Klika na Záhořanské Klice

Na druhý ročník Tour de Brody /nebo také Záhořanská Klika/ jsem letos zlákal i přítelkyni Šárku a v duchu jsem doufal, že se nebude opakovat loňský pořadatelský debakl. Počasí slibovalo ukázat přívětivou tvář a tak jsem zabalil krátký a vyrazili jsme. Už na prezentaci bylo vidět, že proti loňsku jsou o level jinde. I závoďáku přilákali více, sešla se i poměrně slušná konkurence – tedy bavíme-li se o lokálním závodě. Jako pozdě příchozí jsme dostali už jen čísla psaná fixou, ale to je to poslední co mi vadí. Krátký rozjezd, pozdravení kamarádů/soupeřů a hurá na start. Trochu jsme to podcenili a nestojíme ideálně. Do startu 3 minuty. Jsem nakopnutej Slehou a Šárka Speedem a tak je čekání dlouhé.

Trasa proti loňku znatelně vytuhla a na 50km bylo připraveno 950metrů převýšení, na hobby závod byl místy i přísný terén jak podkladem tak sklonem. Po startovní rovince jsme se zakousli do kopce a asi omylem tak všem vpředu zůstala velká pila. Po chvíli jsem už tepal hodně nad ANP a očima visel čelo. Vůbec se neubíralo a úvodní kilometry byly téměř pořád do kopce, střídal mini sjezd a opět kopec. Kořenitý podklad neumožňoval jet tempo a já se pěkně trápil. Po 15 minutách se utvořila skupinka 5ti statečných a ta vydržela 95% závodu. Kromě mě v ní jeli závodníci z Alpine Pro, od Vokolka, Kraba a Valenty. Kromě Cirkla a Rozvody jsem nikoho neznal. Závodník od Kraba mi byl povědomý z jiných závodů. 

Jeli jsme dost zajímavé tempo. Do kopce plný kule, rovinky ani ne 30km/h nikdo netahal a zevlovalo se okolo AP, nechápal jsem. Z kopce každému dle schopností, protože jsem to dost znal, tak jsem byl většinou ve sjezdu vpředu. Zlom nastal pro mě na 37km, kdy mi v nejprudším sjezdu vypadl čep páky přední hydrauliky ORO K18 a já měl najednou velký problém. Ustál jsem to, ale pochopitelně mě ostatní převálcovali. Ve výjezdu do Zvole jsem si povolil a přemýšlel co dál. Hřebík nebo pevnej drát by to daly do kupy, ale kde je vzít. Nakonec jsem se rozhodl bojovat a na rovinkách jsem si opět dotáhl čelo. Taktika byla viset zuby nehty pár metrů za nimi a v posledním stoupání to zkusit. Bohužel v technických pasážích okolo potoka se to na jednu brzdu moc nedalo a nabral jsem asi 100m ztrátu na vedoucí čtveřici. Závod se asi nenadarmo jmenuje Klika, protože Rozvoda od Vokolka i borec z Alpine Pro o kus dál stojí s defektem. Rázem jsem na třetím fleku a do cíle necelé 3km. To se mi líbí a tak si chvíli jedu pohodičku, pak mi dojde, že nevím kolik mám na ty za mnou a naopak kopec drtím, chvíli se motám vesnicí a v čase 2,01 projíždím cíl. Průměrné tepy 167 max 189. Překvapením není ovšem konec, protože Petr Cirkl, který vyhrál, byl VIP host a jel mimo pořadí. To mne posunulo na 2. flek celkově. Dobrá promíjím mu jak nám protahoval držky do kopců. 

Šárka si dojela v pohodičce v čase 2,33 pro první místo s náskokem 15 minut. Kdo umí, tomu čest. Kamarád Pendolíno zápasil na krátké a dojel 8 celkově. Závěrem musím říct, že se pořadatelům i přes nepřízeň některých chatařů podařilo postavit a označit super trať –byť na můj vkus už to nebylo moc hobby- a také zázemí měly dobře zvládnuté. Příští rok, pokud budu mít čas, přijedu zase.

Související články

Brdman Cross - MTBO

Druhý červnový víkend byl opravdu na závody bohatý. Příznivci KPZ vyrazili do Jistenice, drsňáci do Mostu na pohár 1/2XM, na severu se jela Jizerka50 a komu tohle všechno nestačilo, mohl se jet dorazit v neděli do Berouna. V kalendáři se ovšem vyskytoval i další závod. Pro příznivce MTBO poměrně významný a to Brdman Cross, součást serie Brdman Adventure, která kombinuje, běhy, kola a triatlony. Letos navíc o to zajímavější, že ve stejné lokalitě se pojede i Bike-Adventure 08, nejpopulárnější MTBO v zemi. V sobotu v 11:00 se na start 5 hodinového scorelaufu postavilo 102 dospělých dvojic v kategoriích DD, MD, MM. Snad poprvé jsem na větším závodě startoval v kategorii MD a měl jsem trochu strach jak odhadnu tempo a náročnost tratě. Přeci jen 5 hodin je dlouhá doba, ale zase jsem Lucce věřil, že pojede kudlu, protože je to velká bojovnice.

VIPrahlé Duše MTBO 8/11

Sezona je za námi, poslední listí pomalu opadává ze stromu. Noc ukusuje cenné denní světlo každý den o minutku dříve a bikerský národ se pomalu ukládá k zimní hibernaci. Tedy kromě několika šílenců, kteří přezbrojí na zimní speciály a oblečeni ve výdobytcích moderní doby stále vyzývají...

Author 50 Český ráj

Je začátek dubna a s Blackym se domlouváme na Bajkonuru, a na dalších závodech. Jeden ze závodů na úvod sezony je rychlá klasika v Českým ráji. 50 km po asfalto – štěrkových cestách, kdy vítěz dojede s časem okolo 1,5 hodiny. V sobotu v den závodu nabírám Blackyho na Vinohradech a valíme směr...