Nová kola z inteligentního bambusu v prodeji!

Značka Bamboola mění svět cyklistiky.

Od 1. dubna k dostání i v našem obchodě!

Objev českých inženýrů z Ústavu aplikované botaniky Akademie věd České republiky přináší revoluci do světa cyklistiky. Ta přichází v podobě nového materiálu, který podle odhadů odborníků do pěti let zcela nahradí v cyklistickém průmyslu karbon. Jedná se o inteligentní bambus

Bambusová kola již existují a vynikají vysokou pevností při zachování nízké hmotnosti, ale nová "inteligentní" úprava posouvá možnosti využití bambusu ještě mnohem dále.  

„Podařilo se nám vložit do bambusových semen speciálně upravenou genetickou informaci, díky které můžeme v jednotlivých sklenících pěstovat ne jen pouhé rostliny, ale rovnou hotové součásti budoucích kol, které již není třeba dále obrábět,“ vysvětluje specialista růstu bambusu Ing. Pavel Rákosník, Csc.

„V našem ´výrobním areálu´ máme speciální skleníky kde rostou například jen horní rámové trubky, sedlové trubky, nebo přední vidlice,“ říká šéfkonstruktér nové značky bambusových kol Bamboola, Ing. Květoslav Kosinus, „Tyto součásti pak necháváme srůst, přičemž výsledný spoj dosahuje výjimečné pevnosti i hladkosti,“ popisuje technologii nazvanou Smart Formed Bamboo.

Díky speciálnímu systému tlakového zalévání jsou trubky budoucích rámů kol Bamboola dokonale ztenčené a vyhlazené. Této technologii říkají její autoři Hydroforming. 

Nová kola Bamboola jsou k mání v širokém spektru typů. Řada silničních kol pod názvem Bambez vyniká díky použití bambusu pěstovanému v simulovaném prostředí horských větrů přirozeným aerodynamickým tvarováním.

Pro cross country horskou cyklistiku jsou určeny řady Jungle EX a SuperCry, které využívají tvrdších bambusových trubek s průhybem do 100 mm. Trialový Machette využívá teleskopickou sedlovku z rychlerostoucího bambusu. Před sjezdem sedlovku jednoduše zkrátíte mačetou, poté ji zalijete a ona bleskově doroste do původní délky. Pro freeride v divočině je vhodný model Vietkong na 29" kolech, který nabízí bezkonkurenční průchodnost terénem.

Při vývoji kol se inženýři značky Bamboola inspirovali u vyhlášených cyklistických značek. Od amerického Specialized například převzali tzv. Horst Link, tedy patentované umístění čepu zadní stavby, které umožňuje brzdit nezávisle na pružení. Na kolech Bamboola, která pro pružení využívají přirozených vlastností bambusu, má tento čep spíše marketingový význam, proto nese označení Horst Fuchs Link.

Kromě samotných rámů se inteligentní bambus uplatňuje i při výrobě doplňků. Velmi libozvučný zvuk mají například bambusové zvonky. Zvonek z inteligentního bambusu vám navíc zahraje vše od Mozarta po Kabáty.

Kvalitu kol ocenil i jeden z nestorů horské cyklistiky, Gary Fisher, který na posledním veletrhu Eurobike, kde byla kola Bamboola poprvé představena veřejnosti, s úžasem zkoumal vlastnosti bambusového rámu, načež se obrátil na Ing. Rákosníka s dotazem:

"Is that FACT Carbon?"

Jazykově hůře vybavenému Rákosníkovi v danou chvíli bohužel nedošlo, že FACT je zkratkou pro pokročilou technologii zpracování karbonu (Functional Advanced Composite Technology) a proto Garymu otráveně odsekl:

"Né, je to fakt bambus."

Ski a Bike Centrum Radotín je prvním obchodem, kde bude možné nová kola Bamboola zakoupit. 

Přijďte, těšíme se na Vás!

Štítky: 

Související články

Trek 2010 Hardtails – novinky

Celá kolekce Trek 2010 postavená na pevných rámech se dočkala dalšího vylepšení. Na všech kolech řady Trek 4000, 6000 a 8000 se můžete těšit na inovované rámy. Ve všech řadách budou rámy s integrovaným hlavovým složením, kde navíc v oblasti napojení horní rámové trubky na...

Kolo S-Works Stumpjumper Carbon HT 2009

Stumpjumper je legendární řada kol u Specialized, kterou vyrábí již od roku 1981 a na které již jezdila pěkná řádka cyklistů. V současnosti vyrábí Specialized Stumpjumpery jak v celoodpružené verzi FSR, tak i v klasické hardtailové verzi. Právě nejvyššímu modelu hardtailu...