Okolo Liberce 8.5.2012

Jsou závody které ve vás nechají  hluboké dojmy a pak jsou závody, které odjedete a nic zvláštního se neděje. Rutina před startem, standardní „práce“ na trati, wapka, jídlo, zabalit a domů. Do druhé kategorie bych určitě zařadil 50km CMT okololiberce, i když úplná nuda to pro mě nebyla. Tentokrát ovšem s dovětkem, bohužel.

 

 

Rychlá změna plánů mne zavála v neděli do Liberce s jiným kolem než jsem původně zamýšlel, a tak místo průzkumu jizerských AM trailů jsem si v pondělí tréninkově objel trať závodu a v úterý se na místě přihlásil. O trati se dá říct jen jediné, rychlá ale nezáživná. Odhadem 90% se jede po asfaltu a těch pár vložek v terénu to nezachrání. Jsem pro stavět tratě pro masy, ale tohle už je opravdu až moc. Přitom v okolí se dají najít stovky kilometrů, kde zaplesá srdce nejednoho bikera.

 

 

Start probíhá chaoticky, necelých deset minut před startem stojím ve třetí lajně, ze které, než stihneme odstartovat, se stává tak desátá. Borci se hrnou po trávě ze strany, nejen elita si najíždí před čáru zepředu, atd. Kontrola od pořadatelů nulová. Hned po startu se to ucpává, dokonce pád. A to nás čeká úvodních pár km po úzké stezce, rovina, podklad jak jinak asfalt. Jízda je nervózní, je vidět, že se dopředu nasáčkovalo dost plašanů.

 

 

V Jeřmanicích na širší silnici si přejíždím ke špici a jedu s nimi až k prudkému výšvihu na Milíře. Tam se řadím na konec skupinky, nerad bych vadil elitě a vím, že tohle bude první místo kde se pojede naplno. Můj předpoklad se potvrdil a z Milířů pokračujeme jen ve třech kolem 12-15 místa. Aleš Strnad z Elven, Petr Pilnáček z HSK a já. Celkem slušně spolupracujeme v lesích kolem mojžíšova pramene i na asfaltovém stoupání na Dlouhý Most a pomalu se blížíme k nejdelšímu stoupání na Javorník, opět asfaltovému. V prudších pasážích se mi jede skvěle a vidím, že mám i trochu navrch nad soupeři. Před hranou kopce to tedy urvu, ať mám klid na sjezd. Zákon schválnosti neúprosně zasahuje a na rychlé louce zhruba ve 40km/h cvakám přední schwalbe TLR o ráfek. Nejspíš jsem přehlédl šutr. Z jisté bedny se tak stává komplikovaná oprava a rozhodování o tom, že vzdám. Plášť je poničený ale daří se mi to nasadit s duší. Ráfek to má nejspíš taky za sebou, to budu analyzovat až doma.

 

 

Otráveně dojíždím kolo a z pozice 130+ se přinutím do druhé rundy. Když už jsem tady, tak ať to stojí za to. Vracím se do tempa a beru soupeře bez šance mě hákovat i na rovince. Po cestě potkávám bojující holky, Pavlíně i chvíli potáhnu. Mimo jiné závodí proti Alžbětě z Meridy, která má sebou teamového domestika, tak ať to není tak nefér. Ve stejném místě, kde jsem v minulém kole cvaknul stavím u jednoho pádu. Mě už o nic nejde a chudák nevypadá dobře. Jsou nablízku i dva diváci, a tak je nechávám ať mu zavolají sanitku. Finální dojezd je trochu v xc stylu lesem nahoru/dolů a rvu to naplno. Cíl projíždím v čase rovné dvě hodiny, umístění nevím, to nestojí za řeč. Vítěz dal 50km a 1300 převýšení za 1,30 a to hodně svědčí o trati.

 

 

Jediná dobrá věc je pocit z toho, že mi to hezky jelo. Zničený materiál a chvost ve výsledcích to ale nevyvažuje. Jestli nebylo lepší jít se projít do lesa.


Související články

Sázavský Blizák 2008

Další závod konající se v údolí tekoucí řeky Sázavy se jel tuto sobotu. Zázemí závodu bylo situováno do města Sázavy pár kilometrů od Prahy. Ve stejném termínu konající se MČR v XC a maratón v Polské Gluszyci se nedalo očekávát účast liťáků, ovšem na startu se alespoň představili naši cyklokrosaři Radek Šimůnek a Martin Bína. I náš team měl své zastoupení v podobě Oty.

Winter Trans Brdy 15/11

„Přijeďte si do Let zazávodit a udělat tak pohodovou tečku za závodní sezonou“. Kdo na to Michalovi skočil, ten si pěkně protáhl nohy. Obec Lety, ač malá počtem obyvatel, je z bikového hlediska jednou z nejdůležitějších na mapě ČR. Startuje se zde každoročně serie tří brdských závodů s různým...

Berounský Bikemaraton 7/6/2009

Letos prvním závodem pod taktovkou Michala Daleckého byl Berounský bikemaraton. Datum připadlo na šťastnou sedmičku 7/6 a počasí přislíbilo o něco přívětivější tvář než minulý týden na Králi. Každý maraton se snaží mít...