Dámská cyklistika

V posledních letech mnoho žen propadlo fenoménu cyklistiky.  Ne každá žena však byla hned se svým kolem a dostupností oblečení i doplňků spokojená. Nyní je vše už jinak. Nabídka pro ženy cyklistky je v každém směru velice pestrá. Dříve bylo dámské kolo většinou jen na růžovo přebarvenou verzí kola pánského, dnešní dámská kola jsou od základu vyvíjená přímo pro ženy.

V čem je hlavní rozdíl? Základem každého kola je rám. Geometrie rámů dámských kol je oproti unisexovým (pánským) modelům mnohem lépe přizpůsobená dámské anatomii a respektuje přirozené rozdíly mezi stavbou mužského a ženského těla. Dámská kola mají kvůli lepší ovladatelnosti kratší rámovou geometrii a níže položenou horní rámovou trubku pro pohodlnější nasedání a sesedání z kola. Vyrábí se i ve velmi malých velikostech, takže ani 150cm vysoká cyklistka nemá dnes problém sehnat vyhovující velikost rámu.

Kromě rámu odlišuje dámská kola i celkové komponentové osazení maximálně přizpůsobené dámskému stylu jízdy a pohodlnému posedu. Důraz se přitom klade především na komponenty, které jsou v přímém kontaktu s tělem cyklistky, jako jsou řídítka, gripy, sedla, brzdové páky a kliky s pedály.

Řidítka dámských kol jsou užší a lépe odpovídají šířce dámských ramen.  Také představec je kratší a ve spojení s dámskými gripy zajišťují tyto komponenty ženám příjemnější držení řídítek a zároveň i lepší kontrolu nad ovladatelností kola. Také brzdové páčky počítají často s kratšími prsty a žena nemá problém na brzdové páky dosáhnout a pohodlněji tak na kole brzdit. Dámské kolo má vždy také kratší a širší pohodlné dámské sedlo uzpůsobené dámským sedacím kostem, díky tomu je zajištěno, že jízdou na kole ženy nijak netrpní a zvládnout tak v sedle kola klidně i celodenní vyjížďku.

Pokud je kolo vybavené odpruženou vidlicí, počítá se zpravidla s nižší tělesnou váhou cyklistky. Vidlice mívá proto měkčí chod. Toto vše přispívá k většímu komfortu jízdy a hlavně příjemnější ovladatelnosti dámských kol. Pro náročnější cyklistky jsou připraveny celoodpružené varianty dámských kol. Celoodpružená dámské modely usnadňují cyklistkám jízdu v náročnějším terénu. Umožňují příjemnější průchodnost terénem a díky dokonalému kopírovaní nerovností snižují riziko uklouznutí kola na    nástrahách lesních pěšin, výmolech, kamenech a kořenech.

V neposlední řadě je u dámských kol pozornost věnovaná také speciálnímu designu. Barevné provedení v kombinaci s typicky dámskými detaily designu mnohem lépe ladí k ženám cyklistkám.

V nabídce většiny výrobců kol nalezneme v současnosti širokou nabídku horských kol primárně určených pro jízdu v lese a na polních cestách.
Další skupinu kol pro ženy tvoří krosová kola nacházející své uplatnění na silnicích, zpevněných cyklostezkách i na lehčích polních cestách a širokých lesních stezkách bez větších terénních nerovností. Poslední skupinu kol upravených pro ženy cyklistky zastupují městská kola. Tato kola jsou zaměřena především na pohodlí při jízdě a pohyb na kratší vzdálenosti po městě a městských asfaltových cyklostezkách. Jsou uzpůsobena pro jízdu do práce nebo na nákupy v městském provozu a  umožňují ženám převoz menších nákupů. Na těchto kolech se dá jezdit v běžném městském oblečení a některá kola jsou vybaveny i chrániči výpletu zadního kola, který ženě cyklistce umožní bezproblémovou jízdu i v sukni. Možnosti výběru toho vhodného a pro konkrétní cyklistku nejvhodnějšího dámského kola jsou tedy obrovské.

K dalšímu vybavení, zpříjemňujícímu ženám jízdu na kole, patří i dámské doplňky a funkční oblečení, které většinou barevně ladí s jednotlivými modely kol. Pro pohodlí a zároveň bezpečí při jízdě doporučujeme ženám cyklistkám dámskou cyklistickou přilbu, rukavice, kraťasy nebo sukni s cyklistickou vložkou navrženou pro ženy, dres a sluneční brýle. Výše zmíněné doplňky představují základní vybavení každé správné cyklistky. Ve výbavě sportovně orientovaných cyklistek by dále neměly chybět ani dámské cyklistické tretry s nášlapnými pedály, které zlepšují efektivitu šlapání a šetří síly na delších vyjížďkách.

Pro převoz drobností je vhodné si pořídit cyklistický batoh. Ty se vyrábějí v dámském provedení se speciálním zádovým systémem a popruhy lépe padnoucími na ženská záda. Batoh je vhodné kombinovat i s pitným vakem. Ten zajistí v horkém letním období nezbytný dostatečný přísun tekutin a každá cyklistka ho jistě na svých vyjížďkách do přírody ocení.

Následné další využití většiny z těchto cyklodoplňků se ženám nabízí i v zimním období ve spinningových centrech, nejedná se tedy pouze o sezónní vybavení.

Více informací a širokou sekci speciálních produktů pro ženy cyklistky naleznete na eshop.kola-radotin.cz, kde je pro ně vyhrazena zvláštní dámská sekce.

Štítky: 

Související články

Dámská cyklistika 2.díl – doplňky

Cyklistické doplňky představují důležitou součást cyklistiky, bez níž by se tento sport nedal naplno provozovat. Zpříjemňují jízdu na kole a umožňují ženám cyklistkám si pohyb na kole maximálně vychutnat.

Vybírá-li muž cyklistické doplňky pro svou vlastní potřebu,...

Specialized Safire 2011 – nový trail bike pro ženy

Horkou novinku pro nadcházející cyklistickou sezónu v dámské kolekci D4W (Design For Women) Specialized 2011 představuje nový model dámského celoodpruženého trailového kola Safire 2011. Jedná se o hodně univerzální celoodpružené horské kolo vyladěné ženami cyklistkami pro ženy cyklistky....