Genesis Bike Prague 2014

V sobotu se konala největší biková akce v Praze, Genesis Bike Prague, co se počtu lidí týče a náš team nemohl chybět, prvně od KPŽ Trans Brdy jsme se sešli v hojnějším počtu ve složení Lukáš Hofman, Šárka Černá a Ján Janočko. Šárka s Lukášem měli v plánu jet v kat. tandem (Lukáš-dlouhá, Šárka-krátká), ale na konec to mělo jiný, sladší průběh v podobě vítězství Šárky na dlouhé trase.

Průběh závodu podle Lukáše

Start závodu Genesis Bike Prague byl v pravé poledne, díky nízkému startovnímu číslu (4) nemusím postávat desítky minut  v koridoru a nervovat se po startu sjížděním čelních pozic, jak tomu bylo před týdnem na Orlíku. Na start se řadím cca 10minut do startu, pohoda. Vedle mě na lajně Michal Bubílek, Filip Adel, Jan Jobánek a dalších pár elitáku z Rakous, prostě cajk.

Start je za zaváděcím autem, které zpočátku jede dost pomalu, což v balíku vyvolává dost velkou nervozitu a hodně lidí se cpe dopředu, naštěstí si hlídám zadní kolo Bubílka a vyvážím se za ním. Oficiální start je do táhlého asfaltového kopce, kde se konečně může pole vyselektovat a uklidnit. Držím v celku v pohodě první skupinu, kde nás tou dobou jede odhadem na 20-30lidí, sám se pohybuji v čelních pozicích balíku, což dokládá situaci, kdy odstřídávám Bubílka na čele – jasně, zas takový peklo se nejede, ale i tak to potěší :)). Takto pospolu jedem na 12tý km, kde začínají první techničtější úseky, tou dobou se pohybuji za zadním kolem Adela, ale bohužel mě dost odbrzdí ve sjezdu od Honzy Štastnýho, což byl můj hlavní cíl na tento závod s ohledem právě na soutěž tandemů (Honza jel s Janou Šimánkovou).  Po sjezdu následuje mírné stoupání na louce v protivětru, kde Filip Adel jede full gas, aby si lidi před sebou dojel, což já nejsem schopen akceptovat a zůstávám sám. Naštěstí brzo mě dojíždí skupinka ve složení Honza Písař a Martin Kohl, kde se jede a všichni poctivě spolupracujeme na tempu. Víceméně celý závod před sebou vidíme Honzu, ale nejsme schopný ho docvaknout. Před polovinou závodu ve sjezdu odpadá Honza Písař a až do cíle jedu ve dvojici s Martinem, oba spolupracujeme a jede se dobře. Před sebou stále vidíme Honzu a za náma nikde nikdo.  Je jasné, že takto pospolu dojedeme i do cíle, kde sem si věřil na spurt, ale bohužel v poslednim singlu netakticky najíždim druhej a před námi jedoucí lidi z krátké trasy mě odpojují z háku. Za kopcem ze všech sil ještě Martina docvakám, ale jeho následný nástup už bohužel neakceptuji.

Ve finále to hodilo 7mé místo celkově, relativně kousek od profíků (7minut na vítěze Jan Jobánka) a s dobrým pocitem hlavně v kopcích.

Z pohledu Šárky

I když se poslední dva týdny před závodem pro mě nesly ve znamení postupně kumulovaného spánkového dluhu a čas na sport se moc nedostával, v sobotu ráno jsem byla kupodivu celkem namotivovaná a původní plán jet krátkou trať začal dostávat trhliny. Finální rozhodnutí lze totiž učinit až v průběhu závodu.

Na startu menší dohady kvůli startovnímu koridoru, nakonec ale vše dobře dopadlo a 10 minut před startem už stojím v čelní řadě elitní vlny, což je pro kontrolu pozic v průběhu závodu rozhodující. Po startu se držím v těsném kontaktu s Míšou Procházkovou a Monikou Hruškovou. V prvním kopci je mi jasné, že dneska to teda půjde a to jakože velmi dobře, nohy šlapou jako hodinky a ve vysoké intenzitě se cítím vyloženě příjemně. Na mezičas u rozdělení tratí najíždím jako první žena celkově, odbočuju tedy na 60km trať. Moniku si ale vezu kousek za sebou. Míša vzhledem ke zraněnému zápěstí z předchozího závodu jede krátkou.

Ve sjezdu z Vonoklas se projevují bloky z nedávných pádů a Monika mi ujíždí z dohledu, stejně jako nemálo dalších borců. V Dobřichovicích řadím velkou a valím ITT po rovině podél řeky a postupně ukrajuju zpět ztracené pozice, nikdo ani nezahákuje. U železničního mostu konečně dojíždím skupinku několika borců, kde se veze i Monika, řadím se na konec a orážím. Když se profil začne opět zvedat před nejtěžším výjezdem na trati, prokousám se na čelo skupinky a vyrážím dopředu. Z borců nikdo tempo neakceptuje, Monika musí jít po mně sama. Ve výšlapu na hřeben se ještě potkáme a prohodíme pár slov, ve střední fázi se kopec malinko narovná, na chvíli nasedám a vytvářím rozhodující náskok, v takhle těžkém výjezdu je 26” kolo výraznou výhodou…

Konečně jsem nahoře, krátký sjezdík po louce, kopec, rovina, totální rubárna, a když se před výjezdem na vrchol Cukráku ohlédnu zpátky, za mnou daleko nikdo. Nicméně se nenechám ukolébat a z tempa neslevuju ani o kousek. Sjezdy a brody naopak beru vyloženě opatrně, stopu vybírám až s úzkostlivou pečlivostí, vzpomínka na defekt na Transbrdech, který mi zkazil podobně skvěle rozjetý závod, je pořád dost čerstvá. Tentokrát ale nejspíš i díky tomu, že jsem si vezla jak šídlo na opravu UST, tak pumpičku, mě nic takového nepotkalo a do cíle dojíždím jako první žena na dlouhé trati a 43. celkově z vice než 500 borců v čase 2:56, tři minuty před Monikou, kilometrů místo inzerovaných šedesáti bylo nakonec 68.

V cíli na masáž, po vyhlášení posbírat spoustu krásných cen a hurá na večeři, luxusní burger v Hostivaru byl nakonec velmi příjemným zakončením úspěšného dne.

Reportáž ČT, včetně rozhovoru se Šárkou

Fotogalerie: 

Související články

24 Hodin MTB Vesec 14-15/6

Vyjímečná šance jak se totálně zničit, asi tak bych charakterizoval bajkovou 24 hodinovku. Po té co jsem si to jednou vyzkoušel solo už vyhledávám jiné kategorie. Přeci jen zdraví mám jen jedno a kloubní aparát jsem po tom cítil ještě měsíc. Letos tedy podruhé v kategorii 4...

Velká Kunratická 9/11

Po letech zase jedu na start sockou, už na Kačerově je jasné kdo je běžec a kdo jen náhodou v neděli ráno jede stejným směrem. V klídečku s předstihem dorážím na místo, prezentace proběhla bez problémů, potkávám pár kamarádů a kecáme. Neúprosně se přibližuje startovní čas, tak si jdu klusnout a ...

Korida Plzeň MTB

V týdnu, konkrétně v úterý 16.5., jsem se rozhodl absolvovat kriterium v centru Plzně - Author Korida horských kol. Na výběr byly kategorie: štafeta, Twin open cross, Elite závod. Jelikož jsem neměl po ruce lidi ke složení štafety, jel jsem tedy "pouze" Twin Open Cross. Trasa...