Specialized Carve – nová sportovní horská kola 29“ na rok 2012

Úplnou novinkou v kolekci Specialized na rok 2012 je řada sportovních děvětadvacetipalcových hardtailů Specialized Carve.

Specialized touto řadou kol cílí na sportovní jezdce, kteří jezdí rádi pro radost v terénu a občas si k tomu vystřihnou i nějaký ten závod. Specialized Carve jsou cenově posazena mezi řady Rockhopper a Stumpjumper a nezruinují tak váš rozpočet. Celá řada kol je nabízena jen v provedení 29“ a zahrnuje 3modely (Pro, Expert a Comp) a jednu rámovou sadu.

 

 

29“ rámy Specialized Carve

Co stojí na řadě Carve jednoznačně nejvíce za pozornost je úplně nový rám.

 

Rám byl od základu vyvíjen pro devětadvacítková kola a najdete na něm všechny možné konstrukční vychytávky, které byly dříve výsadou jen kol v kategorii nad padesát tisíc korun. 

 

Je použita sportovní XC geometrie, která počítá s jezdcem, který chce na kole zajet i nějaký závod nebo jet  na výkon. 

 

Hlavová trubka rámu je kónická zužuje se (1 1/8“ a 1 1/2“). Je tak dosaženo větší torzní tuhosti v přední části kola pro přesné řízení. Kónická hlavová trubka dovoluje použití mohutnější spodní rámové trubky, což dále posiluje odolnost rámu. Spodní rámová trubka je prohnutá (ORE).

 

Kola Specialized Carve jsou nabízena jen s hliníkovými rámy. Konkrétně je na rám použita patentovaná hliníková slitina M4, kterou si vyvinul a používá jen Specialized.

 

Rám je plně zeslabovaný a jsou u něj použité hladké sváry. Rám opticky vypadá velmi elegantně a design polepů tento sportovně-závodní dojem jen dále posiluje. Kolo působí opravdu dravě.

 

Vzpěry zadní stavby nemají spojovací můstek, což přináší vertikální poddajnost rámu a jezdci více komfortu při přejezdu nerovností. V kombinaci se sedlovou trubkou 27.2mm vám tak Specialized Carve přináší velmi slušnou míru pohodlí při jízdě rozbitým terénem.

 

Rám má moderní 29“ geometrii. Dávno jsou pryč doby, kde při zatáčení měl člověk u devětadvacítky pocit, že jede s návěsem a měl problém se vejít do zatáčky. Kolo má velmi krátkou zadní stavbu a delší horní rámovou trubku pro lepší jízdní vlastnosti. Devětadvacítky Carve jsou velmi obratné a přitom vám přináší všechny výhody většího průměru kol. 

 

Sedlová trubka je jak už jsme řekli uzpůsobena pro sedlovku o průměru 27,2mm a směrem dolů se dále rozšiřuje. Výsledkem je více pohodlí pro jezdce a větší tuhost v oblasti středu pro šlapání a jízdu těžším terénem. 

 

Rám je velmi lehký.  Cílem Specialized přitom nebylo vytvořit co nejlehčí rám, ale rám s co nejlepšími vlastnostmi v poměru váha/odolnosti. Se Specialized Carve získáte podobný držák jako tomu je u osvědčené řady Specialized Rockhopper.  Na rám je poskytována doživotní záruka pro prvního majitele. 

 

Nabízené modely Specialized Carve

Ve zkratce představení jednotlivých modelů v řadě Specialized Carve. 

 

Carve Pro 29“ - topmodel v řadě

Topmodel v řadě se vzduchovou vidlicí RockShox Recon Gold 29“ s dálkově ovládáným zamykáním. Kolo disponuje 3x10 rychlostmi a je u něj použita přehazovačka Shimano Deore XT s páčkami Shimano SLX a dvoudílné kliky Shimano Deore s trojpřevodníkem. Brzdy jsou kotoučové Shimano Deore s technologií Servo Wave pro více výkonu a plynulejší dávkování brzdné síly. Jako obutí byly zvoleny osvědčené pláště Specialized The Captain Control 29“. Zbytek komponent je především z dílny Specialized. 

 

 

Specialized Carve Expert 29

Prostřední a jak se ukazuje zatím nejprodávanější model v řadě je osazen odpruženou vidlicí RockShox Recon Silver 29“ se zdvihem 80 mm. Vidlice je vzduchová. Nechybí u ní zamykání a nastavitelné olejové tlumení. Na modelu jsou duté kované kliky Shimano Hollowtech s Octalinkem, zadní měnič převodů Shimano XT s technologií Shadow chránící ramínko přehazovačky. Kolo má 3x10převodů. O zabrždění se starají hydraulické kotoučové brzdy Shimano s kotouči 180mm a 160mm. Kolo má BG fit sedlo Specialized Carve SL.

Carve Comp 29

Základní model v řadě Carve  je vybavený devítirychlostní přehazovačkou Shimano SLX, která je díky Shadow technologii dobře chráněná před nástrahami terénu. O pohodlí se stará odpružená vidlice  RockShox XC 32 29“ se zdvihem 80 mm. Vidlice je pružinová,  má uzamykání  a nastavitelné olejové tlumení. Pružina vidlice je volena podle velikosti rámu. Kónický sloupek je uzpůsobený pro rámy Carve. Na kole jsou kované kliky Shimano Alivio s Octalinkem. 

Závěr  

Specialized Carve jsou určitě zajímavou alternativou pro spoustu lidí, kteří uvažují o devětadvacítce a nechtějí hned sahat po některém z 29“ topmodelů. O úspěšnosti modelu svědčí, že první dodávky do České republiky se rychle vyprodaly. Nyní se povedlo pro ČR zajistit ještě jednu  dodávku těchto modelů a pokud nebudete s nákupem příliš otálet, mělo by se na vás dostat.

 

Kola Specialized Carve poskytují díky vynikajícímu rámu dobrý základ pro budoucí vylepšování kola. U většiny modelů Specialized Carve stačí udělat upgrade pár dílů, třeba vyměnit kliky nebo zapletené kola a rázem získáte kolo, které může s klidem soupeřit i se zmíněnými devětadvacítkovými topmodely. 

 

Kam dál?

Zaujal vás nový Carve? Přijďte se něj podívat přímo k nám do prodejny, nebo prohlížejte přímo v sekci horská kola Specialized v našem e-shopu.

Štítky: 

Související články

Nový Trek Fuel EX 29

Trek Fuel EX známe jako skvělé univerzální kolo patřící k tomu nejlepšímu, co kategorie trailbiků nabízí. Pro letošní sezónu prodělal tento model velkou proměnu (více se o ní můžete dočíst v článku Trek Fuel EX 2013....

Horská kola 29 - historie devětadvacítek

Devětadvaceti palcová horská kola dnes vládnou světu. Vloni na nich Jaroslav Kulhavý vyhrál světový pohár i mistrovství světa. Každý o nich mluví, spousta cyklistů si je zamilovala. Pro další jsou předmětem vášnivých diskuzí. Kde se však kola 29...

Sport Life 2008

Zveme vás na mezinárodní sportovní veletrh SPORT LIFE 2008 konaný v termínu 6.-9.11.08 v Brně. Pokud patříte mezi aktivní vyznavače cyklistiky a zajímají vás horké novinky pro nastávající sezónu, neměli byste si tuto událost roku nechat ujít....