Kolo pro Život - Trans Brdy 2013

Klasická jarní prověrka formy v brdských lesích proběhla letos téměř v plné sestavě. Za Ski a Bike se na start postavili Blacky, Jano a Lukáš. Jakubovy priority v poháru ČP XC ho zavály na zahajovací závod do Teplic. A jak dopadl první ostrý závodní víkend?

 

Letošní jaro ukázalo na jediný den vlídnou tvář a tak i přes nepříznivé prognózy se dalo vyrazit v krátkém dresu. Navíc na Brdech se jezdec rozehřeje hned v úvodních kilometrech a díky tempu závodů KPŽ není šance, že by do cíle vychladl. Tradičně za to elitní čelo bere ihned po průjezdu tunýlkem trati a přední vlny divočáků jedou co to dá v závěsu. Většina už trať zná a tak místo koukání napravo nalevo se jede podlaha. Stoupání, sjezdík a sakra stoupání na prémii. Naše aktuální pořadí po zhruba dvaceti minutách na vrcholu Červené hlíny bylo v rozmezí 28-60 místa. Jano a Luky mají kliku na rychlou skupinku a dojíždí Blackyho kousek za Skalkou, kde se formuje zhruba 25členná skupina. Pár minut na to ovšem Blacky vystupuje z balíčku a musí řešit defekt předku (vadný plášť z výroby). Technická hřebenovka prosívá nekompromisně pole a mnoho letců do vrchu tváří v tvář kamenům a kořenům nabírá ztrátu. Jano jede výborně kolem 40-45 místa, stíhán o pár desítek vteřin Lukášem, Blacky se pomalu prokousává vpřed. 

 

Na asfaltce v půlce trati podává Jirka bidony a hlásí rozestupy. Jedeme na minutu od sebe, ale i minuta je sakra čas na této trati. Rychlé pasáže střídají technické sjezdíky a singlíky a už se blížíme na mezičas na kopci před sjezdem k Rochotě, který je zhruba ve 2/3 závodu. První ho protíná Jano kolem 43 místa, na 49 Blacky a na 57 Lukáš. Následuje rychlý sjezd a pár singlíků, než se dostaneme pod poslední stoupání na Babku. Technický sjezd z Babky a singlík nad Řevnicemi jsou poslední místa, kde lze ještě nahnat čas. Kdo to má najeté, letí a kosí méně zdatné techniky.

55 kilometrovou trať jejíž hlavní záludnost překvapivě spočívá v technických úsecích jako první dokončuje v čase 1:54 Kristián Hynek. Dvacet minut za ním na 41. místě absolutně dojíždí Blacky, za necelou minutu po něm na 46. Jano a další tři minutky nabral Lukáš, celkově 56. Velmi slušné denní skore podtrhuje Jakub šestým místem v kategorii expert na poháru XC.

 

Je vidět, že nikdo ze členů teamu zimu neprospal a laťka je pro letošek nastavena velmi slušně.


Související články

Extrém okolo Mostu

7.června se sešla hrstka bajkerů na náročné, ne jen na image pojmenované, trati závodu Extrém okolo Mostu. Extrém v tomto případě nebyl jen o 90km dlouhé a 3000m stoupající trati. To nejtěžší bylo asi ve složení: 80% singltracky, velice náročné sjezdy, strmé výjezdy, trialové pasáže a dokonce freeridové vložky.
Asfaltové části by se daly spočítat na metry. Široké šotolinové cesty na stovky metrů. Jinak jen singl, singl a singl.
Pořadatelé včetně stavitele tratě Tomáše Trunschky označili trať jako 90km XC.

ABB Cup 2009

Týden po transbrdech, 23.5., se konal teprve druhý ročník závodu pod hlavičkou hlavního sponzora - ABB Cup. Místo konání bylo v Jablonci nad Nisou, tedy v Jizerských Horách. Na to, že se jednalo o druhý "díl" tohoto závodu, se sešlo poměrně početné startovní pole s cca 300 závodníky. Start byl...