Noční XC Točná

Za přímo podzimního počasí – 8 stupňů a mrholení se ve středu 22.10.2014 konalo třetí kolo Trek Prague Night MTB Series na Točné. Tento závod obohatil svou účastí olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý.
Vzhledem k průběžnému druhému místu, mé oblíbené lokalitě a dobré formě byla moje účast samozřejmá, znalost tratě za šera, ale ještě za sucha jsem získal před prací ráno v úterý.
Po celodenním dešti ještě na poslední chvíli ladím kolo, měním gumy za Schwalbe Nobby Nic a Rubena Kratos. Volím tlaky 1,2 a 1,6 bar. Po dojetí na místo a vyzvednutí čísla si jedu projet trať, která je překvapivě jezdivá, nerozmáčená a až na úseky ve sjezdech jednoduchá. Nemám hodinky a docela mě překvapuje, když dojíždím ke startu jsou už všichni seřazení a do startu zbývá jedna minuta. Rychle se zařadím vedle Kulhavého, zbavuji se bundy a už se startuje. Nestíhám si ani vzít gel nebo pití z auta.
1. kolo
Po startu se řadím už klasicky okolo osmého místa a postupně se snažím dostat dopředu. Omlouvám se Luboši Jedličkovy za nepovedený přejížděcí manévr a vyloktování, nečekal jsem, že zrychlí. V kopci se dostávám kam patřím, nohy mi jedou dobře, dostávám se na třetí místo před Davida Klapa a před sebou už nikoho nevidím. Následující rovinu jedu taky naplno a za pár minut se už přede mnou objevuje Venca Šuser. Nestačím ho už předjet před technickou částí, kde jede pomalu a dojíždí si nás zezadu David Klap. Někde daleko vepředu je Jaroslav Kulhavý, ten si jede vlastní závod, nebo spíš trénink.
2. kolo
Ve druhém kolo nenechávám nic na náhodu a ve výjezdu jim odjíždím a na rovině navyšuji náskok. Sjezd se mi jede taky dobře a cílem projíždím na druhém místě pár sekund před Davidem.
3. kolo
Ve výjezdu se snažím navýšit náskok, co se mi daří, ale nohy už nejedou úplně dobře a zejména na rovině narážím na nedostatečnou sílu k roztočení těžkých převodů. Ve sjezdu jedu na moje poměry rychle a dělám minimum chyb, stejně mě ale zezadu překvapuje a předjíždí David, který mi v rozbahněné stojce, kterou nedokážu vyjet i ujíždí o pár metrů. Cílem třetího kola projíždím asi 20 m za ním. 
4. kolo
Dojíždím ho ale už krátce po začátku stoupání a nasazuji maximální možné tempo. Bolí mě nohy a tempo není podle mých představ. Na vrcholu kopce mám asi 15 metrů, snažím se náskok navýšit na šlapavých rovinách. To se mi docela daří. Ve sjezdu se mi jede standardně, občas to uklouzne a jedu svoje maximum. Mrzí mě, že nedokážu vyjet krátké stojky a vzadu se už začíná mihotat Davidovo světlo. Taky několik závodníků o kolo trochu překáží, není kam uhnout. V poslední stojce, která je už extrémně rozhrabaná nedokážu vyjet, zadní Kratos prohrabuje a okolo mě projíždí David, který jede jako za sucha. Vybíhám a nasedám, dojíždím ho, ale není mi to moc platné, předjíždět není kde a tak dojíždím do cíle na třetím místě, teda na druhém mezi neprofi jezdci. Upevňuji si průběžné druhé místo, Venca Šuser dojíždí se ztrátou minuty a 17 sekund.
 
Závod jsem si maximálně užil, i když s výsledkem nemůžu být spokojený, fyzicky jsem měl na víc. Pro budoucnost vidím dost prostoru k zlepšení:
1. Se zrakem moc nenadělám, kvalitnější brýle, které budou mít aktuální dioptrie a nebudou poškrábané by něco málo pomohli.
2. Bez hodinek je velké riziko pozdního příchodu na start, chtělo by to tachometr. Kdybych tohle nezanedbal mohl jsem si dát gel, jelo by se mi líp a trochu snížit tlak v zadní gumě.
3. Další je koupě gum vhodných na XC v blátě, použitá kombinace je příliš široká a moc nabaluje bláto. Přední NN mi dával jistotu ve sjezdech, zadní Kratos nebyl špatný ze začátku, ke konci byl ale úplně obalený blátem. 
4. Taky možné nasadím širší řidítka 680 mm, tam mám ale strach z průjezdů okolo stromů, kterých jsem i teď několik trefil nebo se jen těsně vyhnul. Problém mám spíš ve pomalých technických úsecích kde se zpomaluje a zrychluje, než v extrémních sjezdech.
5. Možností je koupě teleskopické sedlovky, tam je ale výběr malý, spolehlivost pořád nízká a hmotnost a cena vysoké.
6. A poslední je naučit se jezdit líp v mokrých a uklouzaných sjezdech.
Už se těším na poslední kolo série, potom Winter Transbrdy a konečně zasloužený odpočinek.
(foto David Žižka)

Související články

VIPrahlý BAJKonur

Prvního letošního MTBO jsem se nemohl dočkat. Je to moje nejoblíbenější disciplína, přeci jen šlapat umí kde kdo, ale ještě u toho myslet, to už je pro některé borce oříšek. Hned po oznámení závodního prostoru v březnu jsem si čas od času vzal mapu a promýšlel, kam bych dal já kontroly a kudy bych případně jel postupy. Dost mi pomahálo i vědomí, že se jedná o téměř můj domácí revír.

Silniční Král Šumavy

V sobotu 13. září v 9,00 startoval v Klatovech na náměstí již 15. ročník tradičního silničního maratonu Král Šumavy na 150km. O dvě a půl hodiny předtím tratě na 200 a 250km.
Já se samozřejmě účastnil závodu na 150km ať už z důvodu prvního silničního závodu, pozdějšímu startu oproti...

CKKV časovka dvojic

Odpočinkový tréninkový cyklus a krásné slunečné počasí zvaly k sobotnímu popojíždění na kole po cukrárnách a kavárnách. Ne však naše závodnice Jitka.  V kalendáři CKKV po časovce jednotlivců z minulého týdne byla na řadě tentokrát časovka dvojic.

Jitka tak přišla s návrhem na účast v...