Kam, Proč, Za kolik. LIVIGNO ITALY

Od konání světového šampionátu v XC se v Livignu začala velmi rozvíjet podpora cyklistiky. K tradiční silniční, které se mezi alpskými průsmyky dařilo od pradávna se přidalo i horské kolo, zde nazývané Alpine MTB. Označení to je bez nadsázky. Bikování po trailech ve výškách nad 2000mnm vyžaduje kromě fyzické přípravy i dobrou fyzickou odolnost.

Budu se snažit stručně poskytnout informace, které by se mohli hodit někomu, kdo by rozvažoval se tímto směrem vydat.

Vzdálennost: 730 km z toho 630 po dálnicích. Praha-Mnichov-Innsbruck-Landeck a pak okresky. Deset hodin cesty i s přestávkami při plynulé svižnější jízdě v rámci platných limitů.

Livigno spojuje se Švýcarskem tunel /10eur/, který zavírá večer v 20,00 s tím je dobré počítat. Otevírá v 6 nebo 8 podle dne v týdnu.

Ubytování: V letní sezoně bez problémů. My spali v kempu Aquafresca za 6 nocí, 4 lidi, dva stany a dodávku jsme platili 180 eur. Apartmány se dají sehnat od 45 eur pro 4 osoby. /Mimo sezonu/. V kempu je garáž na kola, sprcha, wc, místnost na vaření. Nic nám nechybělo. Další kemp je Forcola, ale to už je dál od centra. Dopravu v Livignu zajištuje bus, který dle našich dojmů je zadarmo Cool

Sezona: v půlce července začíná hlavní sezona. Je lepší jet dříve je to levnější. Ideální podle mne je začátek července. Dříve riskujete mnoho sněhu ve vyšších partiích a zavřené průsmyky.

Cenová hladina: Livigno je bezcelní zona. Potraviny stejné jako v ČR kromě masa a uzenin. Alkohol levnější o cca 1/3 a více. Palivo /léto 2008/ 1eur za naftu i natural 95.

Mapové podklady: na internetu se dají najít trasy do GPS /za mírné poplatky/. Mapy se dají koupit v Livignu u stanice lanovky na Carosselo je info centrum. Případně předem objednat od Kompasu. Na místě je celkem dobré značení, ale pouze podle něj bych se neřídil, přijdete o hodně zajímavých kombinací.

Ideální doba pobytu: 4 dny bajkování přímo z Livigna. Možností je trip do Santa Maria /dvoudenní přejezd/ nebo St. Moritz okolo jezer /přejezd autem/.

Doporučené trasy:

  • 1. Livigno – passo Alpisela – Val Mora – Passo Del Gallo – Passo Trela – Val Pilla – Livigno. Asi nejhezčí trasa s kilometry upravených singlíků
  • 2. Livigno – passo D´Eira – Motolino – nádherný singl svahem s výhledy na livigno až do Valle delle Mine- /od salaše přebrodit potok a místo po šotolině sjet kamenitým singlíkem podle potoka/ a po červené úbočím do Livigna
  • 3. Carosselo /lanovkou nebo na kole, bud serpentiny nebo ze začátku Val Federia přes Tagliede a Blessacia/ Každopádně nahoru v sedle to vyjet celé nelze – z Carosela po trase 120 krásný singlík do Val Feredia a pak mírně se svažujícím udolím do Livigna.
  • 4. Livigno – passo Alpisela – Lago di Fraele – Lago Cancano –Vezola – Baite di Trela – Val Pilla
  • 5. Livigno – passo d´eira – La Vallacia – Val viola Bormina – Valle di foscagno – odtud bud přes Baite di Trela a Val Pilla nebo kratší varianta po silnici na Trepale a pak podle Canale torto do Livigna

Pokud máte auto vyplatí se jet jeden den přes průsmyk Forcola do St. Moritz. Nechat auto v Cadlaghu a projet se okolo jezer a singlíky ve svazích až do Pontresiny. Jeden se pak může vrátit pro auto. Hard core varianta pro zbytek osazenstva je pokračovat dále údolím až pod lanovku na Diavolezu a pak přes průsmyk La Streta do Livigna.

Blackyho tip: Nejet přímo do Livigna, ale přespat v Santa Marii v CH. Ráno se vydat na kole do Livigna. Na výběr jsou dvě trasy. 1. Doss Radons, Val Mora, Lago di Fraele, Alpisela, Livigno. Lehčí varianta jeli jsme to i s holkama. Jeden se pak od jezera Fraele vrátí zpět po stejné trase a převeze auto do Livigna. 2. Výšlap na pass Umbrail /1200 převýšení po silnici/ a Forcolu, přes Pedenolo sjezd na Cancano a přes Alpiselu do Livigna. Jeden z výpravy to musí před výšlapem na Alpiselu otočit přes Val Mora na Doss Radons a do Marie a převézt auto /cca 1-2 hodiny dle zdatnosti/. Pasáže mezi Forcolou a Cancano jsou náročnější technicky. Lze to objet z Forcoly přes Baite Forcola lehčí a snadnější cestou na Cancano.

Bylo by toho ještě hodně co říct o bajkování v této části Alp, ale nejlepší je vyzkoušet to na vlastní kůži Tongue out více info můžu dát na mcblacky@centrum.cz

Související články

Novinky 2009 - Kolo Gary Fisher Roscoe

Gary Fisher Roscoe je nová ostřejší alternativa k modelu Hifi. Jde o zcela nové all-mountain kolo nabízející 140mm zdvihu. Roscoe bude nabízeno ve třech alternativách pojmenovaných jednoduše Roscoe I, II a III. Základem kola je úplně nový rám na bázi slitiny hliníku 6011 s výrazným hydroformingem a zprohýbáním trubek přesně podle současných trendů.

Trutnovská 50 ČS

Třetí květnovou sobotu si dal seriál KPŽ dostaveníčko v Trutnově v podhůří Krkonoš. Závod byl přesunut z podzimního termínu na jarní a změna to byla příjemná. Počasí i teplota přála a tak se na startu sešlo poměrně velké číslo závodníků, kteří se chystali vydat na 25 km dlouhý okruh, který se v okolí města jel 2x.

PF 2010

Přejeme Vám vše nejlepší do nového roku, krásné Vánoce a k tomu spoustu zážitků na kole nebo na lyžích v roce 2010.