Specialized Epic 2010 – novinky na příští rok

Novinky na sezónu 2010 jsou tady. Specialized odkryl další informace týkající se kol z kolekce 2010. V tomto krátkém článku se chceme věnovat speciálně kolům z řady Specialized Epic 2010.

Model Epic není většině cyklistů potřeba vůbec představovat. Toto kolo si v průběhu několika let své existence vydobylo pevné místo u řady cyklistů. Když si podíváte na českých cyklomaratonech na další jezdce v pelotonu, vždy se tam najde hned několik cyklistů právě na tomto kole. 

Maratonce a crosscountry jezdce láká na Epicovi zejména inteligentní odpružení. Odpružení s tlumičem BRAIN zajišťuje kolu efektivitu blízkou hardtailu a zamezuje zbytečnému pohupování při šlapání. Tlumič se aktivuje sám vždy až při přejezdu nerovností. To vše bez nutnosti za jízdy stále něco přepínat, nebo zavírat. Systém odpružení doprovází kvalitní lehký rám a dobře zvolená geometrie. Není divu, že má toto kolo tolik příznivců.  Mezi závodníky kolo Specialized Epic používá například i loňský mistr světa Christoph Sauser, nebo český závodník Jarda Kulhavý.

Epic prošel dramatickou inovací na sezónu 2009, o čemž se dočtete na našem blogu ve starším článku zde.

Nedalo se proto čekat, že bude kolo na sezónu 2010 nějak dramaticky pozměněno. Přesto je to několik změn, které stojí za zmínku. Dílem jde o změny v osazení, dílem v konstrukci a přibyly i některé nové modely tohoto kola.

Nový tlumič s jednotkou BRAIN – model 2010

V průběhu existence kola Specialized Epic se objevilo hned několik generací tlumiče BRAIN. 

Prapůvodní verze tlumiče měla svojí hlavní tlumící jednotku společně s jednotkou BRAIN umístěnou na zadním stavbě vedle sebe. BRAIN byl přímo spojen s tlumičem. Původní tlumič s BRAINem vyráběl a na vývoji se podílel FOX. Tlumič byl v několika sezónách vylepšován a jeho funkce byla později obohacena o nastavení BRAIN fade.

Před dvěma roky přišel Specialized s vlastním tlumičem i jednotkou BRAIN s trochu modifikovaným vnitřním systémem. Tlumič dobře fungoval, ale byly problémy s výrobní kvalitou některých kusů tohoto tlumiče. Specialized na to zareagoval prodloužením záruky tlumiče na 5let, což je v oblasti pružení záruka v rozsahu, který se jen tak nevidí. Problémové kusy tlumiče k tomu měnil obratem za nové.

V letošní sezoně přišel Specialized s novým umístěním tlumiče pod horní rámovou trubkou a jednotku BRAIN propojil hadicí a ponechal jí na původním místě na zadním rámovém trojúhelníku v blízkosti zadního kola.  Jednotka BRAIN tak zůstala v tečně sil  působících na kolo při přejezdu nerovností, což je důležité pro její správnou funkci. Tlumič i jednotka BRAIN prošla odtučňovací kůrou a došlo k váhové úspoře. Díky novému rozmístění komponent se dosáhlo i lepšího rozložení sil působících při jízdě na rám, nedochází k jednostranné zátěži na rám.

Tato poslední generace tlumiče od Specialized se ukazuje jako bezproblémová a i my jsme v našem obchodě u ní zatím nenarazili na žádné reklamace od zákazníků. Problémem se však stala výrobní kapacita. Specialized pro změnu nestíhal letos vyrábět dostatečné množství tlumičů, odpovídají hladu zákazníků po tomto kole. Pro Evropu bylo proto dlouhou dobu nejisté, zda budou k dispozici levnější hliníkové Epicy. Na začátku sezóny jsme nabízeli výhradně verze kola na karbonovém rámu a hliníkové verze byly nedostupné.

Pro sezónu 2010 se Specialized vrátil ke svému původnímu partnerovi – firmě FOX. Tlumič je do sezóny 2010 dále vylepšen. Posílena byla jeho citlivost a hlavně se povedlo dosáhnout ještě rychlejších reakcí tlumiče. Firma FOX by měla být zároveň zárukou, že tlumičů bude dost a v kvalitě, která je pro FOX typická.

Kola Specialized Epic 29“

Trend 29“ je v poslední době jednoznačný. Tato kola rostou na síle a je spousta cyklistů, která jim přišla na chuť. Specialized myslí na fanoušky tohoto rozměru kol a do sezóny připravil hned několik nových 29“ modelů kol. Podrobněji se o tom rozepisujeme zde.

Devětadvacítkový Epic by měl skloubit dohromady přednosti obou světů – 29“ kol i inteligentního odpružení. Zdá se, že by to mohlo být ideální kolo pro spoustu maratonců preferujících dlouhé rychlé tratě bez obtížnějších technických pasáží, v kterých je potřeba často brzdit a kolo znovu rozjíždět. Na takových tratích bude určitě devětadvacítkový Epic excelovat.

