Rubenczal - běh na Černou horu a zpět

Rubenzcal – Běh na Portášky

 

Je po cyklistické sezóně, běžecká sezóna ale ještě nekončí. Před týdnem jsem souhlasil s účastí na horském běhu z Portášek na Černou horu. Je to šest dní po maratonu, který rozhodně nebyl zadarmo. V týdnu jsem skoro nesportoval, ve středu jsem se byl na kole podívat na XC závod na Hostivaři a ve čtvrtek jsem si dal klidných 15km běhu, kde jsem ještě pořád cítíl únavu.

 

Na závod vyrážíme ve čtyřech, najvětší favorit z naší výpravy je Blacky, který ale závodil ve středu i čtvrtek, dále Lukáš Darkson a Serža. Ambice nemám vysoké, pokusím se skončit co nejvíc vepředu.

 

Trať závodu vedla z chaty Portášky ve výšce asi 1000 m n.m. přibližně 100 výškových metrů do kopce, následoval seběh do údolí do Velké Úpy 700 m n.m., výběh na Černou horu do 1200 m n.m. a zpátky na chatu Portášky opět přes Úpu.

 

Od startu se běží relativně volně, formuje se první asi desetičlenná skupina. Ke konci stoupání se tempo zvyšuje, ale pořád se držím. To neplatí potom co se trať zlomí a začne se klesat. Asi pět lidí nestíhám vůbec, chvíli běžím s Honzou Herdou, ale potom mi utíká i on. Blacky běží dál v první skupině. Protrápím se až dolů, tam se na rovině snažím běžet ale moc to nejde. Stoupání je ještě horší, píchá mě v boku a mám úplně slabé nohy. Zatím držím pořadí, ale když se kopec začne zvedat zjišťuji, že to vůbec nejde. Pokračuji chůzí, dohání mě měnší skupinka, chvíli se jich držím, běžím delší traverz a potom je nechávám běžet. Vůbec mi to nejde, tak si aspoň užívám krásné výhledy. Nahoře na otočce si dávám banán a teplý jonťák, už jsem na výletě, hlava závodění už vzdala. Trávím tam několik minut a vůbec mě netrápí okolo probíhající soupeři.

Konečne se rozhodnu běžet dolů. Běží se mi velmi dobře,  skoro celou trasu schopný běžím rychle, dopadám na špičku a snažím se o co nejefektivnější techniku. Předbíhám jednoho soupeře za druhým. V poslední třetině dobíhám i Blackyho, kterému seběh nesednul a trápí se. Až do konce seběhu mám dobrou náladu, asi mi pomohl oddych nahoře a pomalejší tempo výstupu. Poslední kopec je velmi dlouhý a prudký, vůbec neběžím, snažím se dělat dlouhé rychlé kroky a šetřit síly na poslední seběh. Za celý výstup mě předbíhá jen jeden soupeř, který běží a je na tom výrazně líp než já. Větší skupinka několik set metrů za mnou si drží stálý odstup a nedoženou mě.

Následuje poslední seběh po asfaltu, který se mi neběží příliš dobře, ale na udržení pozice to stačí.

Do cíle dobíhám v čase 2:03 na 8. místě, ztráta na vítěze 15 minut. Blacky v čase 2:05 na 13. místě.

 

Ješte v pondělí me bolí stehna tak, že mám problém sejít schody nebo se zvednou ze židle. Ukázalo se, že dlouhé seběhy jsou daleko náročnější než běh do kopce, kde stačí všeobecná vytrvalost a síla.

Zážitek byl silný, výsledek solidní, už se těším na příští ročník.

 

Související články

KPŽ - Karlštejn tour 10.7.2010

V týmu máme několik prioritnějších a důležitějších závodů. Jedním z nich je prakticky domácí Praha - Karlštejn tour, zařazený do seriálu Kolo Pro Život. Sobotní tropický den byl ve znamení slunce a nedostatku vody. Ráno pěkných 30 ve stínu, na slunci pak asi o několik desítek více...

...

Noční XC Točná

Za přímo podzimního počasí – 8 stupňů a mrholení se ve středu 22.10.2014 konalo třetí kolo Trek Prague Night MTB Series na Točné. Tento závod obohatil svou účastí olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý.
Vzhledem k průběžnému druhému místu, mé oblíbené...

Zimní Triatlon Jablonec 29.1.2011

Klasický cyklista v zimě hybernuje. Výkonnostní najíždí základní vytrvalost a ti nejambicioznější to prokládají posilovnou nebo dokonce výletem do tepla. A pak ještě existuje skupinka cyklistů magorů. Na skladbu tréninku kašlou z vysoka a základem je si zimu užít na maximum. Nejen na takové...