Extrém okolo Mostu

7.června se sešla hrstka bajkerů na náročné, ne jen na image pojmenované, trati závodu Extrém okolo Mostu. Extrém v tomto případě nebyl jen o 90km dlouhé a 3000m stoupající trati. To nejtěžší bylo asi ve složení: 80% singltracky, velice náročné sjezdy, strmé výjezdy, trialové pasáže a dokonce freeridové vložky.
Asfaltové části by se daly spočítat na metry. Široké šotolinové cesty na stovky metrů. Jinak jen singl, singl a singl.
Pořadatelé včetně stavitele tratě Tomáše Trunschky označili trať jako 90km XC.

V 9 hodin se tedy na start postavilo 70 nadšenců. Žádní KPŽ hobící, žádné tisíce hlav. Prostě jen vyznavači těžkých, ale pěkných závodů. A jak řekl jeden z pořadatelů: "Jsem rád že tu není moc koloproživoťáků, nechceme přece zaplnit nemocnice :) ". Až na trati mi došel význam těchto slov...

Startovní výstřel zazněl něco po 9. hodině a tak jsme se vydali na dva 45km okruhy. Ihned po startu jsme najeli na polňačku, po které jsme směřovali do lesů. Elita za to vzala a po chvilce byla pryč. Já se po zkušenostech z Malevilu rozhodl jet hlavou. První kolo si objedu tak abych do druhého najel relativně v pohodě a mohl přitlačit na pilu.
Pole vystřídala louka a už jsme v lese. První singliky, prudký výjezd, težký sjezd, mírné údolíčko a první technická vložka. Padlý kmen stromu upraveny tak aby se na něj dalo najet a skočit. V nejistotě sesedám a přeskakuju. Přejíždím lávku a škarpu akorát na kolo. Je důležité správně rozložit težiště. Jezdci přede mnou i za mnou na to dojeli. Mně se to daří a bez sesednutí najíždím do krpálu za škarpou, kde předjíždím další cyklisty, kteří museli kvůli sesednutí kopec tlačit. Technické pasáže takřka nekončící. Následoval krátký odpočinek pro ruce unavené z držení řídítek ve sjezdech a výjezdech. Naopak záděr pro nohy. Rovinka podél mosteckého autodromu, kde se opět začínalo zrychlovat. Občerstvovačka a už se stoupalo asi na nejvyšší bod celé tratě, na Hněvín. Na původně královský hrad, založený v 1. polovině 13. století, vedla točitá cestička s několika přejezdy odvodňovacích jam ve kterých byl vždy veliký šutr. Jedině správný nájezd na tyto překážky zaručil nezničení kola (a zdraví;)). Poté, co jsme se pracně vyškrábali nahoru, otočili jsme se o 180° a šup zase s kopce dolů. Točité serpentinky, do nichž jsem se sotva - ale naštěstí vždy - vešel, protože jinak by následoval pád o několik metrů dolů. V jednom momentě se cestička ztrácela kamsi. Po dojezdu na hranu jsem zjistil, že mě čeká 3m skalka. V hlavě mi v ten moment problesklo pár myšlenek slézt a sešplhat, nebo se rozsekám,
zničim kolo. Šup a byl jsem tam. Trochu mě to rozhodilo, vypadla mi noha z pedálu, ale ustál jsem to i bez mlsně číhajícího plotu.

