Funkční prádlo Craft – aktuální kolekce prádla pro sport a volný čas

Zajímá Vás, co nabízí švédský specialista na oblečení pro sport firma Craft v oblasti funkčního prádla? Chcete si udělat jasno, jaké jsou rozdíly mezi prádle Craft Pro Zero, Pro Warm, Pro Zero Extreme a Pro Cool? Zajímá Vás, co je v oblasti funkčního prádla nového? Potom je pro Vás určený tento článek, kde si uděláte základní přehled o tom, co si lze od Craftu vybrat jako první vrstvu pro aktivity od cyklistiky, přes běh, lyžování až po halové sporty.

Craft a funkční prádlo

Jméno Craft je již tři desítky let v povědomí veřejnosti nezvratně spjato s komfortním funkčním spodním prádlem. Tato švédská společnost zaujímá v současnosti místo frontmana jak v oblasti vývoje, tak samozřejmě i oblasti prodeje funkčního oblečení pro sport a volný čas. Craft vévodí nejen ve všech zimních sportech, ale úspěšně se prosazuje i v halových, běžeckých a dalších disciplínách.

Ve světě sportu je znám nejen svým funkčním prádlem, které vyvíjí již od 70. let 20. století, ale i dalšími vrstvami sportovního oblečení. Craft byl vůbec prvním iniciátorem celého systému oblékání ve třech na sebe navazujících vrstvách, které chrání organismus před nepřízní počasí i v náročných klimatických podmínkách.

Princip Craft

Již od roku 1977 Craft aktivně zapojuje do vývoje a optimalizace vlastností různých oděvních materiálů. Hlavní důraz je kladen odvod potu a odvětrání – ventilaci vzduchu. Ovocem snah se stal tzv. Craft Principle - systém oblékání, který zaručuje zachování funkčních vlastností použitých vrstev. Jednotlivé vrstvy pak mají za úkol vytvářet požadované mikroklima, které zabraňuje pocitu vlhka a přehřátí těla. Čím je pohyb intenzivnější, tím více potu tělo produkuje. A je to tak správně, tělo se ochlazuje a pro sportovce je to potvrzení toho, že se dostává na určitou hranici svého výkonu. S tím samozřejmě stoupají nároky na oblečení. Značka Craft nabízí širokou kolekci od spodního prádla až po vnější ochrannou vrstvu, od amatérských sportovců až po špičky světového poháru. Nošením funkčního prádla Craft zajistíte svému tělu optimální podmínky pro sportovní výkon na jakékoli úrovni.

Princip Craftu je tvořen první, druhou a třetí vrstvou. Každá z nich je důležitou součástí celku, jenž má za úkol vytvořit základ pro optimální výkon.

1. vrstva – základní vrstva transportující vlhkost od těla do následující druhé vrstvy a dále ven z oděvu v závislosti na okolních klimatických podmínkách. Zde se vytváří mikroklima, které tělo dešifruje jako pocit komfortu.

2. vrstva – termoizolační vrstva, která zároveň transportuje vlhkost a přebytečné teplo dále od těla. Když rtuť teploměru klesá, tato vrstva by měla uchovat drahocenné teplo, aniž by ovlivnila svobodu vašeho pohybu.

3. vrstva – vrstva, která musí splňovat nejnáročnější požadavky. Štít ochraňující tělo před vnějšími vlivy (větrem, deštěm a zimou) a zajišťující komfort nezávisle na okolních podmínkách (musí zachovávat prodyšnost a odvod přebytečného tepla do okolí).

Spodní prádlo je základní první vrstvou, na kterou je kladen hlavní důraz. Proto značka Craft nabízí v současné době čtyři základní druhy materiálů, které je možno použít v závislosti na vnějších podmínkách. Rádi bychom Vám je v následujících řádcích přiblížili.


A/ Termoprádlo Craft Pro Zero – klasika mezi funkčním prádlem

Na materiálu použitém na funkčním oblečení Pro Zero pracuje firma Craft již od 70. let 20.století, proto se tato řada funkčního prádla mohla stát fenoménem mezi funkčními prádly.

Pro Zero má nejnižší parametr tepelného toku, má tedy vysokou schopnost zachovat tělu vyprodukované teplo a neodvádět ho pryč. Jako ideální první vrstva oblečení udržuje tělo v suchu a optimální teplotě při intenzivním pohybu i v chladném počasí.

