Specialized Tarmac 2015 – první zkušenosti

Jen pár dní poté, co Specialized odhalil nový Tarmac pro sezónu 2015, nám bylo umožněno toto kolo vyzkoušet. Nyní vám přinášíme naše dojmy z testu této žhavé novinky.

U současné generace kola Tarmac – SL 4 – jsme byli zvyklí na maximální tuhost rámu, která každé šlápnutí okamžitě mění na pohyb vpřed. Po prvních metrech na novém Tarmacu bylo jasné, že tato vlastnost zůstává zachována. Kolo zrychluje s velkou chutí, stačí mu jen dát ke zrychlení impulz.
 

Zároveň však bylo okamžitě znát, že nový Tarmac přináší více pohodlí. Nelze to samozřejmě srovnávat s tím, co vám nabídne Tarmacův sourozenec z dílen Specialized, kolo Roubaix, ale je to rozhodně posun k lepšímu. Do značné míry se na tom podílí mírné zprohýbání zadní stavby a také o 3 cm kratší sedlová trubka, která tak umožňuje karbonové sedlovce pohlcovat více vibrací. V přední části není nárůst komfortu tolik patrný, ale ani při jízda po rozbitější silnici nepředstavovala žádný problém.'
 

Při pohledu do tabulky geometrie je vidět, že svými úhly a mírami se nový Tarmac od svého předchůdce téměř neliší. To potvrzuje i podobný subjektivní pocit z posedu, který odpovídá sportovnímu charakteru Tarmaca. Je sice poněkud delší, ale dá se na něm bez problémů vydržet několikahodinová vyjížďka.
 

Specialized se při konstrukci nového Tarmacu hodně zaměřil na ovladatelnost kola. Díky tomu velmi dobře vede směr a zároveň se nenechá vůbec přemlouvat do zatáček. Pocit z ovladatelnosti kola ve sjezdech a při rychlých průjezdech zatáčkou byl úžasný.
 

Specializedu se povedlo nový Tarmac opravdu přizpůsobit potřebám jezdce. Nízká váha rámu v kombinaci s vysokou tuhostí potěší každého závodníka. Ale díky nárůstu komfortu je Tarmac použitelnější pro mnohem širší spektrum jezdců.
 

Pro případné zájemce budou první kousky k dispozici už v průběhu června. Najdete je na našem e-shopu v sekci závodní silniční kola.

Štítky: 

Související články

Specialized Tarmac 2015 - představení modelů

Na začátku týdne jsme vám přinesli informace o představení nového Tarmacu na rok 2015. Dnes se podíváme blíže na některé detaily a jednotlivé řady.

Nejdříve se podívejme na to, co je společné všem novým Tarmacům. Jak už jste se mohli dočíst v předchozím článku, je to...

S-Works McLaren Tarmac

Ze spolupráce amerického výrobce kol Specialized a britské automobilky McLaren se zrodilo nové a jedinečné silniční kolo Specialized S-Works McLaren Tarmac. Oproti sériově vyráběným tarmacům, které již tak patří k tomu nejlepšímu, co lze na silnici osedlat, vyniká nový model o 10% nižší...