Následuje opět nekolik serpetnýnek a prudký sešup, který opět někteří raději vedou. Mé kolo však náramně poslouchá a tak jedu s klidem. Jedeme další stoupáky, težký singl s vracečkama do kterých se sotva vejdu. Naštěstí dávám vše a opět předjedu pár méně technicky nadaných. Padáme dolu a jsme u občerstvovačky pod Hněvínem. Před necelou hodinou jsem tam vjížděl do kopců a teprve nyní jsem se vymotal z toho všeho. Čeká mě přejezd prošutrované cesty, singl podél motodromu s výhledem na rozdávající si to formulky a nájezd do Resslovských lesů.
Tam se jede většina tratě. Cestičky jsou namotány těsně vedle sebe. Pořád nahoru a dolu. Freeridový sjezd s dřevěnou klopenkou nedávám. Vytáčím se tam jen tak tak, druhá točka se mi stává osudnou a padám. Naštěstí do měkého prachu.
Nasedám a pokračuji. Najíždím na další freeride. Tentokrát udolíčko s dropama které elegantně objíždím. Přes metr a půl hluboký drop na placku by pro xc kolo nebyl to pravé ořechové. Aby toho nebylo málo, následují opět prudké výjezdy, kdy se kolo staví na zadní a jen posed na špičce sedla drží přední kolo na zemi. Sjezd mezi stromy přes kořeny a volné kameny dává zabrat celému tělu. Hurá motokrosová dráha. Padák do jámy, kdo to neriskl a nerozšlapal těch 10m dolu 10m nahoru nevyjede. Sakra musim tlačit, lezu na vrchol a tahám za sebou kolo.
Toto ještě dvakrát. Vidím stolek a slunečník. Ano, to je to místo, kde se jelo zezačátku. Projíždím kolem a následuji opět trasu kde jsem již jednou jel. Náhle mi vrtá hlavou zda bych neměl projet nějaký bod který sečte délku mého prvního kola. Sakra jedu vůbec dobře? Hlodání v mysli je silné, a tak se otáčím a vracím se ke slunečníku. Nikdo není přítomen a tak trochu zmateně přemýšlím co dál. Náhle si všímám cedulky směrem kudy jsem přijel, nájezd do druhého kola. Ano jel jsem správně, ale díky sve blbosti jsem zpanikařil a ztratil tak 10 minut a trochu sil. No, na tento závod nepodstatné.
Do druhého kola jsem najel v moment kdy startovala krátká trasa. 43km, 1450m převýšení. Kluci ze špice se přes mě přehnali jak uragán. Jen se zaprášilo. Dojíždím opět ke kmenu který jsem v prvním prebíhal. Rozhoduju se že ho tentokrát dám. Chyba:) Špatný nájezd a valím se v prachu. Trochu jsem si narazil zápěstí a poničil rohy. Nasedám a jedu dál. Přes Hněvín se tentokrát courám s krátkařema. Někteří přejížději odvodňovací jámy takovým stylem že se sotva na kole drží. No to bude teda sjezd, pomyslel jsem si. Skalku z Hněvína však jedu s klidem a předjíždím zde dost lidí, všechny však z krátké. Moc dlouho jim to tempo nevydrželo, když jsem si je sjel i já. Dole pod kopcem si dávám pauzu. Mám toho už docela dost. Trochu se občerstvuju a nakonec běžím i na malou :) V dáli slyším hřmění. Asi další automobilové závody. Ba ne, vidim i několik blesků. A sakra. Lidé z občerstovačky mě uklidňují, že takto to je už alespoň hodinu a že pršet začne až všichni dojedou. Ok pokračuji. Bohužel po několika dalších km to přichází. Ale ne ledajaká přeháňka. Vyloženě průtrž mračen, monzunový déšť. Živá voda, začíná se mi jet daleko lépe:). Lépe se dýchá, osvěžení těla přišlo vhod. Netrvá to dlouho a jsou tu kroupy. Kuličky jak černý rybíz štípou po celém těle. Ochlazuje se na 10°C a začínám klepat kosu. Z cest jsou potoky, všude bláto a kluzké kameny. Sjezdy se mění na horolezecké překážky. Jet se to nedá, jít sotva. Několikrát padám. Kolo mám jako oporu. V údolíčku s dropama je potopa. S kolegou z krátké se brodíme po kotníky ledovou vodu. Cítím jak mi voda unášející písek protéká tretrama. Déšť neustává, spíš naopak. Leje jak z konve. Říkám si že toto už není závod. Toto je souboj s přírodou, boj o přežítí a že ač do cíle pro odpadlíky je to necelý 1km, po trase ještě 10km (něco přes hodinu trápení) závod prostě dokončím.
Na občerstvovačkách nás lidé v pláštěnkách povzbuzují, že jsme fakt šílenci v tomto jezdit. Dáváme nějaké koláčky a prohazujem pár slov s ostatními. Po občerstvovačce už jen pár sjezdíků a kopečků a jsme na motokrosce. Parada, bahenní lázně. Sjezd do rokle je o život. Slézáme a spouštíme se dolu, šplh na vrchol a tak ještě dvakrát. Následuje jílové pole které se po dešti změnilo v kluziště. Plášť obalený jílem drží stopu asi tak stejně jako na ledě.
Pár lidí včetně mě předvádí několik obratů o 90 i více stupňů ve smyku. Průjezd jedné z kaluží se stavá peklem. Déšť naplnil dolík vodou do půl metru, takže v něm následně topím kolo. Vody po kolena, ale Sram řadí a já vyjíždím jako tank.
Přejezd louky, silnice, parku a hurá mám to za sebou. V cíli mi vůbec nebrzdí přední. Sundavám čip, a jdu hned k vapce zbavit kolo nánosů bláta. Poté rychle něco zdlábnout a pryč do penzionu se umýt a převléci.

