Dámská cyklistika 2.díl – doplňky

Cyklistické doplňky představují důležitou součást cyklistiky, bez níž by se tento sport nedal naplno provozovat. Zpříjemňují jízdu na kole a umožňují ženám cyklistkám si pohyb na kole maximálně vychutnat.

Vybírá-li muž cyklistické doplňky pro svou vlastní potřebu, jeho požadavkem budou pravděpodobně  maximální funkční vlastnosti, použití moderních technologií a vhodnost doplňku pro jeho konkrétní potřeby. Dnešní ženy cyklistky jsou však při výběru svých doplňků náročnější. Mnohem více než muži, a také více než kdy bývaly v minulosti. Mohou si dovolit být náročné, protože přístup výrobců k ženám cyklistkám je již několik let vysoce sofistikovaný. Berou dámy na kole vážně a považují jejich cyklistiku konečně za plnohodnotnou. Výrobci chápou, že ženy na kole tvoří nemalou část cyklistického trhu a investují do vývoje kompletních dámských kolekcí.

Ženy mají totiž při rozhodování, vedle požadavku na funkčnost, i další jiné preference, kterým přikládají vysokou důležitost.


Komfort

Ženy zajímá komfort, který jim může konkrétní cyklistický doplněk nabídnout. To proto, aby si své kilometry na kole mohly opravdu užít a zbytečně se netrápily. Ženy touží po příjemném požitku z jízdy a pohodě, kterou jim pohyb na kole v přírodě či městě nabízí.

Design

Dalším neméně důležitým požadavkem ze strany ženy je design. Ženy mají vysoce vyvinuté estetické cítění a snaží se i své cyklistické vybavení barevně sladit. Jedině pak se na kole něžné pohlaví cítí příjemně. V nabídce většiny výrobců naleznou ženy kompletní dámské kolekce (od ponožek po přilby). Ty jsou nejen barevně dokonale sladěny, ale používají jemné, typicky dámské motivy.

Technologie

Ženy i přes výše zmiňované požadavky chtějí na kole jezdit ve vybavení, které využívá nejmodernější technologie a koresponduje s nejnovějšími poznatky z oblasti vývoje sportovního vybavení, popřípadě lékařských studií. Úkolem dnešních výrobců cyklistického vybavení je tedy vyvíjet produkty, které v sobě dokonale snoubí všechny požadavky náročných žen cyklistek.

Mějte na paměti, že nejdůležitější a nejzásadnější doplňky jsou ty, skrze které dochází ke styku těla cyklistky s jízdním kolem, a také ty, které mají ochrannou funkci. Při delší vyjížďce jsou tělo a kolo v kontaktu i několik hodin! Velký důraz na kvalitu a pohodlnost při nákupu v cykloprodejně tedy věnujte cyklokraťasům a sedlům, rukavicím případně i gripům, tretrám a cyklistické přilbě.

