Bohemian Gran Fondo 2014 - Race to Help, Help to Win

Šárka: Jak jinak uzavřít letošní silničářskou sezonu, než plnotučnou vyjížďkou, jako stvořený se k tomu ukázal první ročník akce Bohemian Gran Fondo slibující kvalitní sportovní výzvu navíc s charitativním podtextem – veškeré startovné bylo darem na konto nadace Mamma HELP, která pomáhá ženám s rakovinou prsu.

V nabídce jsou tři varianty délky trati, od královské Bohemian Gran Fondo 185km/4200hm, přes střední Fondo Český Krumlov 124km/3000hm po nejkratší Mamma Help Fondo 45km/1189hm. Svoji výzvu si tak najde opravdu každý, pro mě se jí logicky stala trať nejdelší. Formát závodu je poněkud netradiční, o vítězi zde nerozhoduje celkový čas, ale součet časů na měřených úsecích, které jsou na nejdelší trati 3, na střední 2 a na krátké jeden. Všechny tratě jsou zakončeny MTF na Kleti a na tomto úseku je navíc vypsaná zvláštní kategorie Vrchař z Kleti bez rozdílu trati.

Budíček v 5:00 je v případě startu v 7:00 nutností, stejně jako snaha do sebe dostat pokud možno vydatnou snídani v době, kdy má tělo normálně ještě půlnoc. V penzionu u Lišků v Krasetíně nám vyšli vstříc nejen časem ale i skladbou snídaně, to se jen tak nevidí. Následuje ranní nestíhací rutina: PČR not-friendly auto přesun do Krumlova, vyzvednout startovní čísla, otestovat čerstvě oservisovanou Ničitelku, rychlý rozhovor pro Český Rozhlas a už stojím spolu s Márou alias Karlinerem, Honzou alias Greyhoundem a další necelou padesátkou borců a borkyň na startovním roštu dlouhé trati. Po startu se jede celkem civilně, přeci jen závodit se bude jen v měřených úsecích, nebo to bude možná tím, že na úvodních prudkých stojkách městem se nic jiného než civilní tempo ani jet nedá, a i to pořádně tahá za nohy. Skromné startovní pole se tak záhy naděluje, Ivana Rybaříka a spol. nechávám jet a s Honzou a dalšími dvěma borci utvoříme „stíhací“ skupinku. Houpavý profil, krásný asfalt, nulový provoz, okolní příroda v mlžném ranním oparu, člověk by i chvílemi zapomněl, že jede závod a jen se kochal.  Tempo držíme ovšem velmi svižné, Honza se ukazuje jako skvělý domestik, a tak těsně před prvním měřeným úsekem dojíždíme čelní skupinu. Od začátku úseku se jede podlaha, v úvodních pozvolnějších pasážích hákuju Roberta Kleinera, když se to ale zvedne víc, logicky vystupuju a jedu si svoje, do červených čísel se mi úplně nechce, neb to dneska bude ještě dlouhý. Po chvíli mě dojíždí Honza a ve dvojičce pokračujeme od Světlíku přes Větřní až do Krumlova. Profil se až na pár vložených brdků spíš svažuje, uzoučké lesní asfaltky, dvojciferné sklony nahoru i dolů a utažené serpentýnky jsou super zábavné, nicméně ve větším balíku by to byl asi celkem masakr.