Plán na rozjetí druhé pulky závodu se rozplynul jako kroupy spadlé do dešťových potoků a závodění se změnilo takřka v boj o život. Ze 70 startujicích do cíle dojelo 50 jezdců. Ve finále nebylo ani tak rozhodující na kolikátém místě kdo dojel jakožto že vůbec dojel.

Počasí nemohlo pokazit dojem, a tak to doposud hodnotím asi jako nejkrásnější závod, který jsem kdy jel. Náročný jak by bajkový měl být. S minimem asfaltu a maximem přírody. A hlavně, technicky jsem to víceméně zvládnul, což mě těší nejvíce.
Když čas a podmínky dovolí - tak přístí rok opět na Extrému v Mostě!

Frnknul

Související články

XC Nasavrky 13.4.2008

Po sobotním poháru jsem přespal v Pardubicích u příbuzných a na lehké vyjetí vyrazil do Nasavrk. Již potřetí se tam jelo XC jako součást ceny Nasavrk v běhu. Běh je velmi známý, dorazila obrovská konkurence. Prvních osm běžců absolutně tradičně z Afriky, vítěz pražského ½ Hervisu doběhl až 4tý. Na XC, letos byla slibovaná nová technická trať, dorazilo i několik jezdců ze soboty, kteří dali Nasavrkám přednost před Pardubickou Alpinou.

Salzkammergut Trophy 2008, 2. část

Jak sem již slíbil v minulém článku, zde je pokračování a další report ze Salzkammergut trophy 2008. Po týdením bikování v rakousko – italských dolomitech jsme se v pátek ráno zabalili, naložili kola, věci i sebe do auta a vydali jsme se směrem Salzburg, do místa našeho dalšího ubytování. Cestou jsme se ještě naposledy stavili v Lienzu, kde jsme natankovali kvalitní a opravdu lepší benzín než v ČR (o litr nižší spotřeba i s klimatizací) a pak jsme již upalovali směr Spittal a dál Taurenským tunelem po dálnici do Salzburgu. Do místa našeho ubytování jsme dorazili lehce po druhé hodině odpoledne. Po drobném nedorozumění jsme se ubytovali v pronajatém bytu v domě na kraji Salzburgu, kousíček od německých hranic. Vybalili jsme a odpoledne jsme se jeli všichni společně lehce projet před zítřejším závodem. Večer pak za námi dorazila Jana Martínková s Michalem Prokopem, a tak jsme na zítřejší závod byli komplet. Kromě Michala který jel 200 km trať, jsme všichni byli přihlášeni na krátkou variantu, tedy 56,7 km dlouhou trať.

1. závod KPŽ - Kutná Hora

Na první závod Kola pro život 2009, což je mimochodem již 10. Ročník, jsem se přihlašoval až na poslední chvíli, tedy na startu. Z toho také vycházela moje startovní pozice která nebyla moc příznivá. V minulých letech jsem KPŽ moc nejezdil, takže ani body nejsou. Smířil jsem se tedy s tím, že...