Použitelnost této řady prádla se dá jednoduše shrnout do jednoho slova – celoroční. Craft Pro Zero a Pro Zero Extreme velmi dobře hřejí, i když je sportovec zpocený, případně se střídá intenzita jeho pohybu. Bezešvé provedení trupu, velmi elastický a pokožce příjemný materiál i ergonomický střih zaručují vysoký komfort a funkčnost celé řady. Prádlo z materiálu ProZero se zároveň snadno udržuje a má dlouhou životnost.

Součástí řady Pro Zero je také speciální verze prádla určeného pro dámy Pro Zero Women‘s, respektující přirozené tvary ženského těla. Každý rok zde Craft přichází s novými módními barvami.

Funkční prádlo Craft Pro Zero WS (Windstopper)

Spodní prádlo kombinující výhody první a třetí vrstvy. Základem je kvalitní polyesterová pletenina Pro Zero na přední straně a exponovaných místech doplněná elastickou, prodyšnou, ale větru odolnou membránou Gore Windstopper. Výsledkem je maximální ochrana proti větru a úplná svoboda pohybu při použití minima svrchního oblečení.

B/ Funkční prádlo Craft Pro Zero Extreme

Kategorie prádla, která vyniká nejlepší kombinací paropropustnosti (odvodu potu) při zachování nízké váhy materiálu. Craft Pro Zero a Pro Zero Extreme se vyznačují nejlepšími parametry měrné teplotní vodivosti, která zajišťuje vyrovnávání teploty organismu při střídavé intenzitě zátěže (tj. aby nebylo ani příliš horko, ani příliš zima). Při subjektivních testech v laboratořích i mimo ně (indoor a outdoor) vykázaly oděvy z materiálu Craft Pro Zero Extreme nejlepší výsledky mezi testovanými konkurenty a to v kombinaci všech hlavních parametrů této kategorie – odvodu potu, střihu i celkovém komfortu.

Prádlo Craft Pro Zero Extreme je podobně jako prádlo Pro Zero prádlem celoročním. Na rozdíl od Pro Zero, ale ještě lépe reaguje na proměnlivou intenzitu zátěže při sportu. Typicky třeba při cyklistice nebo při běhu na lyžích, kdy chvíli jedete naplno do kopce a za chvíli z kopce s menší zátěží. Jde tedy o ideální prádlo pro výkonnostní sportovce s proměnlivou intenzitou zátěže při sportování, pro které prádlo Craft Pro Zero bylo někdy až příliš teplé.

Materiál použitý u řady Pro Zero Extreme je podle firmy Craft svým složením jednou z největších inovací ve vývoji prádla pro sport v posledních letech. Šestikanálové vlákno "CoolMax Extreme Hexachannel" na vnitřní straně pleteniny zajišťuje maximální odvod potu a přebytečného tepla při intenzivním sportovním výkonu. Vnější část prádla je tvořena dutým vláknem "Thermolite", které odvádí vlhkost, ale udržuje v sobě teplo při snížené intenzitě pohybu.

Prevenci tělesného pachu zde zastupuje technologie CoolMax Fresh FX (zabudování iontů stříbra přímo do těla vlákna). Představuje dražší, ale trvanlivou cestu využití stříbra ve funkčním prádle. Tato novinka výrazně omezuje tvorbu tělesného pachu, který vytvářejí mikroorganismy zachycené v prádle.

Ceněnou vlastností tohoto materiálu je jeho pružnost, která dovoluje sportovci úplnou volnost pohybu a přitom plně kopíruje ergonomii těla. Zároveň vypadá velice moderně a nadčasově. Použití mikrovláken Pro Zero Extreme zároveň snižuje žmolkování pleteniny.

C/ Termoprádlo Craft Pro Warm – funkční prádlo nové generace do chladnějších dnů

Pro Warm je označení nové řady značky Craft. Jde o vysoce funkční základní vrstvu navrženou především pro náročné aerobní aktivity nižší intenzity za chladných zimních dnů.

Švédský specialista na funkční prádlo nám prostřednictvím této řady nabízí skutečný high-tech v oblasti termoprádla: Pro Warm se skládá z měkkých a lehkých NEXTEN polyamidových dutých vláken, polyesteru a elastanu, které jsou uspořádané do složitého 3D-střihu s bezešvými integrovanými tepelnými zónami. Zatímco dutá vlákna a mezery uvnitř nich zadržují vzduch a nabízí skvělou izolaci, tepelné zóny zaručují vynikající tepelný komfort. Udržují tělo v teple tam, kde je to potřeba, a zabraňují přehřívání.

