Horská kola 29 - historie devětadvacítek

Devětadvaceti palcová horská kola dnes vládnou světu. Vloni na nich Jaroslav Kulhavý vyhrál světový pohár i mistrovství světa. Každý o nich mluví, spousta cyklistů si je zamilovala. Pro další jsou předmětem vášnivých diskuzí. Kde se však kola 29 vůbec vzala? Pojďme se s námi podívat trochu do historie.

"Devětadvacítky" nespadly z nebe a provázejí celou mountainbikovou historii. Už na samotném začátku horské cyklistiky dostal Gary Fisher a Charlie Kelly na testování "velké" pláště od Geoffa Appse a chtěli je kvůli dobrým jízdním vlastnostem použít na svá horská kola. Jen omezená dostupnost bez prognózy rychlého zlepšení dodávek zabránila v dobách mountainbikového pravěku tomu, aby horská kola měla tento rozměr plášťů.

Občasné pokusy s většími plášti provázely horskou cyklistiku i nadále. V podstatě se ovšem jednalo o izolované akce menších garážových značek. Vývojem se zabýval třeba Wes Williams z Willits Bikes, který dlouho nabízel kola o průměru 28", nebo konstruktéři jako Bruce Gordon či Charlie Cunningham.

 

 

V roce 1989 si Bianchi pozvalo Billa Hornera, který pro ně vyvinul v rámci akce označené Project 7 jízdní kolo Volpe. To se dostalo na trh v roce 1990, Mělo 700c kola, rovná řídítka, MTB brzdy a trojtác. Tohle kolo mělo do dnešní „devětadvacítky“ stále daleko, ale znamenalo poměrně velký krok vpřed. Z dnešního pohledu bychom Project 7 zařadili mezi krosová kola. Značka Bianchi s těmito jízdními koly pokračovala pod označeními Project 5,3 a 1. Kola ale nezaznamenala nějaké velké úspěchy a výroba byla u Bianchi ukončena v roce 1995.

 

Dalším experimentátorem byl známý Gary Klein, který upravil své legendární kolo Attitude i na větší rozměr kol a nabízel jej pod názvem Klein Adept. Gary však těchto kol prodal velmi málo.

 

Základním problémem všech pokusů s větším rozměrem kol nebylo ani tak vyvinout vhodný rám, konstruktéři se spíše potýkali s nedostatkem vhodných komponent. Akutní byl zejména nedostatek vhodných plášťů.

Průlom obstaralo WTB, kde se Mark Slater rozhodl, že se pustí do výroby 29" MTB pláště. K rozhodnutí mu hodně pomohla podpora od konstruktérů kol a osobností, jako je Gary Fisher. Ta mu dávala důvěru, že plášť najde uplatnění a neskončí na smetišti dějin. Jako vhodného kandidáta na předělání na rozměr 29" si vybrali u WTB oblíbené pláště WTB Nano 26". V roce 1999 tak byl na trhu konečně pořádný MTB plášť a konstruktéři měli zelenou k výrobě prvních 29" kol.

Hned v roce 1999 přišlo Moots s kolem Mooto-X, Wes Williams z Willits Bikes předělal svoje kola na nové pláště Nanoraptor od WTB.

 

Důležitým milníkem v historii „devětadvacítek“ byl rok 2001, kdy Gary Fisher přišel se svojí "dva devítkou" (Gary Fisher Two Niner). Šlo o první 29" horské kolo skutečně velké značky a odstartovalo boom obliby těchto kol.  

Vedle tradičních výrobců se postupně na trhu objevily i značky ryze zaměřené jen na platformu 29". Za všechny můžeme jmenovat třeba Niner, jehož historie se traduje od roku 2004.

Dnes prakticky není na trhu větší značky, která by kola 29´´ nenabízela. „Devětadvacítky“ bodují i na závodech. V loňské sezóně vyhrál Jaroslav Kulhavý na celoodpruženém 29´´ kole celou sérii světového poháru i mistrovství světa.

Na obzoru je i nový rozměr 27,5", když se ale podíváte na dlouhou a trnitou cestu 29", je otázka, zda má něco takového šanci si prošlapat cestu k cyklistům v širším měřítku.

 

Fenoménu 29" kol se budeme určitě věnovat i v dalších článcích.

Aktuální kolekce devětadvacítek Gary Fisher by Trek, Specialized a Cannondale najdete v odděleních celoodpružená horská kola 29 a horská kola s pevnou zadní stavbou - hardtaily 29.

 

Štítky: 

Související články

Nový Trek Fuel EX 29

Trek Fuel EX známe jako skvělé univerzální kolo patřící k tomu nejlepšímu, co kategorie trailbiků nabízí. Pro letošní sezónu prodělal tento model velkou proměnu (více se o ní můžete dočíst v článku Trek Fuel EX 2013....

První Dámská jízda Ski a Bike Centra Radotín

V neděli 13.6.2010 se pražský Radotín stal pomyslným startem a cílem historicky první Dámské jízdy pořádané pod záštitou Ski a Bike Centra Radotín.

Chvíli po poledni se před sídlem společnosti sešel hojný počet zájemkyň o společnou projížďku. Na sportuchtivé účastnice čekal na uvítání...