Biking u Lake Tahoe – USA

Biking u Lake Tahoe - USA

V šest ráno opouštíme Yosemite National Park a po silnici číslo 395 ukrajujeme míle směrem na sever – k jezeru Tahoe. Tam na nás čeká místní perla – biková trasa Flume Trail. Co nabídne?

Půjčovna

Základem je mít na čem jet, a proto míříme k jezeru Spooner, kde nejenže trasa začíná, ale je tam také půjčovna kol, kterou jsme si vyhledali na internetu. Parkujeme, vcházíme do půjčovny a ihned se nás ujímá obsluha. Vychvaluje místní trasu a už nám vytipovává velikost kola. Půjčujeme si celoodpruženého Stumpjumpera od Specialized, kterých tam mají k dispozici dohromady 40. V ceně půjčovného 45 dolarů na den je i přilba, nářadí, pumpička a lahev s vodou – vše, co k jízdě potřebujete. Pravda, až na cyklistické boty pro systém SPD, které jsem si půjčil za dalších 5 dolarů.

Kola následně putují ven, kde nám mechanik vysvětluje ovládání řazení a odpružení. „A hlavně pozor na brzdy, kluci!“ Ty si můj spolubojovník radši zkouší na parkovišti, kdežto já jdu vyzpovídat o pár metrů opodál na jízdu se chystajícího borce. Je z Colorada a říká, že tenhle trail prý překoná vše, co v Coloradu zná. Takže jsem o to více zvědav a natěšen na to, co nás v následujících hodinách čeká.

Výjezd

Trasa začíná výjezdem k jezeru Marlett. Šlapeme po široké písečné cestě dobrých 6 kilometrů. Do kopce. Pár borců si dokonce dáváme, jenže to ještě netušíme, že v závěru nás čeká zhruba 500 metrů stoupání o sklonu 22%. Zde se projevuje moje aktuální netrénovanost, která mě spolu s nadmořskou výškou 2600 metrů nutí řadit na 1-1 a doslova funět do kopce. Kolega se drží kousek za mnou, ale nevzdává to a navzdory slovům obsluhy půjčovny si to i on dává celé bez sesednutí. 

Singletrack

Po krátkém sjezdíku k jezeru, které následně objíždíme po jeho jížním břehu, nás čeká krátký brod a začátek vlastní Flume Trail. Ta, překvapivě, začíná svým patrně technicky nejnáročnějším úsekem – kamenný schůdek nahoru, a pak kameny dlážděnou, velmi ostrou pravotočivou a k tomu prudce klesající zatáčkou okolo stromu. Následuje brod potoka a už si to sypeme po hraně kopce.

Cesta vede z naprosté většiny po vrstevnici. Je široká na jedno kolo, místy se však dá vyhnout s protijedoucími borci a borkami. Povrch cesty je písečný, ale neboří se to. Jen se vyplatí jen opatrně a nenechat si kolo na písku uklouznout – po vaší levici se celých 6 km délky singletracku nachází několikasetmetrový sráz k jezeru. Cesta je opepřená mnoha zatáčkami, některé s stáčí okolo kamenů, za které nevidíte a musíte přibrzdit na rychlost chůze. Dalším zpestřením jsou úseky, kde se s kolem protahujete mezi menšími kameny, u kraje cesty odřízlými kmeny stromů, které spadly přes cestu, a ve 2 místech spadlý strom dokonce na kole podjíždíte. 

Výhledy a pohoda

Flume Trail je vyhlášená především pro úžasné výhledy na jezero Tahoe, na pláže na jeho pobřeží a na hory, které ho obklopují. A musím uznat, že se nejedná o falešnou reklamu. Cestou jsme vytáhli foťák snad dvacetkrát (což se významně podepsalo na naší rychlosti postupu po trase).

Nálada na trase je dobrá, všichni jedou na pohodu, protijedoucí nás střídavě pouští či mi pouštíme je. Cesta je velmi pestrá a vychutnáváte si doslova každý metr jízdy, takže vlastně ani není potřeba jet rychle, abyste si biking užili. V jednom místě značka přikazuje kvůli erozi vedení kola a opravdu ji všichni dodržují. 

Zpáteční cesta

Na konci trailu svačíme a otáčíme zpět ke startu trasy. Bouřka, která nás celou cestu strašila za zády, naštěstí nabrala kurz na druhou stranu jezera a my se tentokrát již rychleji (protože nefotíme) přibližujeme k jezeru Marlett. Následuje rychlý sjezd, při kterém si teprve uvědomuji, kolik jsme vlastně na začátku nastoupali, a bezproblémové vrácení kol.

Dojmy

Měl jsem od bikingu na jezeru Tahoe velká očekávání. A musím se přiznat, že zážitek očekávání ještě překonal. Cesta byla jezdecky opravdu pestrá, výhledy ohromující a nálada na trase výborná. Vše podpořila bezvadná práce kluků z půjčovny, bez níž bychom si jízdu rozhodně tak dobře nevychutnali – kola byla bezvadně připravena, řadila, pružila a brzdila přesně jak měla. Budete-li mít možnost, jednoznačně vám mohu biking u jezera Tahoe doporučit.

Štítky: 

Související články

Kolo Gary Fisher Hifi Pro 09 – Novinky 2009

V rámci prezentace kolekcí Trek a Gary Fisher 2009 v rakouském Wellsu jsme měli možnost otestovat nově přepracovaný model Gary Fisher Hifi Pro. A jaké jsou naše pocity? Kolo skvěle padne do ruky. Je velmi obratné v technických pasážích a přitom se dobře chová i při jízdě do kopce. Chováním a jízdními vlastnostmi je hodně podobné dalším špičkovým kolům v této kategorii jako je třeba Stumpjumper FSR. Při jízdě je hodně znát jeho velmi příznivá váha. My jsme měli možnost otestovat 26“ verzi, ale bike bude k dispozici i v 29“. Doporučit ho lze určitě každému, kdo chce pohodlné celoodpružené kolo pro dlouhé vyjížďky v techničtějším terénu.

SingleTrack pod Smrkem - TESTED!

Po závodě OkoloLiberce jsme se se Šárkou rozhodli pořádně si posvítit na pilotní projekt Čemby v oblasti singletracků. Jak to vidíme a jak se nám to líbilo najdete uvnitř článku.

V pošmourném nedělním ránu jsme přefrčeli hřeben Jizerek a nostalgicky zavzpomínali na...