Kolo bude nabízeno v těchto variantách:

Specialized Epic COMP 29“ 2010

Model bude disponovat 90mm zdvihem vzadu a 100mm zdvihem vepředu. Kolo bude osazené vidlicí Rock Shox Reba SL 29 s lockoutem a vzadu bude svojí práci odvádět nový vylepšený tlumič BRAIN vyvinutý ve spolupráci Specialized a FOX, o kterém se rozepisujeme na jiném místě. O brzdění se budou starat pro Specialized speciálně upravené brzdy Avid Elixir R SL, na postu zadního měniče převodů najdete SRAM X9.

Specialized Marathon 29“ 2010
V nabídce bude jak rámová sada Marathon, tak i celé kolo s kompletním osazením. Kolo bude vybavené custom vidlicí Rock Shox Reba S29 carbon, na které se podílel vývojem dílem i Specialized. Na kole dále na první pohled upoutá řada nových komponent SRAM XX přinášející do světa MTB desetikolečko. Na kole najdeme páčky, zadní i přední měnič převodů, kliky, řetěz i kazetu z této zcela nové řady komponent.  O brzdění se postarají  kotoučové brzdy SRAM Avid Elixir R CR Mag. Použita budou zapletená kola z dílny Specialized model Roval Control EL. 


Specialized Epic 2010 – modely na 26“ kolech

V kolekci na příští rok nebudou samozřejmě chybět ani osvědčené modely na 26“ kolech.

Modelová řada (kromě S-Works, kterým věnujeme samostatný článek) bude v roce 2010 následující:

Specialized Epic Comp 2010
Nejlevnější a pravidelně nejoblíbenější model Epicu na českém trhu. Model se bude v sezóně 2010 spoléhat plně na odpružení v barvách firmy FOX.  Na postu odpružené vidlice najdete osvědčený crosscountry model FOX RL100, vzadu se o nerovnosti na trati postará nový tlumič Specialized/FOX Brain. Komponentový mix kombinuje díly od SRAM a Shimano. Použit je zadní měnič převodů SRAM X.9 a brzdy brzdy Avid Elixir R SL, podobně jako u 29“ modelu Specialized Epic COMP 29“ 2010. Kolo bude nabízeno ve dvou barevných provedeních červená-bílá a šedo-bílá.

Specialized Epic Comp Carbon 2010

Ano pro rok 2010 tady bude i karbonová verze nejnižšího modelu Epic. Bohužel zatím neznáme přesnou cenu tohoto zajímavého kousku v kolekci. Karbonový bude přitom u tohoto kola hlavní rámový trojúhelník. Zadní rámový trojůhelník bude ze hliníkové slitiny M5. Karbon bude v provedení a kvalitě FACT 9m. V dalším bude osazení kola téměř identické s celohliníkovým modelem Specialized Epic Comp 2010.

Specialized Epic Expert 2010 – hliníková verze
Další v řadě je model Expert, který bude vybaven vidlicí RockShox SID Race, zadním měničem převodů SRAM X.0, páčkami SRAM X.9 a brzdami Avid Elixir R Carbon SL. Kolo bude nabízeno v černo-modrém provedení a v elegantní bílé barvě.

Specialized Epic Expert Carbon 2010
Další karbonový Epic v řadě doplněný o vidlici RockShox SID Race a mix komponentů pod taktovkou SRAM X.0. Kolo bude vybavené brzdami Avid Elixir R Carbon SL a zapletenými koly Specialized s díly DT Swiss.

Specialized Epic Marathon 2010 – hliníková verze
Nejvyšší hliníková verze kola postavená na top slitině M5, kterou už Specialized několik let úspěšně používá. Kolo bude disponovat pro Specialized modifikovanou vidlicí RockShox SID Race Carbon se 100mm zdvihem. Chybět nebudou brzdy Avid Elixir R CR MAG. Řazení a pohon bude v režii SRAM X.0 a Shimano Deore XT. Kromě celého kola bude možné zakoupit i rámovou sadu Epic Marathon.

Specialized Epic Marathon Carbon 2010
Nejvyšší model v řadě Epic. Nad tímto kolem najdete jen exkluzivní top modely S-Works. Kolo Bude vybavené vidlicí Specialized Future Shox e100, zapletenými koly ROVAL a mixem komponentů založeným především na řadě SRAM X.0.


O dalších detailech vás budeme informovat.  Sledujte náš mtb-blog.cz.

Vybrané modely Specialized Epic 2010 už máme pro Vás objednané a dorazit by měly na náš obchod někdy v září/říjnu 2009.

Nové modely bude již dopředu možné rezervovat na emailu rezervace@skiservis.cz, kde se také dozvíte veškeré informace o dostupnosti jednotlivých modelů.

Další informace o novinkách Specialized 2010 naleznete zde.

Štítky: 

Související články

Nový Specialized S-Works Epic 2011

Kultovní model Specialized Epic není nutné znalým cyklistům dlouze představovat. Jedná se o závodně naladěný XC bike, který díky svému inteligentnímu odpružení nabízí na závodech skvělé jízdní vlastnosti ve spojení s rychlou akcelerací a jistotou ve sjezdech.  Po loňském přepracování řady Epic...