Do Krumlova dorážíme akorát ve chvíli, kdy startuje střední trať. Opět se setkáváme s čelní skupinou, která nejspíš občerstvovala. Na Polaru svítí 64km a avg speed těsně pod 30km/h. Peloton se značně rozrostl a tempo z Krumlova do sedla Kleti se jede velmi solidní. Později se dovídám, že tam byl na poslední chvíli přesunutý druhý měřený úsek, což mě trochu štve, protože ač jsem kopec nejela úplně na výlet, rezerva byla a přemítám, jestli mě to může stát umístění. Nahoře v sedle čeká Milan a se mnou a s Honzou jede dlouhý úsek přes vojenský újezd Boletice, kde jsou natažené luxusní nové povrchy, ale taky neúprosné stojky. Kolem 100. km mě Milan přinutí sníst flap jack, od rána mi není zrovna dvakrát dobře, jíst se mi nic nechtělo a výjimečně mi flap vůbec nechutná, ale energie je třeba. Na občerstvovačce v Horní Plané na 135. km si dáme krátkou pauzu, musíme doplnit bidony a taky mě konečně zlákají výborné obložené bagetky. Opravdovou třešničkou na dortu je espresso z vedlejšího Café U tří koček, tenhle podnik bude určitě stát za opakovanou návštěvu J Bagetka, kávička a hořická trubička mě krásně srovnají a následující kilometry a výškové metry jsou jako malina, navíc se konečně ukazuje sluníčko, teplota překračuje dvoucifernou hranici a já přestávám hibernovat. Na občerstvovačce také potkáváme Lukáše ze Ski a Bike Centra Radotín, který jede střední trať.

Ve Chvalšinách nás Milan opouští a vydává se zkratkou do cíle, já a Honza máme před sebou poslední spíše rovinatý úsek před závěrečným měřeným úsekem na Kleť. Ubíhá nám krásně svižně, až si říkám, jaká to je škoda, že už bude konec. Tyhle myšlenky mě ale opustí záhy po nájezdu do posledního úseku, téměř 700m up v kuse stylem all-in, po 175 km v nohách celkem zajímavá zkušenost, tepům se nahoru už moc nechce, ale nohy berou. Za polovinou stoupání opět čeká Milan a v poslední části mě povzbuzuje. Cíl přichází poněkud nečekaně, z důvodu bezpečnosti jej pořadatelé přesunuli do sedla Kleti, ale myslím, že to nikomu nevadilo. Nahoře se během pár minut potkáváme s celou dámskou letkou ze Ski a Bike, holky jeli krátkou trať a vyšlo to parádně, za chvíli doráží i Lukáš. Děláme společné foto, a pak už se jen trochu přiobléct, popovídat se známými a hurá sjezdem do penzionu se restaurovat, abychom se vydali zpět do prostoru startu, na těstoviny a naprosto luxusní palačinku. Přímo do Krumlova pak přijíždí i Mára, který to vzal společensky na pohodu, takže konec dobrý, všechno dobré. Večeře a country koncert osmičlenné kapely v hostinci U Kuchařů je pak velmi příjemným zakončením krásného dne.

Co se výsledků týče, na dlouhé trati jsem mezi ženami zvítězila nad dalšími dvěma soupeřkami, celkově jsem obsadila 10. místo a jako bonus získala titul Vrchařky z Kleti. Celkový čas 7:06,32 (včetně 15 minut strávených na občerstvovačce) dokládá, že jsem se na náročné trati rozhodně neflákala. Spíš než umístění mě ale hřeje dobrý pocit z vlastního výkonu, zážitky z nádherné trati a v neposlední řadě též z možnosti podpořit dobrou věc. Bohemian Gran Fondo tedy jednoznačně palec nahoru a doufám, že se příští rok opět postavím na start.

 

Štítky: 

Fotogalerie: 

Související články

Silniční Král Šumavy

V sobotu 13. září v 9,00 startoval v Klatovech na náměstí již 15. ročník tradičního silničního maratonu Král Šumavy na 150km. O dvě a půl hodiny předtím tratě na 200 a 250km.
Já se samozřejmě účastnil závodu na 150km ať už z důvodu prvního silničního závodu, pozdějšímu startu oproti...

Zbraslavský běh 7/12

V neděli 7. prosince se běžel závěrečný podnik velké ceny HSH a sice Zbraslavský běh. Závod sám o sobě má již celkem tradici a na startu 26. ročníku se sešlo kromě velmi početných dětských kategorií 124 borců o borkyň k hlavnímu závodu. Trasa začíná „vyzouvákem" po žluté turistické k ...

Berounský Bikemaraton 7/6/2009

Letos prvním závodem pod taktovkou Michala Daleckého byl Berounský bikemaraton. Datum připadlo na šťastnou sedmičku 7/6 a počasí přislíbilo o něco přívětivější tvář než minulý týden na Králi. Každý maraton se snaží mít...