Sazkammergut Trophy 14.7.2012 B-Strecke

JONTI: Salzkammergut Trophy - závod, který zná asi každý, kdo závodí na horském kole. Těžký, ale spravedlivý. Letos jsem jel trasu B, které měří 119km s převýšením 3500m. Trasa není moc technická, většina výjezdů a sjezdů vede po šotolině nebo asfaltu, jen několik úseků je v těžším terénu. I proto volím nové pláště Specialized Renegade 29X1,8. Kolo na nich jede výborně, v těžším terénu je ale nutné pečlivě vybírat stopu. Má pršet a být zima, proto si beru pod dres funkční tričko, návleky na ruce a vestu. 

 

Na startu se řadím relativně dopředu, asi 50m od startovní brány. Na postavení na startu vzhledem k těžkému stoupání hned po startu moc nezáleží. Po startu jedu pohodové tempo, na začátku stoupání mě předjíždí Robert Vrkoč a ujíždí pekelným tempem na velkou, ostatní kluci co znám jedou podobně jako já. Kopec je velmi dlouhý, teprve v polovině dojíždím a předjíždím první ženu. Tempo má velmi dobré. Nechávám se ní znovu předjet, nějak jsem při skládání kola z auta blbe nasadil sedlovku a sedlo mám níž asi o centimetr, tak musím zastavit a spravit to. Jak to dělám co nejrychleji, dávám to pro změnu příliš vysoko a zastavuji ještě jednou. Dohromady neztrácím víc než 30 sekund, ale sjíždí se to těžko.

 

Konečně se dostávám na vrchol stoupání a následuje sjezd. Klasická rakouská šotolina, vyjetá je jedna optimální stopa, vedle to klouže a předjíždět se dá jen na delších rovinkách, těch ale moc není. Po sjezdu následuje kratší stoupání a znovu sjezd. Teď se jede ale blátem a kameny, většině lidí to dělá problém, tak je předjíždím a předbíhám i na mých skoro trekových gumách. Následuje klasika - Ewige Wand a po dalším kratším sjezdu jsem na rovině v Bad Goisernu. Následuje dlouhá rovina, počkám na jednoho jezdce za mnou abych nejel sám, jedeme ale nic moc tempo, moc se mu jet na špici nechce. Za chvíli nás na občerstovačce dojíždí asi šestičlenná skupinka a jedeme až do Hallstattu kvalitní tempo, na špici se relativně střídá. 

 

Následuje prudký výjezd podél lanovky na Salzberg, několik lidí ze skupiny nechávám ujet a jedu si svoje tempo. Louka se jet nedá, ale celý výjezd po asfaltu, včetně stoupání přes 30% mi nedělá problém. Po sjezdu následuje další táhlý kopec na Rossalm, vyhovuje mi víc, jedu ho celý na střední pilu, už se moc nešetřím a jedu co se dá. Dojíždím a předjíždím několik závodníků přede mnou. Už "jen dva kopce", to mě i těší. Netěší mě, že začíná pršet a být zima. Do kopce to nevadí. Po výjezdu následuje několik rovinek a sjezd. Šotolinové cesty se deštěm skoro vůbec nemění, je možné jet skoro stejně rychle jako za sucha. Po silnici jedu maximální rychlostí 77km/h, dalo by se i víc, ale v dešti a mokru mám strach. Musím si sundat brýle, jsou mokré, zamlžené a nic nevidím. Proud vody a bláta do očí je velmi nepříjemný, ale nic se proti tomu nedá dělat.

 

Za sjezdem je předposlední občerstvovačka, kde si beru jen banán a těším se na poslední kopec. Je taková zima, že i do kopce jedu se zapnutou vestou a rukávy. Cítím se dobře, trasa B se už spojila s trasou C na 70km, předjíždím velké množství turistů z trasy C. Z trasy B nás jede několikačlenná skupina, jedeme skoro maximální tempo. Ve sjezdu dojíždíme Roberta, kterému došlo a má problém s deštěm a zimou. Následuje několik hupíků na velkou a technické roviny. Ve skupině nás je pět, nikomu to nejede výrazně líp než ostatním. V posledním terénním sjezdu všem ujíždím o několik desítek metrů, cítím se dobře, tak nečekám, ale rozhoduji se dojet sólo až do cíle. Pálím to co to dá, vetšinou na druhý nejtěžší převod, jede se mi výborně. Asi dva km před cílem toho mám už dost a mírně zpomaluji, asi kilometr před cílem mě dojíždí jeden jezdec z bývalé skupiny. Jedu za ním, sílu na sprint ale už nemám. 

 

Do cíle dojíždím v čase 6:09 na 42. místě celkově. 

 

S výsledkem jsem spokojený, dobře jsem si rozložil síly a jel rovnoměrně. Celoodpružené kolo na této trati nepomohlo, pláště se osvědčili. Příště si určitě vezmu do kapsy i pláštěnku.

Štítky: 

Související články

KPŽ Karlštejn 21.7.2012

Druhý z trojice domácích závodů našeho teamu KPŽ Karlštejn přichystalo pro letošní ročník lehce pozměněnou trasu. Nikdo z nás neměl nové úseky najeté a bylo tak těžké odhadovat co konkrétně změní na průběhu závodu.

Na startovní čáru se letos postavil Blacky,...

Václavický krpál - XC UAC 7.7.2012

Druhý pokus v XC jsem si zkusil ve Václavicích u Benešova. Jednalo se o další podnik UAC série závodu v cross country. Jelikož mi však v Odolené Vodě nepřál defekt, stále jsem nevěděl co že to XC se mnou udělá...

Kousek za Konopiští, nedaleko startu závodu Okoloprahy - ve Václavicích pro...

Salzkammergut Trophy 2010

Rok se s rokem sešel a já se opět přihlásil na dnes už legendární bikový maraton, největší bikemaraton v Rakousku, Salzkammergut Trophy. Závod je umístěn do krásného prostředí rakouských alp, do oblasti Solné komory s hallstattského jezera. Celé zázemí závodu je umístěno ve městečku Bad Goisern...