Dámské cyklodresy, bundy a vesty

Moderní dámské cyklodresy jsou nabity funkčními vlastnostmi. Používají se speciální vlákna, která umožňují odvod potu, popřípadě mají termoregulační schopnosti a jsou vodě či větru odolné. Nejvyšší modely cyklodresů obsahují částice stříbra jako ochranu proti zápachu. Při výrobě cyklobund a vest je běžné používat oblíbené membrány jako gore-tex či windstopper, ty jsou sice dražší, ale odmění se vám komfortem při jízdě za nepříznivého počasí.
Střih dresů je přizpůsoben dámské anatomii, vsadky kopírují ženské křivky, a dres je pak při jízdě velice pohodlný. Na vědomí se při vývoji a návrhu dresu berou užší ramena žen a její širší boky. Dresy nemívají elastické zakončení, aby jemně dosedly na ženské boky, neškrtily a při jízdě a pohybu ženy na kole nedocházelo k jejich nepříjemnému vyhrnování. Pokud je ještě dres zakončen silikonovým proužkem, jeho nepříjemný a nežádoucí pohyb směrem nahoru, je pak téměř nemožný. Cyklodresy pro ženy s dlouhým rukávem pak vycházejí z anatomických studií, takže rukávy jsou přizpůsobeny obecně užším a kratším pažím ženy cyklistky.
Tradiční součástí nabídky každé ženské kolekce cyklooblečení je cyklistické tílko. I pro něj platí anatomické přizpůsobení střihu a je zpravidla obohaceno o nezbytné kapsy na zádech. Cyklistické dresy mají většinou 2-3 kapsy, které jsou zapínací i otevřené pro rychlý přístup za jízdy, nebo vychytávky jakou jsou dvojité kapsy (vnitřní a vnější), kapsy nepromokavé a kapsy na mp3. U převážné většiny modelů nechybí ani použití reflexních doplňků a švů, které přispějí ke zvýšení bezpečnosti za jízdy v horším počasí či za šera. Dámské cyklodresy se vyrábí v klasických pohodlných střizích pro hobby jízdu a loose fittech (volnější střih). Ty jezdkyni dokonale padnou při turistické jízdě, kterou charakterizuje vzpřímenější posed. Avšak i sportovně založené ženy a závodnice si ze široké nabídky výrobců vyberou. Ti totiž vyrábějí dresy přizpůsobené ženské anatomii, ale zároveň aerodynamickému posedu jezdkyně na kole, kdy jsou ruce více natažené a tělo nakloněné vpřed. Na své si přijdou i ženy sjezdařky - na trhu jsou dostupné dámské dresy určené pro DH, u kterých se počítá s použitím chráničů. Všechny dámské cyklodresy jsou nabízené v barevných kombinacích se vzory typicky ženskými, ze kterých si každá žena zajisté vybere.Dámské cyklokraťasy

Stejně jako při výrobě dresů jsou cyklokraťasy přizpůsobeny ženské anatomii, počítá se s širšími boky něžného pohlaví, kalhoty jsou opatřeny vsadkami, které zpříjemňují jejich nošení a odstraňují nežádoucí shrnování či tlak v namáhaných oblastech. Kraťasy se šlemi jsou navrženy tak, aby ženu nijak při jízdě neomezovaly v oblasti prsou a hrudníku. Cyklistické kraťasy bez šlí jsou oproti kraťasům pro muže v pase nižší. Nohavičky dámských kraťasů jsou kratší tak, jak to ženy mají rády. Zpravidla jsou navrženy tak, aby barevnost i použití vzorů korespondovalo s vysokými požadavky ženy na design a zároveň je bylo možné sladit s cyklodresy, rukavicemi a dalšími doplňky. To vše pak tvoří barevně ucelenou a sladěnou kolekci, ve které je pak pro ženu radost a potěšení vyjet na kolo.
Nedílnou a velice důležitou součástí každých cyklokraťasů je antibakteriální vložka. Na trhu jsou pro ženy navržené vložky tak, aby nedocházelo k nepříjemným otlakům nebo odřeninám. Je logické, že ženy a muži mají odlišné nároky na střih a tvarování cyklistické vložky v tak důležité a zranitelné oblasti. Spodní prádlo se zásadně pod cyklistické kraťasy z důvodu prevenci proti odřeninám a minimalizaci třecích ploch nenosí, je tedy nezbytné a zásadní vybírat kraťasy mající pohodlné a kvalitní antibakteriální vložky.Dámské cyklosukně

Specialitou ženského cyklooblečení jsou v dnešní době velice oblíbené cyklosukně. Ty nezřídka uzavírají dámskou řadu oblečení a samozřejmě jsou v souladu se vzory a barevným pojetím celé dámské cyklo kolekce. Vyrábí se jak jinak než z kvalitních funkčních materiálů. Opatřeny jsou (pro ženy určenou) antibakteriální vložkou stejně tak jako dámské cyklistické kraťasy. Ta je také ve většině případů odepínatelná a pratelná.


