Specialized S-Works Epic 2014

S-Works Epic je kolem, na němž Jaroslav Kulhavý vyhrál v roce 2012 olympiádu a na svém kontě má i vítězství v závodech světového poháru. Pro rok 2014 je tento celoodpružený závodní speciál nabízen ve dvou modelových variantách. Ke stávající rámové geometrii přibyla verze s názvem World Cup, která je přizpůsobena kratším XC závodům. Jinak S-Works Epic i nadále staví na atributech, které jej opakovaně vynesly na vrchol jak při závodech, tak ve vnímání profesionálních i amatérských cyklistů. Patří k nim rám z nejkvalitnějšího dostupného karbonu FACT IS 11, karbonová kola, tlumení se systémy Brain a Autosag i karbonová kola Roval.

 

Nový rám World Cup

Pojďme si nejprve představit novou rámovou geometrii World Cup, kterou kromě modelu S-Works využívá i druhý nejvyšší model Epic Expert Carbon. Tato geometrie byla navržena pro ještě efektivnější jízdu na kratších XC závodech. Z toho důvodu má ostřejší úhel hlavové trubky, takže jezdec může zaujmout položenější pozici a ještě efektivnější šlapat.

Rám má rovněž kratší zadní stavbu kvůli posunutí těžiště jezdce více nad zadní kolo. To ve výsledku znamená lepší trakci v prudkých výjezdech. Oproti klasickému modelu má model World Cup o pět milimetrů nižší zdvih vidlice, konkrétně 95 mm. Rozdíl je také v řešení pohonu kola – zatímco klasický Epic disponuje převody 2x10, model World Cup pohání převody 1x11. Tomu je přizpůsobena i masivnější řetězová vzpěra nového rámu.

 

Novinky u klasického rámu

Stávající rám, který je vhodný pro delší až maratónské tratě, prošel pro rok 2014 konstrukčními inovacemi. Tlumič má nižší obsah oleje, takže je lehčí. Hmotností úsporu znamenalo i použití kevlarové hadičky k Brainu.

V zadní stavbě je použit koncentrický čep, díky čemuž bylo možno použít pouze pět čepů oproti dosavadním šesti. Uchycení tlumiče coby součásti přepákování zadního trojúhelníku opět snižuje hmotnost i nároky na údržbu. Tuhost se tím naopak zvýšila o plných 15%.

 

Rám

Kola S-Works Epic mají přední rámový trojúhelník z nejkvalitnějšího dostupného karbonu FACT IS 11 a karbonový je i trojúhelník zadní – na rozdíl od druhého nejvyššího modelu Epic Marathon Carbon 29, který má zadní stavbu z hliníkové slitiny.

Odpružení

O přední odpružení se stará vidlice RockShox SID 29 s jednotkou Brain , karbonovým sloupkem a pevnou 15mm osou. Zadní stavba je osazena tlumičem FOX/Specialized Mini-Brain s ovládáním inertia-valve a technologií AUTOSAG a s novým, lehčím vyladěním 2014 pro bezproblémový přechod z hladkého povrchu do terénu.

 

Kola

Inženýři Specialized dobře vědí, jak důležitá jsou kvalitní kola pro výsledný jízdní projev a výkon. Proto jsou modely Epic S-Works osazeny velmi lehkými karbonovými koly Roval Control SL 29 142+ s dráty a součástkami DT Swiss. Kola kromě nízké hmotnosti nabízejí také nekompromisní tuhost a odolnost.

 

 

Brzdy

Hydraulické brzdy Magura MT8 jsou vybaveny karbonovým master válcem, karbonovými pákami a nastavením dosahu.

 

Řazení

S-Works Epic má přesné a odlehčené řazení Shimano XTR 2x10, model S-Works Epic World Cup pak využívá řazení SRAM XX1 1x11. Nepoužitím přesmykače tak dochází k další úspoře na hmotnosti při zachování dostatečného spektra převodů.

 

SWAT

Také modely Epic S-Works byly obdařeny novinkou Specialized pro rok 2014, tedy komponenty nového systému uskladnění nápojů, huštění a nářadíčka přímo v rámu kola s názvem SWAT, a to dokonce v rámci prodejní ceny.

Na Epicu tak najdete košík na lahev s připojenou krabičkou na duši, multiklíč EMT Mini důmyslně ukrytý v místě uchycení tlumiče pod horní rámovou trubkou a nýtovačkou pod krytkou představce.

 

Štítky: 

Fotogalerie: 

Související články