Jak se dnes začíná na kole

Jako čtenáři tohoto blogu jistě všichni patříte ke zkušeným ckylistům, kteří nebudou mít problém sami naučit na kole i své děti. Na druhou stranu, od dob, kdy jste sami začínali, se mnohé změnilo, a dnešní děti mají pro své cyklo začátky úplně jiné podmínky a pomůcky. Tedy, ne že by to postaru nešlo, ale pokud využijete, co se nabízí, může být výuka vašich dětí rychlejší, snazší a zábavnější.

Začít se dá už v roce věku

Ano, čtete dobře. V dobách vašich začátků jste pravděpodobně museli čekat, až dorostete na první dětské kolo. V lepším případě vám z něj tatínek sundal pedály a vytvořil něco na způsob odrážedla. Každopádně vám ale byly tak čtyři roky. Vaše dítě může mít až tři roky náskoku, pokud použije odstrkovadlo, tedy dvoustopé vozítko, na němž se pohybuje odstrkováním nohou od země.

Vhodným příkladem může být Puky Pukylino, které je navrženo pro děti od jednoho roku. Dítě na něm nemusí udržovat rovnováhu, ale osvojí si odrážení a brzdění nohama, naučí se odhadovat vzdálenost při jízdě a také zatáčet.

Tříkolka naučí šlapat

Mezistupněm mezi odstrkovadlem a odrážedlem může být tříkolka, která k již zmíněným dovednostem přidá ještě šlapání. Jedná se o pomůcku, kterou jste možná sami vyzkoušeli. Vhodným modelem může být Puky Fitsch s ergonomickým sedátkem a kvalitními gripy řídítek. Z odstrkovadla ale může dítko klidně přejít rovnou na odrážedlo.

Odrážedlo – jedinečné pro rovnováhu

Odrážedlo je vynikajícím pomocníkem pro rozvoj rovnováhy. Pokud na něj děti přechází z odstrkovadla, umějí se už odrážet, brzdit nohama o zem a cizí jim není ani ovládaní řídítek. Proto se mohou soustředit právě na udržování rovnováhy a rychle si tuto dovednost osvojit a zdokonalit. Důležité je, aby dítě z odrážedla dosáhlo oběma nohama na zem, a to celými chodidly. Jen tak se může efektivně odrazit a bezpečně brzdit.

Rozvoj rovnováhy probíhá rychle a hlavně děti na odrážedle obvykle baví. Doporučit lze například lehké a kvalitní odrážedlo Skibi Kids s výborným poměrem cena/výkon, nebo pro náročné model Hotwalk renomované americké značky Specialized.

Poté již přichází na řadu první opravdové kolo. Není výjimkou, že po průpravě na odrážedle začne dítě rovnou jezdit, aniž by potřebovalo pomocná kolečka. Pokud je přesto použijete, bude to jen na první metry, než si dítě zvykne. Kolečka rozohdně sejměte co nejdříve, jinak se pokroky dítěte zastaví.

Pamatujte, že rozhodující náskok může váš malý cyklista získat již na startu!

Související články

Kolo Gary Fisher Hifi Pro 09 – Novinky 2009

V rámci prezentace kolekcí Trek a Gary Fisher 2009 v rakouském Wellsu jsme měli možnost otestovat nově přepracovaný model Gary Fisher Hifi Pro. A jaké jsou naše pocity? Kolo skvěle padne do ruky. Je velmi obratné v technických pasážích a přitom se dobře chová i při jízdě do kopce. Chováním a jízdními vlastnostmi je hodně podobné dalším špičkovým kolům v této kategorii jako je třeba Stumpjumper FSR. Při jízdě je hodně znát jeho velmi příznivá váha. My jsme měli možnost otestovat 26“ verzi, ale bike bude k dispozici i v 29“. Doporučit ho lze určitě každému, kdo chce pohodlné celoodpružené kolo pro dlouhé vyjížďky v techničtějším terénu.

TESTOVACÍ VÍKEND ve Ski a Bike Centru Radotín 2010

Využijte letošní třetí možnosti vyzkoušet si ZDARMA některé z více než 80 špičkových testovacích kol!  Přijďte na jednu z největších testovacích akcí v České republice a užijte si vyjížďku v bikovém ráji v okolí Karlštejna.

Vyzkoušet si budete moci nejnovější modely jízdních kol značek...