Jak se dnes začíná na kole

Jako čtenáři tohoto blogu jistě všichni patříte ke zkušeným ckylistům, kteří nebudou mít problém sami naučit na kole i své děti. Na druhou stranu, od dob, kdy jste sami začínali, se mnohé změnilo, a dnešní děti mají pro své cyklo začátky úplně jiné podmínky a pomůcky. Tedy, ne že by to postaru nešlo, ale pokud využijete, co se nabízí, může být výuka vašich dětí rychlejší, snazší a zábavnější.

Začít se dá už v roce věku

Ano, čtete dobře. V dobách vašich začátků jste pravděpodobně museli čekat, až dorostete na první dětské kolo. V lepším případě vám z něj tatínek sundal pedály a vytvořil něco na způsob odrážedla. Každopádně vám ale byly tak čtyři roky. Vaše dítě může mít až tři roky náskoku, pokud použije odstrkovadlo, tedy dvoustopé vozítko, na němž se pohybuje odstrkováním nohou od země.

Vhodným příkladem může být Puky Pukylino, které je navrženo pro děti od jednoho roku. Dítě na něm nemusí udržovat rovnováhu, ale osvojí si odrážení a brzdění nohama, naučí se odhadovat vzdálenost při jízdě a také zatáčet.

Tříkolka naučí šlapat

Mezistupněm mezi odstrkovadlem a odrážedlem může být tříkolka, která k již zmíněným dovednostem přidá ještě šlapání. Jedná se o pomůcku, kterou jste možná sami vyzkoušeli. Vhodným modelem může být Puky Fitsch s ergonomickým sedátkem a kvalitními gripy řídítek. Z odstrkovadla ale může dítko klidně přejít rovnou na odrážedlo.

Odrážedlo – jedinečné pro rovnováhu

Odrážedlo je vynikajícím pomocníkem pro rozvoj rovnováhy. Pokud na něj děti přechází z odstrkovadla, umějí se už odrážet, brzdit nohama o zem a cizí jim není ani ovládaní řídítek. Proto se mohou soustředit právě na udržování rovnováhy a rychle si tuto dovednost osvojit a zdokonalit. Důležité je, aby dítě z odrážedla dosáhlo oběma nohama na zem, a to celými chodidly. Jen tak se může efektivně odrazit a bezpečně brzdit.

Rozvoj rovnováhy probíhá rychle a hlavně děti na odrážedle obvykle baví. Doporučit lze například lehké a kvalitní odrážedlo Skibi Kids s výborným poměrem cena/výkon, nebo pro náročné model Hotwalk renomované americké značky Specialized.

Poté již přichází na řadu první opravdové kolo. Není výjimkou, že po průpravě na odrážedle začne dítě rovnou jezdit, aniž by potřebovalo pomocná kolečka. Pokud je přesto použijete, bude to jen na první metry, než si dítě zvykne. Kolečka rozohdně sejměte co nejdříve, jinak se pokroky dítěte zastaví.

Pamatujte, že rozhodující náskok může váš malý cyklista získat již na startu!

Související články

Specialized Epic 2009 - Christoph Sauser mistrem světa na novém S-Works Epic

Na internetu se již dlouhou dobu objevují různé spekulace o tom, jak bude vypadat Specialized Epic v příští sezóně. Teprve nyní však Specialized vyslal své nejlepší jezdce na závodní tratě s prototypem nového Epicu S-Works 09 a na světlo světa tak konečně prosákly i první snímky toho, jak bude v příští sezóně nové kolo pravděpodobně vypadat. Nový Specialized Epic 09 by měl vážit pod 10kg a jak je z fotografií patrné bude kompletně zcela přepracovaný.

All-mountain řada kol Trek Fuel EX 2009

Po úspěšném loňském představení nové řady all-mountain biků Trek Fuel EX vám přinášíme možnost se důkladně seznámit s jeho letošními nástupci. V řadě Fuel EX se opět setkáme s několika modely, které nabízejí jezdci 120mm zdvihu zadní stavby. Zajímavé jsou zejména vyšší modely...

Dámská cyklistika 2.díl – doplňky

Cyklistické doplňky představují důležitou součást cyklistiky, bez níž by se tento sport nedal naplno provozovat. Zpříjemňují jízdu na kole a umožňují ženám cyklistkám si pohyb na kole maximálně vychutnat.

Vybírá-li muž cyklistické doplňky pro svou vlastní potřebu,...