Novinky 2009 - Kolo Gary Fisher Roscoe

Gary Fisher Roscoe je nová ostřejší alternativa k modelu Hifi. Jde o zcela nové all-mountain kolo nabízející 140mm zdvihu. Roscoe bude nabízeno ve třech alternativách pojmenovaných jednoduše Roscoe I, II a III. Základem kola je úplně nový rám na bázi slitiny hliníku 6011 s výrazným hydroformingem a zprohýbáním trubek přesně podle současných trendů.

U zadní stavby bude využito letošní novinky Treku a to zadního čepu ABP, umístěného přímo v zadní ose kola. Umístění čepu na tomto místě eliminuje tuhnutí zadní stavby při brždění. Trek tento systém úspěšně použil v sezóně 2008 u modelu Fuel EX, kde se toto řešení zadního odpružení setkalo s velmi příznivým ohlasem v odborném tisku i mezi zákazníky. Jsme rádi, že se toto funkční vylepšení zadní stavby dostane  v další sezóně na více kol v kolekcích Trek i Gary Fisher.


Stejně jako u ostatních horských kol Gary Fisher se u kola Roscoe uplatní poslední generace Genesis Geometrie označovaná jako Genesis 2. G2 geometrie vylepšuje zejména ovladatelnost kola v pomalých rychlostech a v technických pasážích.

Rám nového Roscoe se dále pyšní vysokou tuhostí přední části rámu. Této tuhosti je dosažené díky skvělému a zároveň funkčnímu zpracování oversize hlavové trubky v jejiž útrobách se ukrývá integrované hlavové složení a která je úzpůsobena pro krk vidlice rozšiřujícím se z rozměru 1 1/8“ na 1 1/2“. Z venku hlavovou trubku velmi elegantně obepíná navazující prodloužení horní i spodní rámové trubky, což má za následek zvýšení tuhosti celkového napojení na hlavovou trubku při zachování skvělých váhových parametrů. Navíc je spodní rámové trubka ve své dolní části svařena k hlavě za pomoci dvojítěho začištěného sváru, který je třikrát pevnější než svár jednoduchý a díky tomu již nemusí být na rámu použita žádná další zpevňující výztuha a ušetřilo se tak i několik důležitých gramů.
Při zpracování nového rámu bylo samozřejmě myšleno i na tuhost jeho zadní části, které je dosaženo díky použití asymetrické zadní stavby.
Magnesiový link obsluhující zadní stavbu je pro zajištění tuhosti vyroben z jednoho kusu.


Kola Roscoe budou vybavena novým tlumičem FOX DRCV, který Fox vyvinul ve spolupráci s Gary Fisherem. Tlumič bude exkluzivně nabízen jen pro kola Gary Fisher. Jde o dvoukomorový vzduchový tlumič, který má díky dvěma vzduchovým komorám hodně podobnou charakteristiku pružení jako mají pružinové tlumiče. Drobnější nerovnosti u DRCV tlumiče posbírá hlavní vzduchová komora. Zhruba při zanoření tlumiče na 40% zdvihu se zapojí i druhá komora. Jezdec tak má lehký vzduchový tlumič s vlastnostmi pružinového tlumiče. Tlumič má nezvyklé upevnění k rámu na boku těla tlumiče. Vršek tlumiče je namísto upevňovacího oka vyhrazen druhé vzduchové komoře. Spojení tlumiče a rámu je vyřešeno prostřednictvím lehkého magnéziového Top Swing linku.


I na postu předního odpružení najdeme FOX. U nejnižšího modelu najdeme FOX Float 140 RL se zdvihem 140mm. Roscoe II bude vybavené modelem FOX Float 140 RL se stavitelným zdvihem 100-120-140mm. Topmodel Roscoe III bude potom disponovat novou vzduchovou vidlicí FOX TALAS 140 RP24 s většími možnostmi nastavení propedalu než je u běžného modelu této vidlice. TALAS 140 RP24 je opět výsledkem spolupráce mezi Foxem a Gary Fisherem a bude k dispozici jen pro GF. Všechny vidlice jsou speciálně uzpůsobené pro Genesis 2 geometrii a mají díky tomu 46mm offset korunky. Další velkou novinkou u tohoto kola je hlavová trubka, která počítá s krkem vidlice rozšiřujícím se z klasického rozměru 1 1/8“ na 1 1/2“. Podobné řešení najdeme i u některých topmodelů kol Specialized. Předností je znatelné navýšení tuhosti v oblasti hlavové trubky při váhových parametrech podobných jako jsou u klasického krku vidlice 1 1/8“. Na všech modelech Roscoe najdeme 15mm QR pevnou osu.

Co se týče dalšího osazení tak výbava nejlepšího Roscoe III zahrnuje nová odolná zapletená kola Bontrager Rhythm Pro Scandium, kliky Shimano Deore XT, brzdy Avid Elixir CR a řazení a zadní měnič převodů SRAM X.0.

Roscoe II
potom zapletená kola Bontrager Rhythm Comp, kliky Shimano SLX, brzdy Avid Elixir R, řazení SLX a zadní měnič převodů Shimano Deore XT.
Nejnižší Roscoe I bude vybavené koly sestavené z nábojů Shimano a ráfku Bontrager Duster Disc, klik Shimano M532-L, brzd Avid Juicy 3, řazení SRAM X.7 a zadního měniče převodů SRAM X.9.

Váhu zatím známe jen u nejvyššího modelu Roscoe III. Váha kompletního kola bude 12,6kg, což je na bike se 140mm zdvihem velmi příznivá hodnota.

Ceny modelu Roscoe budou v roce 2009 následující:
Gary Fisher Roscoe III – 89.999,- Kč
Gary Fisher Roscoe II – 76.666,- Kč
Gary Fisher Roscoe I – 64.444,- Kč

Štítky: 

Související články

Kolo Gary Fisher Hifi Pro 09 – Novinky 2009

V rámci prezentace kolekcí Trek a Gary Fisher 2009 v rakouském Wellsu jsme měli možnost otestovat nově přepracovaný model Gary Fisher Hifi Pro. A jaké jsou naše pocity? Kolo skvěle padne do ruky. Je velmi obratné v technických pasážích a přitom se dobře chová i při jízdě do kopce. Chováním a jízdními vlastnostmi je hodně podobné dalším špičkovým kolům v této kategorii jako je třeba Stumpjumper FSR. Při jízdě je hodně znát jeho velmi příznivá váha. My jsme měli možnost otestovat 26“ verzi, ale bike bude k dispozici i v 29“. Doporučit ho lze určitě každému, kdo chce pohodlné celoodpružené kolo pro dlouhé vyjížďky v techničtějším terénu.