Kolo týdne - sportovní bike Trek 6300 Disc

Tentokrát se podíváme na zástupce sportovní třídy kol. Je jím model z řady 6000 americké značky Trek.

Celá řada 6000 je plná kol zaměřených na sportovní jezdce. Tedy na ty, kteří už mají vyšší ambice, než jen na kole sem tam někam popojet, ale kteří již jezdí častěji a výkonnost kola jim není lhostejná. Zároveň ale nejsou ostrými závodními jezdci, na bikemaraton či podobný populární podnik vyjedou, pokud vůbec, tak párkrát za rok. Pokud tedy na kole vyjíždíte ven častěji a spíše na terénní trasy a pokud zrovna hledáte nového souputníka, pak rozhodně čtěte dále...

Společným jmenovatelem řady 6000 je rám z hliníkové slitiny Trek Alpha Black Aluminium. Ta patří na stupnici hliníkových slitin Treku do střední třídy, nad ní je jen Red Aluminium s příměsí Zirconia používaná u závodních kol řady 8000, a pochopitelně karbon. Výhodou této slitiny je velice dobrá pevnost a životnost při zachování velmi nízké hmotnosti. Ta je v případě rámů řady 6000 dále snižována zeslabováním trubek a hydroformingem, tedy technologií, kdy horký olej tvaruje trubky do požadovaného občas i poměrně komplikovaného tvaru. Zde ho použili na horní a dolní rámovou trubku, obzvlášť výrazně je to vidět na napojení dolní rámové trubky na hlavovou, kde se trubka velmi výrazně rozšíří, čímž nahrazuje dříve používaný zpevňující plát kovu. A úspora hmotnosti je hned na světě. Hmotnost šetří i elegantně tvarovaná zadní monostay stavba (tedy provedení kdy se trubky od zadní vidlice k sedlové trubce spojí v jednu). Výjimečným prvkem rámů Trek je pak velmi pěkné začištění svarů trubek, které se blíží elegantním přechodům částí rámů u karbonových verzí. To u každého výrobce nenajdete.


Trek 6300


S rámem je úzce spojena i geometrie kola, opět pro celou řadu 6000 shodná. Ta letos vychází ze závodněji laděných kol řady 8000, shodné jsou delší vzdálenosti řídítek od sedla a stejně tak hodně postavené úhly vidlice a sedlovky. To je však dorovnáváno kratším představcem a řídítky tvaru vlaštovek, takže ve výsledku kolo vychází sportovně pohodlné a dobře ovladatelné, a zároveň kvalitně držící stopu. Ostatně geometrie a ovládání kol je u Treku pravidelně vychvalována v testech cyklistických časopisů.

Od obecnějších charakteristik společných všem modelům v řadě se nyní blíže podíváme na model Trek 6300 Disc. Od ostatních modelů se totiž neliší rámem, ale ostatními komponenty. A samozřejmě také barvou, kde si dokonce můžete vybírat ze dvou barevných provedení – zářivá modro-bílá (Trek 6300 disc 11 - blue/white)a  naopak nenápadná tmavě šedá (Trek 6300 disc 11 - matt charcoal/black). Obě stojí za to a záleží na vás, která je blíže vašemu srdci a dáte jí přednost.

Na Treku 6300 je nasazena přední odpružená vidlice od výrobce Rock Shox, jedná se o model Recon Silver. Údaje výrobce říkají, že se můžeme těšit na 100mm zdvihu zprostředkovaným klasickou vinutou pružinou, tedy systém, který je už z principu velmi pohodlný a příjemně reaguje na nerovnosti. Pružina navíc vykazuje lineární průběh pružení, což je charakteristika, kterou se vzduchové systémy pomocí různých vychytávek už roky snaží napodobit. Podstatnou zprávou je rozhodně přítomnost olejového tlumení, které velmi zkvalitňuje práci vidlice. Tlumení lze dokonce snadno nastavovat otáčivým kolečkem umístěným na spodu pravé nohy vidlice. Vidlici lze snadno uzamykat páčkou na řídítkách, což je o mnoho pohodlnější než sahat někam k nohám vidlice, jak tomu bývalo dříve. Uzamykání však přijde ke slovu spíše při delších přesunech po asfaltu a při spurtu do prudkého kopce, jinak ho patrně vzhledem k poslušnosti chování vidlice potřebovat nebudete.

Osazení tvoří kvalitní mix komponentů Shimana, přesně takový, jaký by si cyklista u sportovního modelu představoval. Tedy velmi kvalitní spolehlivé komponenty, ale žádné zbytečně drahé závodnické serepetičky. Přehazovačka je jako nejnamáhanější komponent z vyšší řady XT, přesmykač a řazení hájí sportovní řadu Deore, kliky Shimano M542 již disponují tuhou osou velkého průměru s vně uloženými ložisky. Brzdí velmi často nasazované brzdy Avid Juicy 3 známé solidním brzdným výkonem, navíc na předním kole podpořeným diskem většího průměru, a tedy i vyšší brzdné výkonnosti. Ráfky Bontrager Ranger jsou zapleteny na nábojích Shimano M475 a obuty plášti taktéž Bontrager o šířce 2,2 palce. Jak je u Treku obvyklé, sedlo, sedlovku, představec a 63cm široká řídítka dodává Bontrager.

Sečteno, podtrženo, na toto velmi vyváženě osazené kolo Trek 6300 Disc z kolekce 2011 s příznivou hmotností a velmi dobrými jízdními vlastnostmi je třeba si připravit 25.990 Kč. Troufáme si tvrdit, že kolo má šanci být na špičce v letošním žebříčku poměru výkon/cena a to nejen v kolekci Treku, ale i v konkurenci nabídek ostatních výrobců. Je proto možné, že se jeho flotila na naší prodejně dlouho neohřeje. Pro sportovní jezdce a i ty méně náročné avšak s ambicemi na zlepšení ho můžeme jednoznačně doporučit. Možná to bude právě kvalitní kolo, které vás přitáhne k tomu častěji vyrážet do přírody.

Související odkazy:
Kolekce Trek 2011

Horské kolo Trek 6000 disc 11 - matte black/bronze

Horské kolo Trek 6000 disc 11 - white/black

Horské kolo Trek 6300 disc 11 - blue/white

Horské kolo Trek 6300 disc 11 - matt charcoal/black

Horské kolo Trek 6700 disc 11 - matte white/charcoal

Štítky: 

Související články

Splňte si sen - silniční kola TREK Project One

Pokud je silniční cyklistika vaší srdeční záležitostí a uvažujte o zakázkové stavbě některého silničního top modelu, potom by vaší pozornosti neměl uniknout program značky Trek s názvem Project One.

V rámci této služby máte možnost si postavit vysněnou silnici vyladěnou do...

Trek Fuel EX 2013

 

Další novinkou firmy Trek pro rok 2013, kterou Vám na našem blogu představíme, je Fuel EX. Zatímco u modelů Superfly se změny týkaly pouze nejvyšších modelů, modelovou řadu Fuel EX přepracoval Trek kompletně.

 

Nový ...

PRVNÍ TESTOVACÍ VÍKEND 2009 - REPORT

O Velikonočním víkendu to z pohledu cyklisty v Radotíně nezvykle žilo. Jaro nám dopřálo nádherné počasí a potěšilo všechny, kdo se vypravili do zdejšího cyklistického ráje a rozhodli se zúčastnit tradičního Testovacího víkendu v...