Cannondale F-Si 2015

Řada závodních hardtailů F (někdejší Flash) od Cannondale doznala oproti roku 2014 změny, které lze bez nadsázky označit slůvkem „revoluční“. Změnila se geometrie, zcela originálně je pojat pohon kola i prohnutá sedlovka a kolo disponuje novou verzí jednonohé vidlice Lefty.

 

Všechny změny jsou přitom navrženy tak, aby ladily dohromady a tvořily funkční systém v rámci přístupu System integration (Si, systémová integrace). Proto nové modely nesou název F-Si.

 

Geometrie

Nová geometrie modelů F-Si byla navržena s ohledem na navýšení technicky náročných a prudkých úseků na XC okruzích světového poháru. Kolo má nyní kratší zadní stavbu a horní rámovou trubku. Díky tomu je hbitější v utažených technických sekcích a rychlých zatáčkách. Lepší zatížení zadního kola výrazně navyšuje trakci v prudkých stoupáních.


 

Položenější hlavový úhel vidlice (69,5 stupně) by na první pohled svědčil o tom, že se kolu ubralo na živosti. Opak je však pravdou. U vidlice je zvětšeno předsazení kola na 55 mm, čímž se zkrátil trail kola. Díky tomu je zajištěno rychlé řízení v technických sekcích a současně zvýšená stabilita v rychlosti.

 

Nový systém pohonu Ai Drivertrain

Nejvýraznější novinkou je bezesporu zcela nově pojatý pohon kola, který díky asymetrickému řešení zadní stavby nese název Asymetric Integration (Ai). Pohon, myšleno převodníky a přesmykač, je oproti tradičním řešením posunut o 6 mm doprava. To umožnilo vytvořit velmi krátkou zadní stavbu bez obvyklých negativních důsledků, jimiž jsou nemožnost využití širších plášťů či problémy s umístěním přesmykače.

 

Ai zároveň umožňuje mít stejné napnutí a úhly drátů po obou stranách výpletu zadního kola, které je tak mnohem tužší a pevnější. Kvůli zachování dobré řetězové linky a Q-faktoru využívají všechny modely F-Si kliky z produkce CannondaluAi HollowGram s převodníky posunutými též o 6 mm doprava.

 

Vidlice Lefty 2.0

Inovovaná legendární „jednonožka“ zajišťuje již zmíněné předsazení předního kola o 55 mm, obsahuje novou, širší, tlumící patronu, která je přejata z all-mountain vidlic SuperMax a upravena po XC použití. Nová horní oversize oblast korunky je o 44 mm širší a ještě zvyšuje tuhost a pevnost vidlice.

 

Prohnutá sedlovka SAVE 2

Na první pohled zaujme na modelech F-Si 2015 také nová sedlovka SAVE 2, která je oproti loňské variantě o 47 gramů lehčí a o 20% pružnější. Při pohlcování menších nárazů je její funkce spíše lineární, při větších nárazech již daleko více progresivní. To znamená více pohodlí pro lehčí jezdce a mnohem vyšší podporu při závodním nasazení.

 

Jednotlivé modely F-Si

Modely F-Si v podstatě nahrazují modely F29, které měli letos rám Hi-Mod. Celkem najdeme v nabídce 4 modely F-Si. Na vrcholu nabídky stojí model F-Si 29 Carbon Black. Ten je vybaven elektronickou sadou Shimano XTR Di2, karbonovými ráfky Enve M50 s nábami Chris King a samozřejmě karbonovou variantou vidlice Lefty 2.0 XLR. Jeho cena bude 279 999 Kč.

 

Dalším v řadě je pak model F-Si 29 Carbon Team. Od nejvyššího modelu se liší sadou, v tomto případě SRAM XX1, a levnějším modelem karbonových ráfků Enve Twenty9 XC. Cena tohoto modelu je 199 999 Kč.

 

F-Si 29 Carbon 1 v ceně 149 999 Kč bude osazen komponenty Shimano XT/XTR a zapletenými koly Mavic Crossmax SL. Stejně jako vyšší modely bude mít vidlici Lefty Carbon 2.0 XLR.

 

Nejlevnější F-Si jako jediné nemá karbonovou Lefty, najdeme u něj hliníkovou verzi s patronou PBR. Řazení má na starosti nová 11ti rychlostní sada SRAM X01. Pozitivní je, že i tento model bude mít kliky Cannondale Hollowgram Si. Cena F-Si 29 Carbon 2 je 129 999 Kč.

Nové modely Cannondale F-Si již brzy najdete na našem e-shopu v sekci horská kola Cannondale.

 

Štítky: 

Související články

Cannondale Synapse 2014

Cannondale právě představil zbrusu nový model Synapse 2014. Do léta by se měl objevit u prvních prodejců. Celá řada nových konstrukčních prvků použitých u této silničky dokazuje péči, jakou značka věnuje kolům z kategorie ´endurance´. Už stávající řada ...

Vidlice Cannondale Lefty 2013


Vidlici Lefty představil Cannondale poprvé před 13 lety. Vidlice se vždy vyznačovala svou nízkou vahou a vysokou tuhostí. Do nadcházející sezóny vstoupí tato jednonohá vidlice s celou řadou změn, které by ji měly učinit ještě lehčí, pevnější a odolnější....