Specialized BG FIT Program

Specialized Body Geometry Fit je komplexní program přizpůsobení kola každému jezdci na míru. Využívá mnohaletých poznatků svého duchovního otce Andrewa Pruitta v oblasti sportovní medicíny. Ten se více než třicet let staral o zranění způsobená špatným posedem na kole a zároveň se intenzivně věnoval vytvoření zásad pro co nejbezpečnější a nejefektivnější pozici na kole. Vytvářel posed například i takovým borcům jako Paolo Bettini, Chris McCormack a Christoph Sauser.

Co je BG FIT ProgramBěhem své práce vytvořil Andrew Pruitt několik základních pravidel nastavení správné pozice cyklisty na kole. Vychází z toho, že posed je pevným svazkem mezi kolem a jezdcem. Pokud si spolu nerozumí, tento vztah selže. Tělo se kolu přizpůsobí pouze v malém rozsahu pomocí strečinkových cviků, takže v tomto svazku musíme upravovat především kolo podle našeho těla. Vychází se z toho, že cyklistika je sportem opakování. Kolo se tudíž nenastavuje ve statické pozici, ale na trenažéru, kde se zároveň každé nastavení kontroluje při dynamické zátěži a různých pozicích jezdce. Zde je k tomu naštěstí dostatek prostoru a  pokud má člověk správnou velikost rámu, může se mu jeho kolo upravit přímo na míru, ať už na závodní použití nebo na víkendové vyjížďky s rodinou.

Výběr velikosti kola

Bg Fit začíná už při samotném výběru kola. Klíčové je totiž nejen vybrat ten pravý model ale hlavně  tu správnou velikost rámu.  Existují sice tabulky doporučených velikostí rámů, ale většina lidí se mnohdy díky své výšce najde hned u dvou doporučených velikostí. Další specifikace je nutno provádět na základě tělesných dispozic zákazníka a zkušeností prodavače. Je zde vždy nutno staticky nastavit výšku sedla a řidítek. Poté je možno se krátce projet před obchodem. V případě koupě kola a používání nášlapných pedálů ještě přichází velice důležitá správná montáž zarážek  do treter.

Nastavení 2D

Samotnému 2D nastavení kola předchází vyšetření sportovce, které je klíčové pro pozdější nastavení optimálního posedu. Vyšetření se skládá z ústní části a fyzického vyšetření.  Ústní část se zabývá sportovní minulostí klienta, jeho motivací k cyklistice, počtem strávených hodin v sedle a fyzickými obtížemi během výkonu.  Fyzické vyšetření se odehrává po převléknutí do cyklistického oblečení. Zde se pomocí sady několika lehkých cviků prováděných za asistence „fitera“  ověřuje rozsah pohybu kloubů, vybočení kloubů,  zkrácení některých svalových skupin a další anomálie, které se pak během samotného nastavování posedu vyrovnávají a odstraňují.


Nastavení v 2D rovině je základní úroveň nastavení jízdního kola. Kolo se nejprve upne do stojanu s trenažérem, uvede se do rovnováhy a poté se zaměří všechny podstatné proporce starého posedu, aby se kolo dalo případně uvést do původního stavu a aby bylo s čím nový posed porovnávat. Jako první se pomocí úhlu nohy v dolním mrtvém bodě šlapání nastaví správná výška sedla. Poté se vyladí předozadní poloha sedla a pozice kufrů. Tyto tři veličiny spolu úzce souvisí a tak pokud se změní jedna, musí se doladit i ostatní. V tomto kroku se také kompenzuje případná disproporce v délkách dolních končetin, ať už v lýtkové nebo stehenní části. Může se také vybrat správná šířka a model sedla. Poté se na kolo aplikuje speciální stavitelný představec a hledá se vhodná délka a úhel představce, tak aby nejlépe odpovídali tělesným dispozicím a sportovním ambicím jezdce.  Nakonec se nastaví sklon pák a ověří správná šířka řidítek. Kolo se opět přeměří a výsledky zanesou do tabulky pro pozdější možnou úpravu, případně se kolo hned na místě přizpůsobí výsledkům měření. Toto nastavení rozloží váhu přední části těla rovnoměrně po celé páteři a na ruce. Zároveň zklidní vaši pozici na sedle a pomáhá dosáhnout ideálního napětí svalů. Cyklista se ocitá v tzv. neutrální pozici, která mu pomáhá rychleji reagovat na změny terénu, zlepšuje jeho výkon aniž by plýtval energií a hlavně zvyšuje pohodlí po dobu celého výkonu.Nastavení 3D

3D Nastavení počítá od začátku s kolem přednastaveným ve 2D rovině. Pracuje se zde především s pohledem z předu, kdy se snažíme rozpoznat disbalance v šlapání  jako šlapání do „x“ a do „o“ způsobené především klenbou chodidla a vytočením jeho přední části. Tyto nedostatky se odstraňují pomocí speciálních vložek do treter, posouváním kufrů, případně vsouváním podložek pod pedály. Výsledkem je vyrovnání kyčlí, kolene a chodidla v celé průběhu záběru do pedálů. Minimalizuje se tak tlak na koleno a čéšku a zajistí se dostatečné promazání chrupavky. Zefektivní se práce svalové hmoty a obě nohy se zapojí do výkonu stejnou měrou. Takto nastavené kolo vám při stejné kondici zvedne výkon až o 10procent a zároveň se na něm budete cítit mnohem pohodlněji i při dlouhých vyjížďkách nebo najíždění prvních jarních kilometrů.Pro koho je BG FIT?

