MTB maraton Extrém bike Most 2014

Tento závod, který se letos konal jako 2. kolo ČP v maratonu, je charakteristický svou technicky náročnou tratí, která se mimo několika přejezdů skládá prakticky jen z krátkých prudkých výjezdů a technických sjezdů. Díky příznivému počasí bylo sucho a bylo možné všechno bez problémů jezdit. Dlouhá trasa měřila 72 km, kratší 56 km a v průběhu závodu bylo možné zvolit na 45. km kterou pojedete.
 
Samotný závod (Jonti):
V sobotu ráno dorážím na hipodrom okolo půl deváté, pokouším se ještě něco sníst, zapíjím to kávou u stánku a jdu se rozjíždět. Na start přicházím docela pozdě a snažím se získat co nejlepší pozici. Nechápu, proč nemají líp vyřešené řazení do startovních koridorů, třeba jako na Kolopro. I pro závodníky mezi 10-50 místem je startovní pozice důležitá. Z prvního koridoru mě rozhodčí mě posílá za pásku, tam se mi vejde jen zadní kolo, ale asi to nevadí  :)
 
Po startu se jede rychle a strašně se práší, snažím se to ignorovat a držím se v první skupině. Jede se tak rychle, že nejtěžší převod 34x11 je na hraně. V prvním kopci po vjezdu do terénu kontroluji tepák ukazující hodnoty přes 180 a raději zvolňuji a nechávám se postupně odpojit. Závod bude ještě dlouhý. Jede se mi dobře, z výjezdů i techniky mám dobrý pocit. Před koncem prvního technického úseku mi padá v drncavém sjezdu řetěz z převodníku (vůbec poprvé co ho mám, asi vinou výrazného znečištění) a ztrácím kontakt se skupinou. Dlouhou rovinu okolo jezera jedu sám, snažím se někoho dojet. Během výjezdu na Hněvín dojíždím Davida Klapa a Ondřeje Mikuleho. Následně jedeme spolu asi 20 km, vysoké, ale rozumné tempo. Jedu co nejvíc na první a druhé pozici, z třetí musím často sjíždět nepříjemné díry. Možnost odpojit se na kratší trasu ignoruji. Okolo 50 km mi už mírně docházejí síly, nohy se točí, ale v technice dělám chyby a musím jet víc na jistotu. Všechno rozhoduje technický úsek „Pohádka“, kde mi ve stojce při řazení padá řetěz mezi kazetu a dráty. Nejde vůbec vyndat, až použití hrubé síly správným způsobem zafunguje. Tím ztrácím víc než minutu a je mi jasné, že původní skupinu už nedojedu. Během opravy mě nikdo nepředjel, tak nasazuji tempo a jedu. Neplánovaná pauza mě docela rozhodila, jedu těžké převody a víckrát nestíhám před stojkou zařadit. Poslední sjezd Vébr si užívám, mám ho najetý a taky vím, že mě čeká už jen pár km po rovině do cíle. Dám si několik hezkých skoků a na následné louce zapínám turbo a na nejtěžší převod jedu co můžu. Po pár km narážím na ceduli označující 10 km do cíle, která mi výrazně zhoršuje náladu. Trochu překvapení, nezbývá než to dorazit  v tempu. Do cíle se nakonec dostávám v čase 3:38 na 17. Místě celkově, 5. v kategorii.  Mám toho dost, Musím si lehnout na trávu a pár minut se dávat dohromady. Následně mi náladu zlepší výhra v tombole – sportovní podprsenka velikosti XL.
 
Z mého pohledu jsem s výkonem i umístněním spokojen, letos se mi zatím tak dobře nejelo a 5. místo  v kategorii v ČP se taky počítá. Už se těším na Malevil Cup, kde se představí skoro celý team.
 
(foto ninisek klmost.cz)

Související články

TZB Houštecký cyklomaraton 2008 - náš team na bedně

Poslední červnovou sobotu se jel kousek od Prahy ve Staré Boleslavi další závod Poštovní spořitelna maratón série TZB Houštecký cyklomaratón. Start a cíl je situován u sportovního areálu v samotné Houšťce u Staré Boleslavi. Závod díky svému rovinatému profilu bez většího kopce se řadí mezi rychlé závody s průměrem, za který by se nemusel stydět ani dobrý silniční cyklista. Náš team měl zastoupení v podobě Jitky, která se postavila na delší variantu trati, která měla cca. 78 km a Otu, který věřil v úspěch na trati krátké (50 km). Na start v /10:30/ se jako první postavila Jitka a ihned po startu si držela vedení ve své kategorii žen do 40 let. Jedinou vážnou soupeřku pro Jitku znamenala Jana Martínková z teamu cyklotrenink.com.

Běh do vrchu: Listonošův Krpál 15/3

V okolí Prahy pořádá již několik let sdružení Kopec sérii závodů do vrchu. Některé jsou snadné, jiné brutální, ale jak už u závodů do vrchu bývá, všechny spravedlivé. První podniky seriálu začínají již v únoru a běhá se v průběhu celého roku, většinou v neděli a někdy i v ...

Sázavský Blizák 2009

Nejprve jsem plánoval na víkend 20-21.6. volno, nicméně poté jsem se rozhodl že si zajedu "lokální" závod na sázavě - Sázavský Blizák. Trasu jsem zvolil kratší - 42km a myslím že jsem udělal dobře. Byl jsem poměrně znaven z celého týdnu a tak jsem se potřeboval pořádně rozjet. Na místě startu,...