Jak se dnes začíná na kole

Jako čtenáři tohoto blogu jistě všichni patříte ke zkušeným ckylistům, kteří nebudou mít problém sami naučit na kole i své děti. Na druhou stranu, od dob, kdy jste sami začínali, se mnohé změnilo, a dnešní děti mají pro své cyklo začátky úplně jiné podmínky a pomůcky. Tedy, ne že by to postaru nešlo, ale pokud využijete, co se nabízí, může být výuka vašich dětí rychlejší, snazší a zábavnější.

Začít se dá už v roce věku

Ano, čtete dobře. V dobách vašich začátků jste pravděpodobně museli čekat, až dorostete na první dětské kolo. V lepším případě vám z něj tatínek sundal pedály a vytvořil něco na způsob odrážedla. Každopádně vám ale byly tak čtyři roky. Vaše dítě může mít až tři roky náskoku, pokud použije odstrkovadlo, tedy dvoustopé vozítko, na němž se pohybuje odstrkováním nohou od země.

Vhodným příkladem může být Puky Pukylino, které je navrženo pro děti od jednoho roku. Dítě na něm nemusí udržovat rovnováhu, ale osvojí si odrážení a brzdění nohama, naučí se odhadovat vzdálenost při jízdě a také zatáčet.

Tříkolka naučí šlapat

Mezistupněm mezi odstrkovadlem a odrážedlem může být tříkolka, která k již zmíněným dovednostem přidá ještě šlapání. Jedná se o pomůcku, kterou jste možná sami vyzkoušeli. Vhodným modelem může být Puky Fitsch s ergonomickým sedátkem a kvalitními gripy řídítek. Z odstrkovadla ale může dítko klidně přejít rovnou na odrážedlo.

Odrážedlo – jedinečné pro rovnováhu

Odrážedlo je vynikajícím pomocníkem pro rozvoj rovnováhy. Pokud na něj děti přechází z odstrkovadla, umějí se už odrážet, brzdit nohama o zem a cizí jim není ani ovládaní řídítek. Proto se mohou soustředit právě na udržování rovnováhy a rychle si tuto dovednost osvojit a zdokonalit. Důležité je, aby dítě z odrážedla dosáhlo oběma nohama na zem, a to celými chodidly. Jen tak se může efektivně odrazit a bezpečně brzdit.

Rozvoj rovnováhy probíhá rychle a hlavně děti na odrážedle obvykle baví. Doporučit lze například lehké a kvalitní odrážedlo Skibi Kids s výborným poměrem cena/výkon, nebo pro náročné model Hotwalk renomované americké značky Specialized.

Poté již přichází na řadu první opravdové kolo. Není výjimkou, že po průpravě na odrážedle začne dítě rovnou jezdit, aniž by potřebovalo pomocná kolečka. Pokud je přesto použijete, bude to jen na první metry, než si dítě zvykne. Kolečka rozohdně sejměte co nejdříve, jinak se pokroky dítěte zastaví.

Pamatujte, že rozhodující náskok může váš malý cyklista získat již na startu!

Související články

Gary Fisher HiFi 2010 – 29“ XC full

HiFi 29“ představují kola pro nasazení na závodních tratí XC a maratonů. Oproti loňsku zde nalezneme pouze modely na 29“ kolech, byl zásadně změn systém zadního odpružení a link držící tlumič v rámu kola. HiFi 29“ tvoří cenově dostupnější alternativu ke kolu...