Dámské funkční prádlo

Sportovně založené ženy si v průběhu let zvykly na používání funkčního spodního prádla. Široká nabídka začíná u pohodlných podprsenek a pokračuje přes tílka a trička do teplých letních dní, jejichž nejmodernější vlákna jsou určena k odvodu potu a následnému ochlazování povrchu těla.    Pro chladnější dny jsou určena trička, které po odvodu potu zajistí tělu také žádoucí tepelný komfort. Používání dámského funkčního prádla pod cyklistickým oblečením je dobré zejména v chladnějším počasí, kdy samostatný cyklistický dres nezajistí potřebný tepelný komfort.

Dámské boty na kolo

Cyklistické tretry pro ženy jsou přizpůsobeny užšímu chodidlu ženy a jinému tvaru chodidla respektive jeho klenutí. MTB tretry můžeme v zásadě rozdělit do dvou skupin na sportovní a turistické.
Sportovní tretry mají podstatně tvrdší podrážku a jsou určené pro sportovnější styl jízdy na kole, klasická chůze v těchto tretrách není moc pohodlná, ovšem na kole se za to boty odmění skvělým přenosem síly do pedálů. Sportovní tretry lze na kole používat pouze s nášlapnými pedály a jízda v nich na klasických platfomových pedálech není možná.
Naopak turistické tretry jsou uzpůsobeny nejen pohodlné jízdě, počítá se částečně také s běžným, civilním použitím majitelky. Podrážka je zpevněna hlavně v místě, kde dochází ke styku chodidla s pedálem. Takové boty jsou velice pohodlné a výlet na kole můžete bez obav obohatit o procházku v přírodě, výšlap na rozhlednu nebo návštěvu hradu či zámku. Tyto typy treter je možné používat v kombinaci s klasickými platformovými pedály nebo nášlapnými pedály. V kombinací s barevně sladěnými ponožkami z funkčních materiálů pak nákupu treter odolá málokterá žena.

Nášlapné pedály

Nášlapné pedály nabízejí lepší kontakt cyklistky s pedály kola a jsou vybaveny speciálním a bezpečným upínacím mechanismem. Při nasedání se žena cyklistka jednoduše při stoupnutí na pedál zacvakne a při sestupování z kola stačí jen jednoduše vytočit nohu do strany z pedálu a upínací mechanismus dovolí nohu z pedálu sundat pro bezpečné zastavení. S těmito pedály dostane žena jistotu, že ji při jízdě po lesních pěšinách v žádném případě nemůže sklouznout noha z pedálů. Další výhodou těchto pedálů je umožnění zabírání i směrem nahoru, kdy vlastně zabírají obě nohy v pedálech současně. Jedna noha stojí na pedálu a tlačí ho směrem dolů, druhá noha pomáhá zabrat tím způsobem, že zvedá druhý pedál směrem vzhůru. Šlapání na kole tímto způsobem je pak méně unavující a více efektivní.

Dámské rukavice

Dámské cyklistické rukavice jsou celkově užší, a v případě dlouhoprstých rukavic také uzpůsobené pro kratší dámské prsty. Střih dámských rukavic je vytvořen tak, aby dokonale sedl drobnější dlani a užšímu zápěstí. Vše je podtrženo použitím slušivých dámských barev. Jejich cílem je ochrana ruky proti odření při případném pádu a také zvýšení pohodlí při držení řidítek, kdy rukavice díky dlaňovým výstelkám zamezují únavě rukou a nepříjemnému pálení dlaní a brnění v prstech při delších vyjížďkách. Čím vyšší model rukavice, tím nabízí lepší materiály a zpracování dlaňových výstelek. Tyto propracované rukavice jsou vyrobeny s cílem zajistit maximální ochranu dlaní při zachování dobré prodyšnosti. Mnohdy jsou ve svrchní oblasti palce vybaveny jemným mikrovláknem, určeným pro stírání potu z obličeje.

