Tradiční testování v Radotíně: 100 kol, 120 litrů piva a 145 klobás

O víkendu 22.-24. května proběhlo v prodejně Ski a Bike Centra Radotín tradiční testování horských a silničních kol značek Specialized, Cannondale a Trek. Zájemci měli k dispozici celkem 102 kol (70 modelů) a mohli si zdarma vyzkoušet i celou řadu horkých novinek a zajímavostí z kolekcí tří prémiových výrobců.
 

Jako organizátoři jsme se jako vždy snažili, aby testování nebylo jen sportovní akcí, ale zejména příjemně stráveným dnem ve společnosti milovníků cyklistiky. Připraveno bylo občerstvení, na terase nad obchodem se točilo pivo a grilovaly klobásy. Součástí víkendu byly jako vždy také dvě organizované společné vyjížďky, vedené jezdci závodního týmu Ski a Bike Centra Radotín, jedna silniční, druhá do terénu.
 

Při vlastním testování si účastníci projížděli jednotlivá kola ve tříhodinových blocích a následně je hodnotili prostřednictvím krátkého dotazníku. Na základě vyplněných dotazníků pak byla vyhlášena nejlepší kola testu, s nimiž se můžete seznámit níže.

Test v číslech

102 kol k otestování od 3 značek, 329 výpůjček, 242 vyplněných hodnocení kol od testérů, 145 ks snědených klobás, 120 litrů vypitého piva, 2 společné vyjížďkyVítězové testu – silniční kola

Cannondale Synapse Carbon Ultegra D
Karbonový Cannondale Synapse na ultegře se testovacím jezdcům jevil jako lehké a přitom pevné kolo se závodní geometrií.
Názor testéra: „Jednoduše výborné kolo."


Trek Émonda SL 6
Velký zájem byl také o novinku Émonda z dílny Treku. Při vývoji tohoto modelu bylo cílem inženýrů co nejvíce snížit hmotnost. A právě to si na Émondě testéři také nejvíce pochvalovali.
Názor testéra: "Neuvěřitelné lehké a komfortní kolo."
 

Specialized S-Works Tarmac Di2 Disc
Velká spokojenost tradičně panovala se závodním speciálem Tarmac od Specialized, na němž si účastníci testu cenili zejména nekompromisní tuhosti a schopnosti přenést veškerou energii jezdce do klik.
Názory testérů: „Rychlé, pevné, tuhá zadní stavba, kotouče super!", „Tohle kolo chci!“

 

Vítězové testu - horská kola

Kategorie full:

Cannondale Scalpel Carbon 2
Tradiční celoodpružený XC speciál byl na testu ceněn pro dokonalé zkombinování rychlosti a efektivity s jízdním pohodlím a schopností projíždět technické sekce. Kolo navíc poutá hned na první pohled karbonovým rámem a „jednonohou“ vidlicí Lefty.
Názory testérů:
"Výborný lehký rám, super průjezd terénem, pohodlné tlumení.“
„Bomba kolo!"Trek Superfly FS 8
Tento závodní model zaujal zejména tím, jak se v terénu chovalo jeho odpružení. Kladně hodnocená byla i jeho obratná geometrie a nízká hmotnost.
Názory testérů:
"Výtečné kolo."
"Nejlepší kolo v testu, které jsem měl."
"Musím mít."
"Super, chybí mi jen ovládání zamykání z řídítek.“
"Hodně mne oslovila vidlice a tlumič FOX s CTD." 


Specialized Epic FSR Expert
Tradičně velmi oblíbené kolo si opět na testu našlo své příznivce a patřilo k nejlépe hodnoceným v testu.
Názory testérů:
"Rychlé XC kolo z jiné planety. :-)"
"Řekl bych, že dokonce o fous lepší než S-Works Epic WC, který se mi zdál až moc tvrdý."Kategorie hardtail:

Trek Superfly 7
Tohle kolo se testérům líbilo nejvíce společně s „bráškou“ Superfly 8. Oceňována byla ovladatelnost, geometrie i kvalitní vidlice.
Názor testéra: „Trek se mi potvrdil jako nejlepší kolo."


Kategorie dámská kola:

Specialized Rumor FSR Expert
Také dámy měly na testu připravená kola pro něžnější pohlaví a tohle celoodpružené kolo s přehledem zvítězilo. Oceňovaná byla hlavně jistota v ovládání a velké pohodlí.
Názor testérky:
"Super odpružení, celkově báječný, chybí mi jen ještě těžší převod pro jízdu po rovině z kopce." 


