že ve stejné lokalitě se pojede i Bike-Adventure 08, nejpopulárnější MTBO v zemi. V sobotu v 11:00 se na start 5 hodinového scorelaufu postavilo 102 dospělých dvojic v kategoriích DD, MD, MM. Snad poprvé jsem na větším závodě startoval v kategorii MD a měl jsem trochu strach jak odhadnu tempo a náročnost tratě. Přeci jen 5 hodin je dlouhá doba, ale zase jsem Lucce věřil, že pojede kudlu, protože je to velká bojovnice.

VIPrahlé Duše MTBO 8/11

Sezona je za námi, poslední listí pomalu opadává ze stromu. Noc ukusuje cenné denní světlo každý den o minutku dříve a bikerský národ se pomalu ukládá k zimní hibernaci. Tedy kromě několika šílenců, kteří přezbrojí na zimní speciály a oblečeni ve výdobytcích moderní doby stále vyzývají...

Author 50 Český ráj

Je začátek dubna a s Blackym se domlouváme na Bajkonuru, a na dalších závodech. Jeden ze závodů na úvod sezony je rychlá klasika v Českým ráji. 50 km po asfalto – štěrkových cestách, kdy vítěz dojede s časem okolo 1,5 hodiny. V sobotu v den závodu nabírám Blackyho na Vinohradech a valíme směr...