Drásal OBR 175 km/5080 m

Super dlouhá trať, která mě od jejího zveřejnění přitahovala navzdory letošnímu zaměření se na XC a krátké závody a nedostatku odpovídajícího tréninku. Profil je zajímavý, těžký, asi 8 dlouhých kopců. 

Taktika byla jet od startu vlastní tempo, nedostávat se přes ANP a dostatečně jíst a pít. Start z náměstí v Holešově v 5:30, dostávám se nam na poslední chvíli. Asi minutu před startem se dozvídám, že nemám bidony. Nevadí, budou na občerstvovačkách. A už se startuje.

Po startu se jede pohodové tempo, v prvním kopci se začíná zrychlovat. Hlídám si tepy, nechci jít přes 170, proto nechávám odjet dost lidí. Jsem na 167 a mám pocit, že vůbec nejedu. Další nepříjemné překvapení mě čeká na prvních dvou občerstvovačkách, kde jsou jen kelímky. Na první vypiju jeden, na druhé dva. Vytvářejí se menší skupinky, ty se ale postupně rozpadají, každý je rychlejší někde jinde. Mám pocit, že mi to docela jede a mám rezervy. Dost dlouho jedu s jezdcem z ČS Petrem Frankem, jsem rychlejší ve sjezdech, ale do kopců a hlavně rovin mě vždy dojede. Nakonec jedeme už jen ve dvou. Okolo 50.km na jediné dlouhé rovině v protivětru jede velmi rychle, jednou vystřídám na špici, ale následně visím v háku s tepy 170 a jsem rád, že se tam jsem. Do kopce se potom držím ještě asi 10 minut a dobrovolně se odpojuji. Asi během dalších deseti minut postupně přichází  totální krize. Vůbec mi to nejede a cítím se blbě. Asi za to může poslední občerstvovačka, přepití se příliš sladkého jonťáku a tyčinka.

Jsem na trati něco přes tři hodiny, končí boj o pozice a začíná boj o dojetí. Nějak se doplazím na občerstovačku na 78.km, kde mě zaujme nejvíc chleba se sádlem. Dám si jeden a další dva beru na cestu. Docela dlouho se mi ještě jede velmi špatně, všechny kopce na malou a mám co dělat, abych vůbec jel. Tepy okolo 130 a výš se jim nechce. Na křižovatce, kde se rozděluje trať do dalšího okruhu a zpátky do cíle stojím asi 5 minut, jím tyčinku a odhodlávám se jet dál. Jsem ve stavu, kde si nedokážu představit ani vzdát a dojet zbývajících 40km do cíle, 95 km po trase OBRa je mimo jakoukoliv představivost. Přesto nakonec vyrážím do druhého okruhu. Asi během pěti minut se mi začíná jet trochu obstojně, tepy se dostávájí znovu k 160. Na každé občerstvovačce zastavuji a jím něco slané, mezitím to doplňuji tyčinkou z kapsy. Předjíždím velké množství jezdců z trasy A, ze začátku to jde bez problémů, jezdci na chvostu nejedou moc rychle a není problém je předjet ve výjezdech nebo ve sjezdech volit jinou stopu. Postupně se to zhoršuje, když dojíždím ty ambicioznější, pokoušejí se jet a není je vždy kudy předjet.

Když podruhé dojíždím na Troják, jsem ve výrazně lepší náladě než poprvé, vím, že před sebou mám už jen 40 km. Něco sním a v dobré náladě vyrážím dál. Zdá se, že by cílový čas měl být něco přes devět hodin. Jedu ješte asi hodinu a půl a postupně na mě začíná přicházet další krize. Není až tak extrémní jako ta první, ale příjemné to není. Není ale co řešit, tak jedu dál. Na občerstvovačce se dozvídám, že do cíle je už asi jen 20 km. Dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že podobné číslo mi řeknou po dalších asi 30 minutách jízdy. Potom co míjím ceduly s nápisem A-104km, počítám, že do cíle je už jen 9km. Počítám blbě, na poslední občertvovačce to je znovu 20km. Asi jsem už někam mimo. Nevím. Překvapivě mě předjíždí jen minimum dalších obrů, asi na tom jsou podobně i ostatní. Po posledním bufetu mi to vůbec nejedu dlouhý nepříjemný kopec tlačím, i když vůbec není prudký. Následuje pár km zvlněného terénu a sjezd k Holešovu. Na rovině před cílem mě ještě předjíždějí další dva závodníci se zeleným číslem, vůbec mě to ale netrápí a těším se do cíle. Tím projíždím v čase těsně přes 10 hodin na 37. místě.

 

Můj zatím vůbec nejdelší závod je za mnou, byl to zajímavý zážitek. Finisher tričko nebylo zadarmo. 

Související články

Malevil Cup 2010

Letošní MČR v maratonu se konalo v pěkném prostředí podještědí, na závodě Malevil Cup. My jsme se přihlásili na kratší trasu s výhledem, že bychom mohli uspět v týmové soutěži. Tým jsme vytvořili v sestavě: Já, Ota, Dan, Blacky. Ota s Blackym pobývali v místě konání již od pátku, a tak mezitím...

Pražský pohár Řepy podzim 2014

Den po úspěšné Pražské 50 se jel v neděli poslední závod Pražského poháru. V kategorii masters jsem byl na průběžném třetím místě, které jsem chtěl uhájit. Znamenalo to dojet závod před Janem Pithartem. 
Na startu je klasická silná sestava Petr Dobrý, Jiří Chyba...

Winter Trans Brdy 20/11/2010

Že se dá závodit i v listopadu, dokazuje rok co rok závod Winter Trans Brdy. Ani letos to nebyly ty pravé zimní Brdy. Sníh a led vystřídalo bláto ve všech podobách a přestože v den závodu zasvitlo sluníčko, nebyl to v lese žádný med. Státní svátek 17. listopadu připadl na středu a tu jsme...