Přilby pro ženy

Cyklistická přilba je základní ochranný prostředek, bez kterého by nikdo, kdo si váží svého zdraví, na kolo neměl vyrazit, a to za žádných okolností. Přilba je jediná ochrana cyklisty před úrazem hlavy v případě pádu. A pády k cyklistice patří. Bezpečnosti naproti jdou výrobci v nejvyšší možné míře. Jíž dávno neplatí, že přilba je těžkou a nevzdušnou zátěží cyklistky. Trh je nasycen lehkými a vzdušnými přilbami téměř v každé cenové kategorii, stačí si jen vybrat. Na přilbu si pak lze lehce zvyknout a záhy jí na hlavě necítíte. Ženám vstříc vycházejí téměř všichni výrobci skutečně širokou škálou dámských velikostí, motivů a barev, tak aby si opravdu každá žena při výběru přišla na své.
Ve spojení s cyklooblečením představuje cyklistická přilba, kromě své ochranného funkce, také pěkný modní doplněk.


Brýle

Brýle jsou navrhovány tak, aby ladily se škálou nejoblíbenějších barev žen a také aby řádně padly na užší ženský obličej. Skla takových brýlí jsou vyráběna na základě nejnovějších technologií zabezpečujících ochranu očí před UV paprsky. Dnes jim vévodí samozřejmě skla samozabarvovací, která zajistí bezpečnost cyklisty i při jízdě za často se měnících světelných podmínek. Například jízda v lese, kde se střídá stín s ostrým, mnohdy přímým slunečním světlem. Další důležitou funkcí brýlí je ochrana očí proti letajícímu hmyzu a prachu. Základním požadavkem na cyklistické brýle je samozřejmě kompatibilita s přilbou. I tyto dva prvky lze velice jednoduše barevně sladit díky široké škále barevných variant.


Dámské cyklistické batohy

Konstrukce takových batohů je také přizpůsobena odlišné anatomii žen. Zádový systém camelbaků vyhovuje užšímu tělu ženy, ramenní popruhy jejím užším ramenům a použití hrudního a bederního pásu respektuje dámské křivky. V takto navrženém módním a pohodlném batohu může mít žena vše potřebné pro celodenní cyklovýlet. Cyklistické batohy se od klasických batohů dále odlišují jejich polohou na zádech, kdy jsou umístěny o něco níže a umožňují bezproblémovou jízdu na kole s cyklistickou přilbou na hlavě a nikterak tedy cyklistku neomezují v pohybu. Dámské cyklistické batohy se nabízejí v různých provedeních s odlišnou velikostí úložného prostoru. Žena má také možnost volby mezi klasickým cyklistickým batohem a batohem vybaveným vodním rezervoárem, který ocení každá cyklistka zejména v horkém letním období, kdy je zajištění dostatku tekutin při jízdě na kole nejnutnější.Dámská sedla

Speciálně navržená sedla respektují širší sedací kosti žen. Dámské sedlo je oproti pánskému celkově kratší a širší, vykrojení a výřezy sedla mají za cíl uvolnění tlaku na choulostivá místa. Pro výběr toho správného sedla může cyklistce posloužit speciální měřící stolice umožňující zjištění vzdálenosti sedacích kostí a tím pádem i doporučení správného tvaru a šířky sedla pro konkrétní ženu. Touto stolicí je vybavena každá správná specializovaná cyklistická prodejna. V kombinaci vhodného sedla s kvalitními cyklistickými kalhotami s antibakteriální vložkou se i celodenní cyklistický výlet obejde bez problémů v oblasti sedacích partií.

Více informací a širokou sekci speciálních produktů pro ženy cyklistky naleznete na eshop.kola-radotin.cz, kde je pro ně vyhrazena zvláštní dámská sekce. Štítky: 

Související články

Dámská cyklistika

V posledních letech mnoho žen propadlo fenoménu cyklistiky.  Ne každá žena však byla hned se svým kolem a dostupností oblečení i doplňků spokojená. Nyní je vše už jinak. Nabídka pro ženy cyklistky je v každém směru velice pestrá. Dříve bylo dámské kolo většinou jen na růžovo přebarvenou verzí...