Body Geometry Fit Program je vhodný pro každého, kdo rád a často jezdí na kole. Ať trpí bolestmi zad, nebo jinými bolestmi třeba po úrazu, ale nechce se jízdy na kole vzdát. Nebo pro závodníka či ambiciózního sportovního jezdce, který hledá způsob pro zvýšení svého výkonu. Ideální pozici na kole lze nalézt opravdu pro každého.

Kde se BG Fit provádí?

Program BG FIT se provádí v naší cyklo prodejně Ski a Bike Centrum Radotín. Disponujeme komplexně vybaveným BG Fit Studiem. Naši vyškolení BG instruktoři vám s nastavením správného cyklistického posedu rádi pomohou. Pokud  budete mít o BG Fit zájem nebo se chcete dozvědět více informací, tak nás neváhejte kontaktovat na bgfit@skiservis.cz.

Jak se na BG Fit objednat?

1) Kontaktujete nás na emailu bgfit@skiservis.cz a navrhněte možné termíny, které Vám pro BG Fit vyhovují.
2) My Vám jeden z termínu potvrdíme a v domluvený den a čas se dostavíte k nám na prodejnu do BG Fit Studia.
3) Ve studiu už následuje samotný proces BG Fitu, tedy pohovor  před samotným nastavením, flexibilní vyšetření a na jeho základě se začne s postupnou korekcí nastavení posedu. 

BG FIT ceník

Komplexní 3D dynamický BG FIT


Jedná se o komplexní dynamickou úroveň BG Fit. 3D nastavení ještě dále posouvá 2D nastavení a vychází z něho. Pracuje se zde především s pohledem z předu, kdy se rozpoznají disbalance v šlapání  jako šlapání do „x“ a do „o“, způsobené především klenbou chodidla a vytočením jeho přední části. Tyto nedostatky se odstraňují pomocí speciálních vložek do treter, posouváním kufrů, případně vsouváním podložek pod pedály. Výsledkem je vyrovnání kyčlí, kolene a chodidla v celé průběhu záběru do pedálů. Minimalizuje se tak tlak na koleno a čéšku a zajistí se dostatečné promazání chrupavky. Zefektivní se práce svalové hmoty a obě nohy se zapojí do výkonu stejnou měrou. Cílem je  nastavení kola, které umožní jezdci při stejné kondici zvednutí výkon až o 10% a zároveň se na něm bude cítit mnohem pohodlněji i při dlouhých vyjížďkách, trénincích nebo na závodních tratích.

Co obsahuje?

 • Rozhovor před nastavením – prodělaná zranění, potřeby a cíle cyklisty
 • Flexibilní vyšetření v 16-ti krocích
 • Doporučení správného modelu a šířky sedla
 • Nastavení ideální dynamické výšky sedla
 • Nastavení ideální dynamické předozadní pozice sedla
 • Nastavení ideální dynamické výšky řidítek
 • Nastavení ideální dynamické vzdálenosti a pozice řidítek
 • Nastavení ideální dynamické pozice zarážek treter (kufrů)
 • Kompenzace případné disproporce v délkách dolních končetin
 • Optimalizace záběru, vyrovnání kyčlí, kolene a chodidla
 • Protokol o vyšetření s doporučenými hodnotami pro nastavení kola


Jaká je doba trvání?
Cca 240min.

Pro koho je určen?
Pro aktivní cyklisty, kteří tráví v sedle kola několik hodin týdně nebo se věnují závodům a to na amatérské nebo profi úrovni. Chtějí se na kole cítit pohodlně, požadují lepší využití energii vynaložené do pedálů a zlepšení jejich výkonu, chtějí předejít zdravotním obtížím s přetěžování svalů/kloubů nesprávně  zvoleným posedem nebo už mají zdravotní potíže při déle trvající jízdě, tréninku nebo na závodech.

Co s sebou?
Vlastní kolo v čistém a seřízeném stavu, cyklistické oblečení a tretry.

Cena
3900,-Kč / 1 kolo

*v ceně není zahrnut korekční BG Fit materiál ani nové komponenty
Nastavení dalšího  kola je zpoplatněno částkou 890,-Kč / kolo.
Sleva na nákup BG Fit doplňků ve výši 10% (tretry, vložky a klíny do treter, sedla, rukavice, představce, fit komponenty).

Reference

Naším Bg Fit studiem už prošli i jezdci MTB Teamu Scott & Hagget (Kristián Hynek, Matouš Ulman a Milan Spěšný), kteří  řádně otestovali toto nastavení na svém jarním soustředění i na tratích světového poháru v XC a jsou s BG Fit programem velmi spokojeni.

Těší se na Vás naši BG Fiteři

Jakub Regula
Video Specialized BG Fit

 
Štítky: 

Související články

Specialized S-Works Epic 2014

S-Works Epic je kolem, na němž Jaroslav Kulhavý vyhrál v roce 2012 olympiádu a na svém kontě má i vítězství v závodech světového poháru. Pro rok 2014 je tento celoodpružený závodní speciál nabízen ve dvou modelových variantách. Ke stávající rámové geometrii přibyla verze s názvem World Cup,...