KPŽ Trans Brdy 30.4.2011

TransBrdy. Po kolikáté už? Ani to nepočítám. Domácí závod, a různé jeho zimní i extrémní mutace, na kterém jsem si užil i vytrpěl co by stačilo na poctivou závodní sezonu. Letos se náš radotínský kádr ztenčil na dva jezdce, mě a Otu. Na start jsem se postavil se zdravou motivací a chutí opravit smůlu z loňska, kdy dva technické problémy znamenaly sice pěkné, ale až 41. místo celkově.

 

Lehce mě zaskočilo množství startujících, ale pravda s číslem 37 do prvního koridoru, mě to nechalo v klidu. Ota stál hned za mnou v 50-100 koridoru a Šárka si vyprosila wildcard tamtéž. Start závodu a nájezd do prvního kopce proběhl naprosto v klídku i podle mých měřítek. To mě uklidnilo a v táhlém stoupání na hřeben jsem se mohl soustředit pouze na výkon. Až k prvnímu sjezdu jsem jel zhruba 95% maxima a čekal kdy mne doskočí Ota abychom jeli společně. Na rychlostní prémii jsem v klídku vyjel v sedle někde kolem 30 místa celkově. Ota pořád nikde,už nebyl čas dále čekat a snažil jsem se dojet dobrou skupinku na následující pasáže. Jako vrchaři se mi nyní nejelo dobře, musel jsem jet opravdu maximum, abych udržel pozici. Následující pasáže po širokých cestách jsem vydýchával v háku.

Drobné stoupání ke Skalce nás neroztrhalo, a tak najíždíme do terénu v pěti kusech. Osvědčená kombinace šutrů, bláta a kamenů nás separuje na bojující jednotlivce a dvojice. Klasicky se letí bez velkého ohledu na materiál a ráfky s plášti dostávají co proto. Míjím občerstvovačku, pak rychlé úseky na obrátku trasy.

Po čipování by na mě měl čekat Honza, počítám s tím a mám zhruba deci pití. Bohužel nečeká. Pokračuji ve dvojici po široké asfaltce a přemýšlím kde si obstarat vodu. Ve sjezdu se rozdělujeme, trochu to šetřím, nemám úplně v pořádku hlavové složení a kolo není precizně ovladatelné jak bych potřeboval. Po pár minutách rovinek začínám pociťovat nedostatek pití.  Nezbývá než pokračovat, a litovat, že už se nejezdí kolem pramene Brdlavky.

V táhlém stoupání na druhou občerstvovačku ztrácím tři pozice a nejede se mi vůbec dobře. Beru si konečně bidon a frčím směr Halouny. V krátkém stoupání od altánu na louku začínám cítit křeče v lýtkách. Nikdy jsem na ně netrpěl a věřím, že to vydrží. Bohužel ve stoupání na Babku musím jet o dost volněji než bych chtěl a ztrácím  4 pozice. Měním strategii na dojetí bez křečí. Stopku mi vystavuje brod babského potoka při posledním sjezdu. Neriskuji pokus o projetí, případné vyšlápnutí bych určitě bez křeče nedal. Pomalinku jako důchodce přecházím potok, po nasednutí na kolo je to tady. Křeč v lýtku. Sesedám a čekám víc než minutu, než mohu v bolesti pomalu pokračovat. Moje další tempo už není závodní. Těžím ze znalosti tratě a jedu maximálně úsporně. Ztrácím další dvě pozice a to mě ještě čekají schody na most. Ty zdolávám jako stoletý dědeček po patách a opravdu pomalu. Další závodník mě přefrčel, ale já jsem rád, že dojíždím do cíle. Na nějaký finish ani pomyšlení.

Celkově beru 43. místo a 10. v kategorii, smůlu jsem tedy neprolomil. Ota závod díky technické komplikaci nedokončil vůbec. Šárka je třetí v kategorii a zachraňuje tak výkon naší výpravy. Musí z ní mít v Merida Biking Teamu radost. Její kolega bere navrch stříbro v Elite.

Večer se vracíme do Let na Čarodky a u piva hodnotíme závod. Organizace i počasí na jedničku. Příští rok přijedeme bojovat zase. 

 

foto: Miroslav Zbuzek 

Související články

Extrém okolo Mostu

7.června se sešla hrstka bajkerů na náročné, ne jen na image pojmenované, trati závodu Extrém okolo Mostu. Extrém v tomto případě nebyl jen o 90km dlouhé a 3000m stoupající trati. To nejtěžší bylo asi ve složení: 80% singltracky, velice náročné sjezdy, strmé výjezdy, trialové pasáže a dokonce freeridové vložky.
Asfaltové části by se daly spočítat na metry. Široké šotolinové cesty na stovky metrů. Jinak jen singl, singl a singl.
Pořadatelé včetně stavitele tratě Tomáše Trunschky označili trať jako 90km XC.

ABB Cup 2009

Týden po transbrdech, 23.5., se konal teprve druhý ročník závodu pod hlavičkou hlavního sponzora - ABB Cup. Místo konání bylo v Jablonci nad Nisou, tedy v Jizerských Horách. Na to, že se jednalo o druhý "díl" tohoto závodu, se sešlo poměrně početné startovní pole s cca 300 závodníky. Start byl...