Specialized Fate – první dámský karbonový 29´´ hardtail

Americká firma Specialized představila první dámský karbonový hardtail postavený na devětadvacetipalcových kolech. Model Specialized Fate 2012 měl světovou premiéru 29. května na závodech  Světového poháru v Offenburgu, do prodeje by měl být uveden na podzim.


Fate je výkonnostní XC, kterým firma Specialized rozšiřuje nabídku dámských modelů. Navazuje tak na jediný dosavadní dámský hardtail Specialized, model Myka HT 29. Dle výrobce má Fate oproti modelu Myka HT 29 sportovnější geomertrii, je lehčí, rychlejší a lépe uzpůsobený potřebám žen a dívek. Kolekci dámských dvětadvacítek Specialized doplní pro příští sezónu ještě hliníkový model Jett, který bude vyplňovat mezeru mezi rekreační Mykou a závodním Fate. Je tedy vidět, že Specialized to myslí s devětadvacítkami skutečně vážně. 


Lehký a nízký rám


Základem modelu Fate je rám z karbonu FACT IS 8M s výkonnostní dámskou geometrií o hmotnosti pouhých 1200 gramů. Rám disponuje kónickou hlavovou trubkou se spodním ložiskem 1,5", středovým složením OS, vnitřním vedením bovdenů. Přiměřené pohodlí při jízdě při jízdě na hardtailu zajistí sedlová trubka s průměrem 27,2 mm.


Rám se  vyrábí se ve velikostech 15´´ až 19´´, patnáctipalcový Fate je díky nízké stavbě rámu nejmenším bicyklem na devětadvacetipalcových kolech na světě. Všechny rámové velikosti mají stejně agresivní geometrii, u velikosti 15´´ je to umožněno větším předsazením vidlice (51 mm oproti 46 mm u 17´´ a 19´´ velikosti). I menší ženy tak nemusí brečet, že pro ně neexistuje devětadvacítková varianta.


Vidlice a řízení


Fate je vybaven zakázkově laděnou vidlicí Rockshox/Specialized SID se zdvihem 80 mm a technologií inteligentního tlumení Brain, která reaguje pružením pouze na nárazy přicházející zespoda od terénu a nikoliv od jezdce. Správnou výšku rukou a maximálně jisté a pohodlné ovládání kola zajišťují rovná poměrně nízko posazená řídítka Specialized XC. 

Kola a obutí


Fate je standardně dodáván s lehkými koly Roval 29er, která redukují rotační hmotnost a činí jízdu  

svižnou a zábavnou. Tomu napomáhají také snadno se odvalující a lehké pláště Renegade s  technologií 2Bliss, které byly navržené pro závody a náročný terén.


Převody


Fate je vybaven specificky upravenou skladbou převodů pro stoprocentní výkony na velkých kolech. Pro dosažení maximální efektivity šlapání se navíc liší délka klik u jednotlivých velikostí rámu, aby to reflektovalo i jezdkyně s menší tělesnou výškou.


Specialized Fate – závodní premiéra 


Při své premiéře ve světovém poháru horských kol skončil nový model Fate, pilotovaný tovární jezdkyní Specialized Lene Bybergovou, na pátém místě. Bybergová přitom dostala nové kolo 

teprve čtyři dny před závodem. „Moje kolo bylo úžasné. Teprve v pátek jsem se rozhodla, že na něm pojedu, na přípravu jsem měla jen pár dní. Zatím nemohu plně docenit jeho kvality, protože na devětadvacítky nejsem zvyklá. Stále se učím, jak je ovládat, ale cítila jsem, jak je kolo lehké a pevné. Bylo to poprvé, co jsem v závodě světového poháru jela na devětadvacítce,“ uvedla norská jezdkyně. 

Devětadvacítky nejsou mezi muži na závodech žádnou novinkou, náš Jaroslav Kulhavý na devětadvacítce Epicu dokonce vyhrál závod světového poháru. Dá se očekávat, že se devětadvacítky rozšíří i mezi ženy závodnice. Přestává tak platit, že devětdvacítky byly doménou dlouhánů, ale využijí je i menší jezdci, nebo ženy. 


Kdy bude Fate dostupné

Fate bude k mání na jaře 2012. Pokud byste už nyní nemohla dospat a chtěla podobné kolo vlastnit, neváhejte nás kontaktovat na rezervace@skiservis.cz. Zařadíme vás do předobjednávek. 

 

Aktuální nabídku kol pro ženy nalezneta na Dámská kola Specialized.


Štítky: 

Související články

Sport Life 2008

Zveme vás na mezinárodní sportovní veletrh SPORT LIFE 2008 konaný v termínu 6.-9.11.08 v Brně. Pokud patříte mezi aktivní vyznavače cyklistiky a zajímají vás horké novinky pro nastávající sezónu, neměli byste si tuto událost roku nechat ujít....

První testovací víkend 2011

Po téměř roční odmlce našich letních testovacích akcí proběhl  před měsícem v termínu 13.-15.5. první letošní Testovací víkend horských kol (v menší míře byla zastoupena i kola silniční). Počasí se nakonec umoudřilo a dokonce mnohé mile překvapilo, za což jsme byli vskutku rádi. Pesimistická...