Enduro série 2014 #1: Kouty nad Desnou

Endurosérie začala pro rok 2014 v Koutech nad Desnou a hned pěkně zostra. Čekaly nás 4 rychlostní zkoušky vedené z velké části po tratích místního bikeparku. V kombinaci se dvěma výjezdy lanovkou závod sliboval spíše sjezdový zážitek, ale vytrvalost závodníků zvládnul i tak velmi dobře prověřit, především díky délce samotných RZ a úvodnímu výjezdu na start, zábavnost tratí ale za tu dřinu rozhodně stála.

V neděli ráno tedy stojím na startu a znovu oceňuji krásu enduro závodů – všude pohoda, řeší se taktika a co je kde nového, žádný stres a tlačení se půl hodiny předem v koridoru a čekání, kdo po startu smotá půlku pelotonu. První transfer je ale pro rozehřátí po vlastních a trasa připomíná spíš maraton, navíc silniční... A v Dolomitech :). Nicméně ani mi to nevadí, jede se na pohodu, není vedro, takže nevadí integrála a okolo se pomalu otevírají výhledy na Praděd a ostatní okolní kopce. Okolo spodní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně vyjíždíme až skoro k vrchní, což je jediná škoda, protože bych se tam rád podíval a těch pár desítek výškových metrů už by mě nezabilo. Ale limit je limit, takže někdy příště...

První RZ začíná celkem nevinně po sjezdovce dolů, krátký přejezd po asfaltu, pár zábavných pasáží v lese, krátká šotolina a těžší pasáž. Trať je v technických pasážích ve všech RZ velmi podobná, hodně klopenek, sem tam menší skoky a pár prudších pasáží, nic s čím by si jezdec se slušnější technikou neporadil, především velká porce zábavy. Trochu jsem ale přehnal servis teleskopu, který nechtěl v sobotu vyjíždět, lanko jsem dotáhl moc a pak mi několikrát v 1. RZ vyjel sám. Naštěstí se to obejde bez pádu, ale nějaký čas to stojí a zajíždím až 33. čas v pořadí RZ. V cíli tedy lanko o kousek povoluji a zbytek závodu už je bez problémů. Na druhou RZ v poklidu lanovkou a je to jen dobře, odpočinek se velmi hodí. Dvojka začíná zábavně pár skoky, po chvíli se ale otáčí pod lanovku směrem nahoru. Výjezd je relativně krátký, ale prudký a tím šlapavý úsek teprve začíná, nejprve v pohodě zvlněného trailu, ale pokračuje se už dlouhou šotolinou po rovině, pak další šotolinou mírně z kopce a pak šlapavým trailem až dolů. 14 a půl minuty absolutní podlahy stačí na 15. místo. Znovu výjezd lanovkou na trojku, která začíná sjezdem shodným se sobotním KPŽ, ale pokračuje přes zábavnou pasáž se skoky, kde ale na jednom jsem moc rychle a následný návrat do stopy jde hodně prudce dolů na placku, což se mi se štěstím daří ustát a pak už jen rychlá a zrádná pasáž lesem a krátký sprint do kopce k cíli a 18. v pořadí RZ. Přejezd na začátek 4ky se všeobecně očekával za víceméně formalitu, abychom se pořád jen nevozili, jenže při podjezdu lanovky ukazuje pořadatel nahoru. Kamže? Při pohledu na kamenité vřesoviště vidím pár dalších bajkerů, jak 20 metrů ode mě a zároveň 20 metrů nade mnou tlačí kola kamsi nahoru. Úsek je moc prudký i na černou DH trasu, která vede objížďkou lesem  :). Vydávám se tedy za nimi a kdybych nemusel držet kolo, tak snad lezu po čtyřech. Nad námi na lanovce probíhá všeobecné veselí a povzbuzování od jezdců vezoucích se na start trojky. Jen se smějte, za chvíli jste tu taky... S dostatkem času do limitu si dávám na startu čtyřky odpočinek a pak se pouštím dolů. Únava je už ale hodně znát, tak se snažím jet spíš na jistotu. V závěru nás čeká ještě prudká šotolina, kde už to ale s vidinou cíle jede tak nějak samo, klasický dojezd do prostoru startu/cíle a pro změnu 16. místo.

Celkově tedy nakonec na 17. pozici z cca 150 startujících. Konkurence je proti loňsku o hodně větší, ale do desítky by se to postupně dostat chtělo. Každopádně v Koutech připravili pořadatelé parádní závod, který by si užil snad každý, kdo rád jezdí technické věci a enduro ukazuje, že má velký potenciál přitáhnout hodně jezdců, protože nabízí takovou zábavu a přátelskou atmosféru, že se s tím jen těžko může jiná forma cyklistiky měřit.

Štítky: 

Související články

KolOna kemp Dolní Morava 24.-27.7.2014

Jak jsme si s holkama užily cyklistický KolOna kemp

Když jsem na FB stránkách Specialized zahlédla video upoutávku na cyklistický KolOna kemp určený pouze pro ženy, řekla jsem si: „Tam musím jet!“
 

Čtvrtek

Do hotelu Vista v Dolní Moravě...

ČP XC Pardubice

Páteční odpoledne slibovalo hezké počasí a tak jsem se na sobotní pohár moc těšil. První závod sezony, lehká nejistota a nervozita jak na tom jsou soupeři, navíc nové kolo, které jsem neprojel víc než kolem bloku.