MTB Trilogy Enduro

Rok utekl jako voda a po loňském maratonském soutěžení s Jontim jsem se objevil na startu znovu. Tentokrát ale v jiné kategorii, s jinými cíli a s jinými obavami. Formát závodu zůstal stejný – 3 etapy + prolog shodné pro všechny závodníky dlouhých tratí, pro enduro kategorii lišící se pouze v systému měření časů, kde rychlostní zkoušky tradičně z celé trati vybíraly především úseky z kopce dolů a vysoké technické náročnosti. Tomu odpovídala i výbava, jejíž základem se stalo 29-palcové Specialized Enduro se 160mm zdvihu a jiný přístup k zásobám a nářadí, kde omezené místo kapes dresu nahradil Camelbak, kde kromě jídla a pití byla i náhradní přehazovačka a řetěz. Cíl jasný – celou trasu přežít v co největší pohodě a v RZ za to pořádně vzít, ale hlavně nedělat příliš chyb. Na závodě s 36 rychlostními zkouškami to chce přecijen jet méně na risk, než obvykle.

Prolog se od loňska dočkal hodně změn, zůstala ale podstata krátké trati, letos cca 12km, která jasně ukazuje, že Trilogy nebude jenom legrace. Prudká stoupání, těžký kamenitý sjezd, mnoho utažených vraceček a technické lahůdky mezi skalami. Po deštích z předchozích dní byla trať dost mokrá a moc mi nevyhovovala. V šesti RZ jsem se dvakrát seznámil se zemí a celkově jsem se necítil moc jistě. Přesto to ale stačilo na 5. místo celkově v enduro kategorii.

První etapa už byla klasická etapa, kde na cca 74km nás čekalo převýšení přes 3000 metrů a proti loňsku znovu hodně změn. Od začátku se raději hodně šetřím a jedu pohodlné tempo s Ondrou a Andreou, později vítězkou ženské kategorie. Ta etapu okořeňuje zjištěním, že pod náročnou RZ nemá batoh. Při návratu na vrchol zjišťuje, že jí ho jiný závodník svezl dolů, zatímco ona mu po cestě ještě fandila. Stane se :). Trať pomalu vysychá a začíná se mi jet dobře, i když v extrémně prudkých pasážích je znát, že na ně nejsem zvyklý a dělám chyby. Především RZ s průjezdem starého železničního tunelu v téměř absolutní tmě je velký zážitek, i když v danou chvíli se především bojím, aby se ve tmě neskrýval nějaký zapomenutý pražec nebo tak podobně. Po občerstvovačce se mi jede dobře a další výjezd tak zdolávám v sedle, zatímco většina ostatních tlačí a tak jedu dlouho sám. V závěru se mi daří bez chyb jet i velmi těžké Sokolovsko, což je prudký sjezd v suti a dole ze sebe mám opravdu radost, že to vyšlo. Celkově v první etapě končím na 4. místě, ale na třetí místo chytám téměř 3-minutovou ztrátu.

Druhá etapa tradičně po nejlepších pasážích Sudet, 70km a víceméně jezdivá trať, i když na enduru v zájmu šetření sil stejně přichází ke slovu i pěší turistika. Trať už je téměř úplně suchá, což mi vyhovuje víc, než předchozí dny. Zároveň využívám znalost důležitých sjezdů a i přes spíše opatrnou jízdu a pár menších chyb se mi daří to dovézt na poslední pódiové umístění a trochu zmírnit ztrátu na třetí místo i v celkovém pořadí.

Třetí etapa je nejnáročnější, na téměř 84km nás čeká posledních 10 RZ a cca 3300m převýšení. Z loňska vím, že poslední etapa byla velmi náročná a chtěl bych se co nejvíc šetřit a jet na jistotu, na druhou stranu ale předpověď vyhrožuje dešti a tak bych nerad trávil promoklý víc času, než je nutné. Ráno počasí vypadá velmi nadějně a ani vítr mezi stromy moc nevadí, stejně ale rozjíždím o trochu rychlejší tempo, než předchozí dny. Ze začátku to vychází, po občerstvovačce mi ale začíná přeskakovat řetěz. Ze zkušenosti odhaduji roznýtovaný řetěz, tak prohlížím článek po článku, ale nikde nic. Po chvíli dalšího zkoumání zjišťuji, že je to na každou druhou otáčku klik a ve stejném místě – jeden ze zubů je nepatrně ohlý a užší článek řetězu na něj tak nenaskočí. Chvíli se mu snažím srazit hranu šroubovákem, ale bez úspěchu, pak mě napadá použít závit nýtovačky jako pilník, což se setkává s úspěchem a převodník zase šlape bez problémů. Většina kopců jde dobře, lehčí krize přichází při výšlapu na Královecký Špičák, ale znovu se mi v dalším kopci daří dostat se do pohody. Chyby bohužel dělám ve velmi prudkých pasážích, kde ve dvou RZ musím části sbíhat a ztrácím tak hodně času, že ve výsledku už to stačí pouze na 4. místo a stejně tak 4 i v celkovém pořadí ze 35 závodníků. Na trati jsem v součtu strávil bezmála 30 hodin, z toho necelé 2 hodiny v rychlostních zkouškách a určitě několik hodin i na občerstvovačkách :). Užil jsem si to velmi, jak je normálně enduro způsob závodění relativní pohoda, Trilogy ukázalo že i při pohodové jízdě to může být velká dřina, jen po 8 hodinách na trati člověk pozná jinou bolest, než zakyselené svaly z XC.

Štítky: 

Související články

Sázavský Blizák 2008

Další závod konající se v údolí tekoucí řeky Sázavy se jel tuto sobotu. Zázemí závodu bylo situováno do města Sázavy pár kilometrů od Prahy. Ve stejném termínu konající se MČR v XC a maratón v Polské Gluszyci se nedalo očekávát účast liťáků, ovšem na startu se alespoň představili naši cyklokrosaři Radek Šimůnek a Martin Bína. I náš team měl své zastoupení v podobě Oty.

Pražská padesátka 2008

Jednou z priorit pro letošní sezonu byl teamový závod v rámci pražské 50ky. Ohledně složení naší pětice nebylo jasno do poslední chvíle a nakonec jsme se v mrazivém ránu postavili na start pouze ve čtyřech. Skisáky mě a Otu doplnili hostující kralupský netopýr Marry a...

Mtb Posázavím

Prvomájový závod, který se již tradičně koná v den státního svátku, připadl tentokrát na pátek. Únava z minulého víkendu naštěstí odezněla včas a tak jsem byl připraven vpohodě. Náš tým zde měl početné zastoupení, jeli jsme ve složení: Lukáš, Ota, Blacky a Jitka. Já jsem měl bohužel až druhou...