KOLO TÝDNE - Nový Cannondale Scalpel 2011 – Skalpel prosím!

Cannondale Scalpel je dalším žhavým horským kolem, které bychom vám rádi představili. Většina cyklistů tuto nekompromisní řadu xc závodních kol určitě zná. Ne každý však zaregistroval, že pro rok 2011 dostal Scalpel hned několik inovací včetně kompletně přepracovaného rámu.

 

Cannondale Scalpel je celoodpruženým kolem pro xc závody nebo maratony. Tomu odpovídá orientace na maximální efektivitu kola při šlapání, snaha o co nejmenší váhu kola a kvalitní osazení špičkovými komponenty.

 

Cannondale Scalpel používá pro minimalizaci váhy konstrukci Zero Pivot, kdy u zadní stavby pruží přímo trubky zadní vidlice a vzpěry. Bez použití čepů tak dosahuje rám celoodpruženého kola u zadní stavby zdvihu 80mm. V dnešní honbě za co nejvyššími zdvihy se to nezdá příliš, ale kolo je zacíleno právě pro závodníky a maratonce, kteří normálně váhají mezi hardtailem a celoodpruženým kolem. Díky řešení, které zvolil Cannondale, se jim dostane předností celoodpruženého kola v kombinaci s velmi tuhou zadní stavbou a na celoodpružené kolo nezvykle nízkou hmotností. Konkrétně rámová sada Scalpel i s tlumičem váží 1580gr, což asi nepotřebuje dalšího komentáře. 

Asi největší změnou na rámu je přepracované středové složení, které je pro rok 2011 celokarbonové s tím, že karbonová vlákna přechází plynule do zadní rámové vidlice. Použito je nově 73mm středové složení BB30 s větší boční tuhostí. Střed se nijak při šlapání nekroutí a přitom celek je mnohem lehčí než tomu bylo v roce 2010.

 

Zadní odpružené stavbě sekunduje zdatně další magnet na oči – jednonohá vidlice Lefty, která spolehlivě upoutá každého včetně necyklistů. Lefty vyniká nízkou váhou, která se dvounohým vidlicím těžko překonává. Zároveň je extrémně tuhá a má hodně hladký chod. U představovaného modelu je vidlice v provedení se vzduchovým pružením SoloAir a olejovým tlumením XLR. Nechybí lockout pro zamčení vidlice. Zdvih vidlice je 100mm.

 

Cannondale Scalpel HiMod Carbon 2 

 

Rámy řady Cannondale Scalpel jsou v sezóně 2011 výhradně karbonové a Cannondale u nich používá karbon pod označením BallisTec Hi-mod karbon, o kterém sám říká, že je lehčí a tužší než hliník, pružnější než ocel. Karbonový rám by měl mít zvýšenou odolnost a být lépe chráněn proti odletujícím kamenům.

 

Další osazení kola také není k zahození a zapletená kola DT Swiss, řazení a menič převodů SRAM X-0, brzdy Avid Elixir CR Carbon budou rovnocenými partnery špičkového rámu i vidlice.

Cannondale Scalpel je důkazem, že se v současnosti dají stavět kola, která váhově předběhnou drtivou většinou hardtailů. Štastný majitel si tak může užít předností celoodpruženého kola a nebýt v pelotonu závodníků hendikepovaný větší váhou kola. 

 

Představované kolo Cannondale Scalpel HiMod Carbon 2 je vyvedeno v teamových barvách Cannondale a je k mání za bratru 115.990 Kč. Pokud vás tento snový bike zaujal, rádi vás u nás uvítáme u nás v prodejně, kde si ho společně s dalšími koly Cannondale 2011 můžete prohlédnout naživo.

 

Připravujeme samostatný článek, kde se Scalpelu budeme věnovat do podrobností.

 


Štítky: 

Související články

Kolo týdne - Cannondale Flash Carbon 29“ 3 2011

Cannondale Flash je řada kol, se kterou při svém uvedení dokázal Cannondale vzbudit nemalé pozdvižení. V době, kdy se většina pozornosti upíná na celoodpružená kola, se najednou objevilo kolo s pevným rámem, které znovu posouvá možnosti hardtailů o kus dál. Nebylo divu, že nezůstalo mnoho...

Cannondale F-Si 2015

Řada závodních hardtailů F (někdejší Flash) od Cannondale doznala oproti roku 2014 změny, které lze bez nadsázky označit slůvkem „revoluční“. Změnila se geometrie, zcela originálně je pojat pohon kola i prohnutá sedlovka a kolo disponuje novou verzí jednonohé vidlice Lefty. ...