První závod Českého poháru v půlmaratonu

Minulý týden jsem zahájil závodní sezónu na silnici, a to „Prvním šlápnutím“, které pořádají Vinohradské šlapky. Výsledky tohoto závodu byly dosti zmatečné, takže v podstatě ještě ani teď nevím, jak jsem to vlastně zajel. Holt bez čipů měřit okruhový závod se dle mého nedá. Výsledkem tak bylo promíchaní s jezdci o kolo zpět a strašný zmatek na výsledovce.

Bikovou sezónu jsem se chystal zahájit závodem „Okolo Budějic“, prvním závodem Českého poháru v půlmaratonu a série Cyklomaraton Tour.

I vloni jsem zahajoval pohárovým závodem. Šlo o závod KPŽ Orlík, který byl ale o dva týdny později. To, že tyto dva na první pohled rozdílné závody budou mít mnoho společného, napověděl již den předem vytrvalý déšť. Očekával jsem tedy obdobné bahenní lázně jako loni a tvrdý křest pro mé nové kolo. Stejně jako vloni na start dorazila špička českého půlmaratonu (Zlámalík, Novotný, Plesník, Bambula, Ježek, Rybařík apod.), stejně ako vloni byl startovní koridor na velice úzké cestě, což způsobilo dosti dlouhého startovního hada.

Na závod jsem se vybavil poměrně dobře, a tak jsem neočekával nějaké komplikace. Bohužel – počasí, ač slunečné, bylo trochu chladné. Nebylo to na dlouhé kalhoty, ale ani na krátké. Rozhodl jsem se proto pr onávleky, které jvšak, ak jsem zanedlouho zjistil, zůstaly doma. Naštěstí se nabídl s pomocí kamarád Luboš (tímto ještě jednou děkuji) a půjčil mi své druhé. Nakonec to byla dobrá volba, protože zvláště na otevřených cestách pěkně foukalo.

Start 56ti km tratě s převýšením něco přes 1100m, byl připraven na 11. hodinu, a tak zhruba v 10 jsem se vydal na rozjetí. Jaké bylo mé překvapení, když již o 15 minut později stálo dosti jezdců na startovní lajně očekávajíce výstřel.
Nenechal jsem se zviklat nutností vyčkávat na vhodné startovní pozici a pokračoval v rozjíždění. Když zhruba půl hodiny před startem bylo na onom místě dost husto, rozhodl jsem se jít taky zařadit. Zbylo na mě už však místo na samém chvostu mezi opravdovými hobíky. Díky společnému startu tras na 28 a 56km nebyl přehled o tom, kdo se kam chystá.

Start závodu

Odbila jedenáctá hodina, a je tu startovní výstřel. Vidím, že čelo už mizí v přilehlém lesíku. My vzadu stále stojíme. Zhruba po třech minutkách se rozjíždíme koloběžkovým stylem. Několik turistů v popředí nezvládlo jízdu rychlostí chůze a při pádu, nezvládajíce vypnutí z SPD s sebou berou i lidi okolo sebe. Opět čekáme. Má ztráta už je něco přes 5 minut a jsem stále ve startovním koridoru. Nijak mě to ale neznepokojuje. Dnes tu jsem hlavně kvůli závodnímu rozjetí.

Když už i já jsem vyrazil na trať, proplétám se houfy hobíků. Tepy v maximu a ještě pokřikování levá, pravá. Na singlech to nehrotím a vezu se ve stopě. Listí okolo může skrývat nebezpečí.

Zhruba po 20km předjíždění začíná být přede mnou volno. Jedu si své tempo. I přestože nejedu vůbec pomalu mne sjíždí nějaký maník z týmu cyklotrenink.com, se kterým se pak vezu až do cíle prvního okruhu. Ve výběhu mi však utíká a na kole ho už nesjedu. Jedu sám. Za mnou nikdo, přede mnou nikdo. Užívám si singlíky, které jsem předtím jen projel.

Zhruba 15km před cílem je malá občerstvovačka, kde si neohrožován zastavuji a doplňuji pití. Přece jen jedna láhev na kole mi nestačí. Šinu si to dál a cíl už je v dohledu. Rychlý sjezd po poli s hupíkama na fullu přejíždím fourcrossovým stylem. Nádherný výhled na zámek Hluboká, průjezd lesem a jsem v cíli.

V ten moment pípá v kapse sms s výsledkem závodu. To koukám. Ani nevím, že jsem někam psal své číslo. Celkově 95. a v kat. do 30 let 37. místo, ztráta na vítěze Jirku Ježka 34 min. a průměr 22,3.

Na první závod s poměrně slušným obsazením a start z poslední řady to beru velice pozitivně. Velká prověrka však přijde 2.5. na Šela maratonu. Pak se uvidí.

Fotky přidám jen co nějaké získám. Zatím se podívejte na pěkné video přímo od pořadatele.

Radegast Birell Okolobudějc 2009 from koukninafilm on Vimeo.

Štítky: 

Související články

CMT - Okolobudějc 14.4.2012

Prvním ostrým závodem sezony byl pro mě závod Okolobudějc ze série Cyklomaratontour. Ke všemu jsem přistupoval pozitivně, v dobrém rozpoložení, avšak bez potřebné dávky tréninku. Čekal jsem co to se mnou tedy udělá :)

Na sobotu bylo naplánované luxusní počasí v zimním stylu, což se...

Winter Okolohradce - 3.1.2010

První závod sezony 2010 se objevil již v Lednu. Původně jsem plánoval první závodní test kondice až v Únoru na pražské zimní 50, ta se ovšem z finančních důvodů nekoná, a tak nový závod přišel vhod. 3.1.2010 - Biřička u Hradce Králové - "bonusový" závod Cyklomaratontour, který se nezapočítává...

Okoloplzně CMT

Na konec Června jsem zamířil do mnou oblíbené Plzně. Jel se zde další díl serie CMT, pod taktovkou Aarcha Sportu. Počasí na jedničku, celkem vedro. Bral jsem tedy krátký krátký a hodně vody. Z minule jsem měl již číslo do první padesátky, a tak jsem se v klidu mohl rozjet a rozhýbat. Projel...