Red Bull Dolomiten mann - úsek MTB

Při čekání v místě předávky od kajakáře se lehce protahuji a trochu už nervózně přešlapuju na místě. Každou chvilku vyhlížím kajakáře Petra, zda-li se neobjeví v nejbližší brance. Těsně po půl druhé vidím Petra, jak bojuje s tratí, konec je hodně těžký a kdo má nejvíc sil, nejvíc získává. Petr mi předává kolík a já startuji na svůj úsek. Okamžitě řadím pilu a sprintuju městem pod kopec. Průjezd městem je snadný, pár zatáček, nějaká ta rovinka. Ideální na rozjetí. Hned za městem přichází první stoupání, nic velkého, ale se ztuhlýma nohama člověka dokáže lehce potrápit. Na nic nečekám a jedu podlahu, nahoře sice málem umírám, ale o tom to přeci je tady. Položit život za dobrý výsledek a za celý team. Lehké klesání k řece, provazová lávka a už jsem v prvním „nosícím“ úseku. Zde dojíždím, tedy docházím první závodníky. Dává mi to sílu, první kopec a hned dva „záseky“  Po 15 minutách nesení, se trať konečně dostává na šotolinu. Ze zadu mě dojíždí jeden borec a postupně začínáme stoupat na Hochsteinkreuz, nejvyšší bod naší trati a konec stoupání. Mezitím si však dáváme ještě atraktivní průjezd Moosalmem, kde padáci měli mezipřistání. Zde je spousty diváků, kteří každého povzbuzují. Poté smyčka kolem nádrže a znova na šotolinu. Nohy mi v počátku nejeli ideálně, ale postupně se dostávám do rytmu. Sklon je sice na mě trochu větší než mi sedí, ale i tak to jde vcelku dobře. Po necelých 40 minutách závodu mě dojíždí další borec a předjede mě takovým stylem, jako kdybychom vůbec nestoupali. To mě trochu sráží, v zápětí mě předjíždí další. Tady se láme chleba. Zatnout zuby a zmáčknout se. Nevzdávám to a bojuji. Postupně sice borci ujíždí a lehce se mi vzdalují, avšak jejich tempo mě posouvá startovním polem stále výš. Postupně ještě během stoupání předjíždím cca 5 jezdů a posouvám náš team stále vzhůru. 

Ke konci se sklon postupně mírní a já konečně řadím těžší převod a užívám si dobrého pocitu. Závodníci co mě předjeli už se mi nevzdalují, naopak se přibližují a to mi dává motivaci. Těsně pod vrcholem, kde následuje poslední nosící pasáž, oba dojíždím a společně sjíždíme další dva borce před námi. Na nic nečekám, dávám Redbull shock a makám na kopec. Nahoře rychle nasedám a pokouším se vzpamatovat před náročným sjezdem.

Sjezd je tady hodně těžký, začátek ujde. Sklon je sice mírný, ale zato ostré kameny člověka dokážou potrápit. V polovině se však trať dostává na červenou a poté i na černou sjezdovku a přímým směrem padá dolů. V tuhle chvíli sem čekal, že místní borci mi ujedou a já nebudu mít šanci. Opak je pravdou, borci nahoře hodně brzdí a já naopak ujíždím jim. Moje brzdy už se začínají vařit, kapalina se začíná blížit ke svému bodu varu, poněvadž sklon je tak brutální, že kolo nebrzdí, nýbrž stále zrychluje a to mám brzdy zavřené na max. Kotouče jsou rozpálené do běla a pach spánkách destiček plyne krajinou. Poslední pasáž je už lepší. Trať odbočuje ze sjezdovky a rychlým traverzem se dostáváme zpět na Moosalm, kde následuje průjedz Red Bull branou a slalom mezi brankami. Na nic nečekám, jedu hranu a doufám, že kolo vydrží, pláště podrží a brzdy nezklamou. 

Poslední zatáčka a jsem dole, konečně odpočinek pro ruce, ne však pro nohy. Poslední kilometr je ve městě, jedu totální podlahu. Nevím jak na tom jsem, ale jedu o čas a umístění teamu. Zbývají stovky metrů a já si konečně užívám atmosféru závodu. Diváci povzbuzují, hlasatel křičí naše jména. A je tu cíl, brána a úleva. Mám toho dost, nohy lehce v křečích, ale úsměv na tváři. Jsem hrdý na celý team a na svůj výkon. Dal jsem tomu maximum. Celkově se náš team, s názvem Team Praha 16 – Radotín, umisťuje na perfektním 42. místě v celkovém pořadí, v čase 5 hod 22 min a 16 vteřin. Spokojenost z úspěchu ze všech sálá naplno a my si užíváme ten krásný pocit.

Další ročník se koná opět na začátku září a náš team se těší na další účast na takto extrémním, ale přesto krásném a těžkém štafetovém závodě, jako Red Bull Dolomiten mann je. Cool

 

Na závěr bych však rád poděkoval za všechny členy teamu především městské části Praha 16 – Radotín a společnosti Kondor s.r.o. za podporu teamu v 23. ročníku Red Bull Dolomiten mann 2010.

 

Související články

Author Král Šumavy 2008

Tento víkend se jel v Klatovech další, již 15. ročník legendárního závodu s největší cyklistickou účastí, Author Král Šumavy. Letos se i přes kolizní termín s jinými závody, postavilo na start více jak 2200 závodnic a závodníků milující horská kola. S roční odmlkou i náš team měl své zastoupení a to jak na dlouhé trase, kde závodil Jirka, tak na krátké, kde jsme měli dvě želízka v ohni Jitku a Otu. Start dlouhé byl již v 7:30 sobotního rána a to znamenalo se do Klatov vydat o den dříve. Start závodu proběhl v klidu. S vidinou 105 km v šumavských kopcích by se dalo čekat relativně pomalé tempo, ale to by na startu nesměli být závodníci, kteří si brousili zuby na dobré umístění.

Pražská padesátka 2008

Jednou z priorit pro letošní sezonu byl teamový závod v rámci pražské 50ky. Ohledně složení naší pětice nebylo jasno do poslední chvíle a nakonec jsme se v mrazivém ránu postavili na start pouze ve čtyřech. Skisáky mě a Otu doplnili hostující kralupský netopýr Marry a...

Mtb Posázavím

Prvomájový závod, který se již tradičně koná v den státního svátku, připadl tentokrát na pátek. Únava z minulého víkendu naštěstí odezněla včas a tak jsem byl připraven vpohodě. Náš tým zde měl početné zastoupení, jeli jsme ve složení: Lukáš, Ota, Blacky a Jitka. Já jsem měl bohužel až druhou...