Kolo týdne - Cannondale Flash Carbon 29“ 3 2011

Cannondale Flash je řada kol, se kterou při svém uvedení dokázal Cannondale vzbudit nemalé pozdvižení. V době, kdy se většina pozornosti upíná na celoodpružená kola, se najednou objevilo kolo s pevným rámem, které znovu posouvá možnosti hardtailů o kus dál. Nebylo divu, že nezůstalo mnoho cyklistických časopisů a webů, kde by se Cannondale Flash neobjevil.


Cannondale Flash přitom nejsou jen klasické 26“, ale k mání je i 29“ provedení. Maratonci a příznivci velkých obručí tak mají příležitost si pořídit nekompromisní závodní devětadvacítku z říše snů. Vedle hardtailu Specialized S-Works Stumpjumper 29er, jde o nejlehčí nabízenou řadu devětadvacítek na trhu.


Kombinace větších kol a závodního hardtailu vytváří v podobě Cannondale Flash křížence mezi „jeepem“ a „raketou“. Větší průměr kol přináší lepší průchodnost terénem a po rozjetí kolo letí jako raketa. Pokud jsou vaším typickým jezdeckým rajonem dlouhé rychlé tratě v terénu, nebo jezdíte české maratonské serie, potom by vám měl Flash hodně vyhovovat. Devětadvacítky obecně trošku zaostávají v technických pasážích, kde potřeba hodně kličkovat, často brzdit a rozjíždět se. Na ostatních tratích ale dávají šestadvacítkám na frak. Na několik desítek kilometrů dlouhém cyklomaratonu můžete na devětadvacítce ujet podobně výkonnému kamarádovi o pěkný kousek.


V dnešním článku si posvítíme na devětadvacítku Cannondale Flash Carbon 29“ 3 z kolekce 2011. Kolo je postavené, jak už jeho název signalizuje, na karbonovém rámu. Cannondale pro horská kola používá karbon označovaný jako BallisTec a jeho rámy mají zvýšenou odolnost proti nárazům. Rám by měl proto, oproti běžnému karbonu, při jízdě lépe čelit odletujícím kamenům.

 

Cannondale Flash Carbon 2011


Rámová konstrukce Flashe od šéfkonstruktéra Cannondale Petera Denka u devětadvacítky využívá osvědčené SAVE zadní stavby. Důmyslné tvarování a sploštění trubek zadní vidlice a vzpěr vytváří pružící systém, který do značné míry dokáže pohltit nárazy a vibrace, ke kterým při jízdě v terénu dochází. Uchovány přitom zůstávají všechny pozitivní charakteristiky pevného rámu. Rám je tuhý, zadní stavba se nekroutí a oblast středu má stejnou charakteristiku.


U konstrukce kola se důsledně používala filosofie Cannondale označovaná jako System Integration. Jde o přístup, kdy se při konstrukci rovnou zvažují konkrétní kombinace komponent pro optimální funkci a minimální váhu celého kola. Cannondale tak pro zjednodušení nesáhne vždy po běžně dostupné součástce od dodavatele komponent, ale radši si příslušný díl navrhne nebo přizpůsobí sám. System Integration je nejlépe vidět na propojení vidlice Lefty a SI představce, kde se tímto přístupem povedlo dosáhnout nemalých váhových úspor. Další typickou ukázkou je oblast středu, kde Cannondale zapracoval na „systémové integraci“ rámu, středu a klik. Cannondale sem přinesl nový standard BB30, který nyní používají i další výrobci. Přínosem je navýšení tuhosti v oblasti šlapání.


U Cannondale Flash Carbon 29“ 3 se nesmí zapomenout na předělanou odpruženou vidlici Lefty se vzduchovým pružením Solo Air, olejovým tlumením PBR a push button lockoutem. Vidlice Lefty jsou kapitola sama pro sebe. Nejde o žádnou novinku, Cannondale je neustále vylepšuje. Tyto vidlice nabízí již od roku 2000, ale stále vzbuzují podobnou pozornost.

Další osazení modelu kola tvoří oblíbené pláště Schwalbe Racing Ralph 2.25", kliky FSA Comet 386 s dvojpřevodníkem, zadním měnič převodů SRAM X-9, sedlo Fizik Tundra2 a brzdy Avid Elixir CR.
Kolo Cannondale Flash Carbon 29“ 3 2011 je k mání za cenu 69.999,- Kč


Více asi napoví fotky v galerii, nebo se přijďte podívat přímo do naší prodejny, kde si kolo můžete prohlédnout naživo. Připraveni jsme vám vyjít vstříc i u případných požadavků na tuning nebo výměny komponent na seriovém provedení kola a Cannondale Flash tak dále přizpůsobit vašim individuálním požadavkům.

 

Další kola z nové kolekce Cannondale najdete zde: kola Cannondale 2011

Štítky: 

Související články

Vidlice Cannondale Lefty 2013


Vidlici Lefty představil Cannondale poprvé před 13 lety. Vidlice se vždy vyznačovala svou nízkou vahou a vysokou tuhostí. Do nadcházející sezóny vstoupí tato jednonohá vidlice s celou řadou změn, které by ji měly učinit ještě lehčí, pevnější a odolnější....

Cannondale F-Si 2015

Řada závodních hardtailů F (někdejší Flash) od Cannondale doznala oproti roku 2014 změny, které lze bez nadsázky označit slůvkem „revoluční“. Změnila se geometrie, zcela originálně je pojat pohon kola i prohnutá sedlovka a kolo disponuje novou verzí jednonohé vidlice Lefty. ...