Kategorie elektrokola

Premiérově byla na testování zastoupena také v menší míře elektrokola značek Specialized a Trek. Jednoznačně nejlepší hodnocení získal Trek Powerfly FS 7, který jezdcům asi učaroval svojí univerzalitou, kombinující výhody celoodpruženého horského kola s elektrickým pohonem.

Názor testéra: „Úžasný zážitek! :-) Kdyby se zvětšil akční radius baterie, byly by to epické výlety plné zábavných sjezdů."


Další zajímavá kola v testu

Kromě vítězů na testu byla samozřejmě i další zajímavá kola.

Mezi  silničními koly si „bramborovou“ medaily odnesl model Specialized S-Works Roubaix DI2 Disc, který je díky tlumícím prvkům v přední i zadní vidlici schopno dopřát jezdci maximální možné pohodlí i na horší silnici a přitom splňuje nároky závodního stroje, se umístilo těsně za první trojicí. Názor testéra: „Super sportovní stroj!“
 

U horských kol zase velký ohlas získal Stumjumper FSR Expert Carbon 29 2016, který měl dokonce lepší průměrné hodnocení než vítězný Specialized Epic FSR Expert, ale protože kolo bylo v testu v jediném exempláři, sešlo se na něj jen málo hodnotících lístků a nepřišlo nám fér ho předřadit před kola s větším počtem recenzí a tím i větší vypovídací hodnotou recenzí.

Téměř všichni si ale chtěli osahat a zblízka prohlédnout SWAT Door, tedy uzavíratelný úložný prostor na pumpičku, nářadí a náhradní duši ve spodní rámové trubce, kterým jsou vybaveny všechny karbonové modely.
Názor testéra:
„Je to hračička. Jízdním projevem ve sjezdech a zatáčkách se skoro blíží modelu Enduro.“


 

Velmi žádaný byl k testu i model Cannondale F-Si 29 Carbon 1, tedy závodní XC hardtail s revolučně řešeným pohonem a krátkou zadní stavbou, který zvládne i těžké technické pasáže. To si také pochvalovali zejména testéři, kteří někdy také závodí. Naopak rekreačním jezdcům se kolo zdálo hůře ovladatelné a málo pohodlné, což je asi vzhledem k závodními pojetí celého modelu logické. Díky tomu šlo také o jízdní kolo s největšími rozdíly v hodnocení.  Na jedné straně totální superlativy, na druhé straně i kritika. Pokud o tomto kole uvažujete, určitě si ho nejprve vyzkoušejte.
Názory testérů:
"Luxusně lehká raketa. Do kopce nepřekonatelné.",
„Konečně zase závodní kolo, které mne donutilo trochu víc zapřemýšlet o výměně mého stávajícího hardtailu. Perfektní.“Děkujeme všem, kteří dorazili a pilně testovali. Pro ostatní tady je nabídka individuálního celoročního testování kol. Mrkněte na stránky našeho testcentra kde se dozvíte více.
 

Fotografie z testování si můžete prohlížet ve Fotogalerii na Flickru.

Související články

VIPrahlý BAJKonur

Prvního letošního MTBO jsem se nemohl dočkat. Je to moje nejoblíbenější disciplína, přeci jen šlapat umí kde kdo, ale ještě u toho myslet, to už je pro některé borce oříšek. Hned po oznámení závodního prostoru v březnu jsem si čas od času vzal mapu a promýšlel, kam bych dal já kontroly a kudy bych případně jel postupy. Dost mi pomahálo i vědomí, že se jedná o téměř můj domácí revír.

Silniční Král Šumavy

V sobotu 13. září v 9,00 startoval v Klatovech na náměstí již 15. ročník tradičního silničního maratonu Král Šumavy na 150km. O dvě a půl hodiny předtím tratě na 200 a 250km.
Já se samozřejmě účastnil závodu na 150km ať už z důvodu prvního silničního závodu, pozdějšímu startu oproti...

CKKV časovka dvojic

Odpočinkový tréninkový cyklus a krásné slunečné počasí zvaly k sobotnímu popojíždění na kole po cukrárnách a kavárnách. Ne však naše závodnice Jitka.  V kalendáři CKKV po časovce jednotlivců z minulého týdne byla na řadě tentokrát časovka dvojic.

Jitka tak přišla s návrhem na účast v...