Prádlo Pro Warm patří aktuálně k tomu nejlepšímu, co má Craft v nabídce pro chladné dny. Craft Pro Warm nosí i množství vrcholových sportovců a teamů jako je například Švédská a Německá reprezentace sjezdařů a běžkařů. V nabídce budeme mít z řady Pro Warm toto funkční prádlo: triko s dlouhým rukávem, dlouhé spodky a obojí samozřejmě i v dámském střihu.

D/ Pro Cool - první funkční prádlo, které je Cool

Vzhledem k tomu, že tato řada má nejlepší parametry tzv. chladivého efektu (odvodu nadbytečného tepla), její použití se tedy vztahuje převážně na teplé počasí a halové sporty. Naopak nevhodná je pro zimní outdoorové aktivity.

Hustá tkanina Pro Coolu odvádí nadbytečné teplo lépe než jiná prádla, která používají materiály s výrazněji síťovanou strukturou, byť vypadají mnohem „letněji“. Tento jev se pozitivně projeví obzvlášte při rychlé změně počasí – díky tzv. tepelné jímavosti prádla. Na rozdíl od síťovaných tkanin je Pro Cool také odolnější proti profouknutí, což je důležité např. při jízdě na kole. Tyto unikátní parametry spodnímu prádlu propůjčuje nově vyvinutý materiál CoolMax Extreme Hexachannel, který ve spolupráci s Craftem vyvinula společnost Dupont. Jeho hlavní přednosti jsou: odvod potu, ventilace vzduchu a ochlazování pokožky. Craft Pro Cool je optimální první vrstva funkčního oblečení pod dres v celé řadě venkovních sportů - atletice, cyklistice, joggingu, fotbale, tenise, kanoistice a většině halových disciplín, kde šetří sportovci energii pro vlastní výkon.

Prádlo Craft Pro Cool má velmi atraktivní design, nic nebrání nosit ho i jako svrchní vrstvu, za kterou se rozhodně nemusíte stydět. V nabídce našeho obchodu najdete: triko s krátkým rukávem, scampolo a pánské boxerky minimálně ve dvou základních barvách.

Sportovní podprsenky Craft Pro Cool

V řadě Pro Cool nechybí ani vynikající sportovní podprsenky pro dámy, které využívají výhod materiálu Pro Cool 2D, který je jednosměrně elastický. Materiál je elastický do šířky, neomezuje tak práci svalů, dýchání a krevní oběh. Ve směru nahoru a dolů je však pevný a zabraňuje nežádoucímu pohybů prsů při sportu. Výsledkem je sportovní podprsenka umožňující ženám neomezený pohyb při všech sportovních aktivitách. Výhodou je opět i komfort osvědčeného a rychleschnoucího materiálu. Různá provedení jednotlivých modelů umožňují přizpůsobit podprsenku vlastní velikosti poprsí.

Součástí letošní kolekce funkčního prádla jsou také nové modely sportovních podprsenek Craft Pro Cool Performance. Nové sportovní podprsenky používají speciální lehce kompresní materiál, který je elastický ve všech směrech. Stabilitu prsou při pohybu zajišťuje elastický pás na spodním okraji podprsenky a širší, tvarovaná a měkká ramínka. Nové Pro Cool podprsenky jsou v nabídce ve dvou provedeních: Pro Cool Performance (pevná podprsenka) a Pro Cool Performance Super (s částečným rozepínám na zádech a tvarováním košíčků, vhodné pro ženy s větším poprsím).

Závěr

Záběr Craftu je v oblasti funkčního prádla velmi široký a pokrývá bez problémů sportovní aktivity po celý rok. V našem obchodě najdete průřez celou nabídkou Craftu a to nejenom, co se týče první vrstvy oblečení.

Funkční prádlo si můžete prohlédnout a nakoupit i v našem e-shopu v oddělení termoprádlo.


Štítky: 

Související články

Sport Life 2008

Zveme vás na mezinárodní sportovní veletrh SPORT LIFE 2008 konaný v termínu 6.-9.11.08 v Brně. Pokud patříte mezi aktivní vyznavače cyklistiky a zajímají vás horké novinky pro nastávající sezónu, neměli byste si tuto událost roku nechat ujít....