Gary Fisher 2010 – novinky

Gary Fisher považovaný za zakladatele horské cyklistiky a guru rámové geometrie Genesis a 29“ kol opět překvapil novinkami a nápaditou kolekcí pro rok 2010. Gary Fisher je o své koncepci velkých kol natolik přesvědčen, že se v nové kolekci nabídka 29“ kol ještě více rozrostla. Se 26“ koly se u Gary Fishera nově setkáme pouze u hardtailů a All-mountain celoodpružených kol Roscoe. Ostatní modely již jsou uzpůsobeny pouze pro 29“ kola. Díky tomuto zaměření se rodina 29“ fullů rozrostla o ryze závodní kolo Superfly 100 a pro vyznavače kategorie XC trail přibyla v nabídce řada Rumblefish přinášející zdvih 120mm.

Více informací o nových modelech se dozvíte zde:

Superfly a Superfly 100 2010
Rumblefish 2010
HiFi 29“ 2010
Roscoe 2010

Hlavní technologické přednosti použité na kolech GF 2010 jsou následující:

Genesis 2 Geometrie

Vyhází z léty osvědčené Genesis geometrie - horní rámová trubka je na kolech s touto geometrií prodloužená a kola mají kratší představec – což umožňuje lepší ovladatelnost ve sjezdech. Dále je celá zadní rámová stavba zkrácena, čímž se těžiště dostává více pod jezdce a zadní kolo je více přitlačované k zemi a nehrozí tak jeho proklouznutí v záběru při jízdě do kopce. Genesis 2 navíc posouvá dále vlastnosti Genesis geometrie v nízkých rychlostech při zachování stability při rychlé jízdě a to díky změně stopy. Byla zkrácena horní rámová trubka a předsunula se korunka vidlice. Tímto se umazala část stopy, ale rozvor kol a hlavový úhel byl zachován. Kolo se tak stává lépe ovladatelné a zároveň i stabilní. 


29“ kola

Hlavní předností 29“ kol je umožnění lepší průchodnosti náročnějším terénem. Jezdec na 29“ kolech najíždí na překážky v cestě pod větším úhlem a tak je lepé překonává. Větší kola dovolí díky vyšší setrvačnosti kolo pořádně rozjet a umožní tak zrychlení ve sjezdu i ve výjezdu do kopce. Díky větší styčné ploše pláště s povrchem poskytují 29“ kola lepší oporu v záběru a také nabízejí vyšší brzdný účinek.


Tlumiče DRCV

Jde o dvoukomorový vzduchový tlumič vyvinutý exkluzivně ve spolupráci se značkou FOX, Tlumič má díky dvěma vzduchovým komorám hodně podobnou charakteristiku pružení jako mají pružinové tlumiče. Drobnější nerovnosti u DRCV tlumiče posbírá hlavní vzduchová komora. Zhruba při zanoření tlumiče na 40% zdvihu se zapojí i druhá komora. Jezdec tak má lehký vzduchový tlumič s vlastnostmi pružinového tlumiče. 


ABP – Activ Brake Pivot

Běžný tvarový design zadní stavby celoodpruženého kola je takový, že čep je umístěn na horní či spodní trubce zadní vidlice. ABP přichází s umístěním pohyblivého čepu přímo do osy zadního náboje.  V důsledku umístění v ose náboje nedochází při brzdění k blokaci chodu zadní stavby a ta je plně funkční v každém okamžiku jízdy.

Štítky: 

Související články

Gary Fisher HiFi 2010 – 29“ XC full

HiFi 29“ představují kola pro nasazení na závodních tratí XC a maratonů. Oproti loňsku zde nalezneme pouze modely na 29“ kolech, byl zásadně změn systém zadního odpružení a link držící tlumič v rámu kola. HiFi 29“ tvoří cenově dostupnější alternativu ke kolu...

Gary Fisher Roscoe 2010 - All-mountain

Horká novinka letošní cyklosezóny v kategorii All-mountain byla pro nastávající sezónu 2010 ještě vylepšena. Roscoe jsou v nové kolekci  Gary Fisher jediná celoodpružená kola postavená na klasických 26“ kolech. Nové Roscoe se i nadále pyšní vysokou tuhostí přední části rámu. Této tuhosti je...

Gary Fisher Superfly 100 a HT 2010 - 29" XC Race

Superfly 100

Nový model v nabídce GF, Superfly 100 doplňuje nabídku o nekompromisní závodní XC full. Máme tak novou rodinu Superfly, která je zastoupená HT i fullem.
Superfly 100 v sobě spojuje celokarbonový rám se závodní G2 Geometrii upravenou pro 29“ kola, asymetrické...