Specialized Camber 29 - 2013

Kola z modelové řady Specialized Camber, patřící do rodiny kol pro kategorii XC Trail, přináší pro cyklistickou sezónu 2013 pořádnou porci inovací a novinek. To jen potvrzuje fakt, že se tato řada pevně v kolekci Specialized ustálila. Kola již nejsou vnímána jako levnější alternativa ke Stumpjumperu FSR, ale zaujímají svým určením i zdvihem kategorii více sportovního XC Trailového kola, patřícího v řadách Specialized přesně mezi závodně XC orientovaného Epica a trailového Stumpjumpera FSR disponujícího vyšším zdvihem o odlišnou geometrií.

Camber je opravdu velký univerzál, který uspokojí jak občasné závodníky tak i nadšence do maratonů i vyznavačů techničtějšího stylu jízdy z kopce, samozřejmě v rámci zdvihu kola.

Díky vyvážené geometrii kola je tak Camber s rovnými řidítky zrozen pro rychlou XC jízdu a v kombinaci s vlaštovkami s vyšším zdvihem kolo nabídne pořádnou porci jistoty a ovladatelnosti ve sjezdech. Záleží už na každém jezdci, který styl jízdy preferuje.   

Rám

V kolekci Camber 2013 se již setkáme pouze s modely na 29“ kolech. Novinkou je použití hliníkové slitiny M5 na rámech všech hliníkových modelů, což oproti dříve používané slitině M4  přináší podstatně lepší vlastnosti rámu, zejména nižší váhu a zvýšení tuhosti.

Významné pro lepší ovladatelnost kola, zvýšení jistoty a práci s těžištěm při jízdě v terénu je snížení standoveru horní rámové trubky a to až o 26mm u velikosti L.

Samozřejmostí pro tuto kategorii kol je kónická hlavová trubka zajišťující optimální tuhost předního rámové trojúhelníku ve spojení s vidlicí.

V oblasti středu šlapaní nalezneme závitový střed již jen na základním modelu. Rámy ostatních modelů ze slitin hliníku i karbonu jsou již uzpůsobeny pro Press Fit středová ložiska.

Zadní stavba a link přepákování

U hliníkových modelů prošla inovací zadní stavba kola a to včetně linku přepákování zadní stavby.  Na zadní kyvce ubyl jeden čep a tlumič je nově uchycen čepem napřímo k linku zadní stavby.

Zadní kyvka je díky této změně podstatně tužší (nárust tuhosti dle Specialized o 15%) a zároveň lehčí. Tuhost je také podpořena u všech modelů patkami pro náboje 142+. Pro jízdní projev kola tato úprava znamená hladší a lineárnější průběh chodu zadní stavby.

Loňská novinka v podobě automatického nastavení tlumiče podle hmotnosti jezdce, nazývaná Autosag, pronikla nyní do všech kategorií celoodpružených kol Specialized. Na všech modelech Camber nalezneme tedy custom tlumiče Fox / RS s Autosagem.

Modely Camber 2013

Rodina kol Camber čítá pro sezonu 2013 celkem pět modelů a samostatně nabízený rámový set, to vše v několika barevných variantách.

Camber FSR 29

Postaven na rámu ze slitiny M5. Vidlice RS disponuje zdvihem 100mm, hydraulické kotoučové brzdy. Osazení tvoří mix komponent Shimano SLX a Deore (3x9).
Cena: 45.990,-KčCamber FSR Comp 29

Opět rám z M5, vidlice RS na tomto modelu a všech vyšších již nabízí 110mm zdvihu. Osazení tvoří mix komponentů Sram X.9 a X.7 (2x10).
Cena: 61.990,-Kč


Camber FSR Comp Carbon 29

Karbonový Fact 9m přední rámový trojúhelník a zadní stavba ze slitiny M5. Nabídne mix komponent  Shimano XT a SLX (2x10).
Cena: 76.990,-Kč


 

Camber FSR Expert Carbon 29

Karbonový Fact 9m + M5 zadní stavba. Nabídne mix komponent  Sram X.0 a X.9 (2x10). Vidlici a tlumič Fox s úpravou Kashima Coating (úprava pro delší životnost + hladší chod). Nastavitelná třípolohová teleskopická sedlovka Specialized Command Post.
Cena: 105.990,-Kč


Camber FSR Pro Carbon 29

Rám shodný s modelem Expert. Navíc nabídne mix komponent  Sram X.0 (2x10), karobonové kliky Specialized a karbonový set zapletených kol
Cena: 169.990,-Kč


Camber FSR Carbon 29 – rámový set

Karbonový Fact 9m + M5 zadní stavba, tlumič Fox s Kashimano Coatingem, sedlovla Command Post.
Cena: 54.990,-Kč

Dostupnost

Nové modely Specialized Camber 2013 naleznete již brzy na našem e-shopu v oddělení celoodpružených horských kol. První modely již budou během léta 2012 skladem v ČR.

Pokud se chcete o novinkách Specialized 2013 dozvědět více, pište na rezervace@skiservis.cz nebo navštivte naši kamennou prodejnu.

Štítky: 

Fotogalerie: 

Související články

Specialized Roubaix 2013

Silniční model Roubaix byl poprvé představen v roce 2004. Jednalo se pravděpodobně o první model silničního kola pro který byl na prvním místě zejména komfort jezdce. O tom, že tato kategorie silničních kol označovaná jako Performance, má spoustu příznivců, svědčí fakt, že dnes snad...

Specialized S-Works Epic 2014

S-Works Epic je kolem, na němž Jaroslav Kulhavý vyhrál v roce 2012 olympiádu a na svém kontě má i vítězství v závodech světového poháru. Pro rok 2014 je tento celoodpružený závodní speciál nabízen ve dvou modelových variantách. Ke stávající rámové geometrii přibyla verze s názvem World Cup,...