Český pohár XC - Kutná Hora

V sobotu 8.6. se v Kutné Hoře konalo třetí kolo Českého poháru v XCO – cross country. Jezdím hlavně maratony. XCO a navíc pohár byla pro mě velká neznámá, měl jsem obavy hlavně z technické náročnosti tratě a velké konkurence.

Z teamu jsme se zúčastili Jakub a já. Po přihlášení jsme si společně projeli trať. Měřila asi 5 km, naše kategorie expert jela tři kola.

Trať byla velmi členitá, nejdelší stoupání po startu nabízelo zkrácení velmi prudkým kopcem, který se musel tlačit. Nejdelší rovný sjezd měril asi 20m, v podstatě to byly jen krátké rovné úseky a zatáčky. Nahoru dolů. Ke konci okruhu pořadatelé navíc přidali rock garden – naskládané velké kameny, které byly na hranici toho, co dokážu projet, a taky nepříjemně hluboký brod potůčkem.

Při projíždění tratě před závodem Jakub padá v na první pohled nevinném sjezdu na mokrých kamenech a nepříjemně si naráží nohu.  Trať chyby neodpouští.

Na startu má Jakub podle průběžného pořadí číslo 106, stojí teda jako šestý v pořadí v první lajně, já s číslem 144 jsem skoro úplně vzadu. Minutu před naší kategorií startuje kategorie kadetů (15-16let), která nám trať trochu ucpe. Po startu se mi nedaří nijak extra zrychlit a postupně mě brzdí dlouhý pomalý vláček závodníku z obou kategorií. Postupně se dostávám dopředu, snažím se kopce jezdit na 90%, roviny a zrychlení na 100% a nedělat zbytečné chyby v technice. Docela mi to klouže, Rocket Ron 2,25 na předku mám možná příliš tvrdý, nebo na tom prostě nedrží nic.

Po prvním kole jsem na 17. pozici a pořád jedu za někým a předjíždím. Jakub jede za mnou. Už v prvním kole mě předjela dvojice Zelený, Žilák z kategorie masters, jinak mě nepředjíždí nikdo výrazně rychlejší.

Po druhém kole jsem na 10. pozici a mám dost sil. V prvním výjezdu se předjíždím větší skupinu a potom celé kolo jedu sám, předjíždím jen několik kadetů. Zezadu se ke mě přibližuje a následně vzdaluje několik jezdců, náskok si ale udržuji. Jak se snažím jet co nejrychleji dělám spoustu zbytečných technických chyb, najíždím do kopce s příliš těžkým převodem, najíždím příliš rychle do zatáček nebo si nevybírám optimální stopu. Tím ztrácím cenné sekundy. V posledním sjezdu daleko před sebou vidím jednoho jezdce, ale už ho nestíhám předjet. Dojíždím na 6. místě a jsem spokojený. Jakub dojíždí 20., na jeho výkonu se podepsal pád a nachlazení.