Špičák extreme race 14.4.

První závod sezony je směsicí natěšení a obav. Zima dokáže s motivací si ubližovat udělat divy. Hlaďáky a odřeniny jsou zapomenuty. Kolo opět uvedeno do provozuschopného stavu. Vzpomínky na uplynulou sezonu jen růžové a letos, letos už to všem nandáme. Nebo ne? Ale co soupeři? Právě na tyto otázky dává odpověď první závod.

Letos volba padla na Špičák extreme race v Rakovníku. Lokální akce s pěknou tratí mimo asfalt s optimální délkou 37km a rozumným převýšením. Navíc s příjemným startem v jednu hodinu po poledni. Tradičně nestíháme a přijíždíme později, než bychom chtěli. Naštěstí to není žádné KPŽ a tak nikdo nikam nepospíchá.

Na startu je kolem 40 lidí, pohodička největší. Vyrážíme celkem volně po cyklostezce směr les. Prvních pár minut se lehce stoupá a přestože se už nejede kecačka, pocitově mi to nic nedělá. Na čele se usadila dvojka bratrů Dobrých, o nichž vím, že výkonnostně jsem byl loni lepší než Petr ale horší než Robert. Rozdíly to ale byly opravdu malé. Postupem kopce zůstáváme ve třech a to je pro mě taktická noční můra. Zvlášť když jsou místní a jeden jede na fullu, druhý na 29. Hned první obtížnější sjezd ukázal, že znalost prostředí je klíčová a chytám solidní díru. Palby rovně po kořenech a šutrech v listí nejsou moje parketa. V navazující sekci si to sjíždím ostrým tempem. V podobném duchu se nese celý první okruh. Začínám toho mít celkem dost a je na čase vymyslet co s tím.

Jede se mi dobře, samozřejmě chybí ANP-MAX výkonnostní špička, ale to je u mě na jaře normální. Absence tréninku intervalů je znát. V prvním okruhu mi zhruba ve třetině utkvěla v paměti pasáž stoupání s obtížným bahnem, kde bylo možno volit více stop. Zdálo se mi, že nikdo z nás nevyužil zdánlivě nelogickou stopu, která ale opticky vypadala dost rychlá. Při nájezdu do stejného místa ve druhém kole to riskuji a touto stopou útočím. Ihned se mi povedlo získat pár metrů. Na vrchol stoupání to je ale další 3 minuty. Neohlížím se a jedu podlahu. Na zlomu už ale nemám dost sil na razantní akceleraci do rovinaté pasáže a Robertovi se daří mě dojet. Snaha ale nebyla marná, odpojil jsem alespoň Petra.

Nyní mi nezbývá než jet co to dá a smířit se s tím, že budu dělat domestika. Znatelně ostřejším tempem pokračuji do cíle. Robert se v klídku veze v háku. Dojezd po rovině po cyklostezce nenahrává možnosti to urvat, i tak zkouším nástup a rozjíždím to na 48km/h. Nic to nevyřešilo a mám toho akorát plný zuby. Kousek před cílem mi nastoupí Robert a mě už se nechce mačkat, tak to totálně vypouštím. Pak si to rozmyslím a ještě se zvednu, ale už to stačí jen na druhé místo o necelou délku kola. Petr uzavře bednu o minutku a půl za námi.

V ženách bere o kousek první flek Šárka, po lehkém bloudění pěkný výkon. I když to sama hodnotí, že něco tam je, ale forma vypadá jinak. To by klidně mohlo být jarní motto cyklistů.

Tečku za závodem dělám výborným pivkem bakalář a po vyhlášení frčíme kolem šesté dobře naladěni domů. V první zatáčce za areálem se mě ještě snaží vychutnat silniční kontrola a jsou očividně zklamaní, že jim nic nenadýchám. Smůla kluci, za necelé dvě hodinky po dopití to nemohlo dopadnout jinak.

 

 

Související články

24 Hodin MTB Vesec 14-15/6

Vyjímečná šance jak se totálně zničit, asi tak bych charakterizoval bajkovou 24 hodinovku. Po té co jsem si to jednou vyzkoušel solo už vyhledávám jiné kategorie. Přeci jen zdraví mám jen jedno a kloubní aparát jsem po tom cítil ještě měsíc. Letos tedy podruhé v kategorii 4...

Velká Kunratická 9/11

Po letech zase jedu na start sockou, už na Kačerově je jasné kdo je běžec a kdo jen náhodou v neděli ráno jede stejným směrem. V klídečku s předstihem dorážím na místo, prezentace proběhla bez problémů, potkávám pár kamarádů a kecáme. Neúprosně se přibližuje startovní čas, tak si jdu klusnout a ...

Korida Plzeň MTB

V týdnu, konkrétně v úterý 16.5., jsem se rozhodl absolvovat kriterium v centru Plzně - Author Korida horských kol. Na výběr byly kategorie: štafeta, Twin open cross, Elite závod. Jelikož jsem neměl po ruce lidi ke složení štafety, jel jsem tedy "pouze" Twin Open Cross. Trasa...