Tradiční testování v Radotíně: 100 kol, 120 litrů piva a 145 klobás

O víkendu 22.-24. května proběhlo v prodejně Ski a Bike Centra Radotín tradiční testování horských a silničních kol značek Specialized, Cannondale a Trek. Zájemci měli k dispozici celkem 102 kol (70 modelů) a mohli si zdarma vyzkoušet i celou řadu horkých novinek a zajímavostí z kolekcí tří prémiových výrobců.
 

Jako organizátoři jsme se jako vždy snažili, aby testování nebylo jen sportovní akcí, ale zejména příjemně stráveným dnem ve společnosti milovníků cyklistiky. Připraveno bylo občerstvení, na terase nad obchodem se točilo pivo a grilovaly klobásy. Součástí víkendu byly jako vždy také dvě organizované společné vyjížďky, vedené jezdci závodního týmu Ski a Bike Centra Radotín, jedna silniční, druhá do terénu.
 

Při vlastním testování si účastníci projížděli jednotlivá kola ve tříhodinových blocích a následně je hodnotili prostřednictvím krátkého dotazníku. Na základě vyplněných dotazníků pak byla vyhlášena nejlepší kola testu, s nimiž se můžete seznámit níže.

Test v číslech

102 kol k otestování od 3 značek, 329 výpůjček, 242 vyplněných hodnocení kol od testérů, 145 ks snědených klobás, 120 litrů vypitého piva, 2 společné vyjížďkyVítězové testu – silniční kola

Cannondale Synapse Carbon Ultegra D
Karbonový Cannondale Synapse na ultegře se testovacím jezdcům jevil jako lehké a přitom pevné kolo se závodní geometrií.
Názor testéra: „Jednoduše výborné kolo."


Trek Émonda SL 6
Velký zájem byl také o novinku Émonda z dílny Treku. Při vývoji tohoto modelu bylo cílem inženýrů co nejvíce snížit hmotnost. A právě to si na Émondě testéři také nejvíce pochvalovali.
Názor testéra: "Neuvěřitelné lehké a komfortní kolo."
 

Specialized S-Works Tarmac Di2 Disc
Velká spokojenost tradičně panovala se závodním speciálem Tarmac od Specialized, na němž si účastníci testu cenili zejména nekompromisní tuhosti a schopnosti přenést veškerou energii jezdce do klik.
Názory testérů: „Rychlé, pevné, tuhá zadní stavba, kotouče super!", „Tohle kolo chci!“

 

Vítězové testu - horská kola

Kategorie full:

Cannondale Scalpel Carbon 2
Tradiční celoodpružený XC speciál byl na testu ceněn pro dokonalé zkombinování rychlosti a efektivity s jízdním pohodlím a schopností projíždět technické sekce. Kolo navíc poutá hned na první pohled karbonovým rámem a „jednonohou“ vidlicí Lefty.
Názory testérů:
"Výborný lehký rám, super průjezd terénem, pohodlné tlumení.“
„Bomba kolo!"Trek Superfly FS 8
Tento závodní model zaujal zejména tím, jak se v terénu chovalo jeho odpružení. Kladně hodnocená byla i jeho obratná geometrie a nízká hmotnost.
Názory testérů:
"Výtečné kolo."
"Nejlepší kolo v testu, které jsem měl."
"Musím mít."
"Super, chybí mi jen ovládání zamykání z řídítek.“
"Hodně mne oslovila vidlice a tlumič FOX s CTD." 


Specialized Epic FSR Expert
Tradičně velmi oblíbené kolo si opět na testu našlo své příznivce a patřilo k nejlépe hodnoceným v testu.
Názory testérů:
"Rychlé XC kolo z jiné planety. :-)"
"Řekl bych, že dokonce o fous lepší než S-Works Epic WC, který se mi zdál až moc tvrdý."Kategorie hardtail:

Trek Superfly 7
Tohle kolo se testérům líbilo nejvíce společně s „bráškou“ Superfly 8. Oceňována byla ovladatelnost, geometrie i kvalitní vidlice.
Názor testéra: „Trek se mi potvrdil jako nejlepší kolo."


Kategorie dámská kola:

Specialized Rumor FSR Expert
Také dámy měly na testu připravená kola pro něžnější pohlaví a tohle celoodpružené kolo s přehledem zvítězilo. Oceňovaná byla hlavně jistota v ovládání a velké pohodlí.
Názor testérky:
"Super odpružení, celkově báječný, chybí mi jen ještě těžší převod pro jízdu po rovině z kopce." 


Kategorie elektrokola

Premiérově byla na testování zastoupena také v menší míře elektrokola značek Specialized a Trek. Jednoznačně nejlepší hodnocení získal Trek Powerfly FS 7, který jezdcům asi učaroval svojí univerzalitou, kombinující výhody celoodpruženého horského kola s elektrickým pohonem.

Názor testéra: „Úžasný zážitek! :-) Kdyby se zvětšil akční radius baterie, byly by to epické výlety plné zábavných sjezdů."


Další zajímavá kola v testu

Kromě vítězů na testu byla samozřejmě i další zajímavá kola.

Mezi  silničními koly si „bramborovou“ medaily odnesl model Specialized S-Works Roubaix DI2 Disc, který je díky tlumícím prvkům v přední i zadní vidlici schopno dopřát jezdci maximální možné pohodlí i na horší silnici a přitom splňuje nároky závodního stroje, se umístilo těsně za první trojicí. Názor testéra: „Super sportovní stroj!“
 

U horských kol zase velký ohlas získal Stumjumper FSR Expert Carbon 29 2016, který měl dokonce lepší průměrné hodnocení než vítězný Specialized Epic FSR Expert, ale protože kolo bylo v testu v jediném exempláři, sešlo se na něj jen málo hodnotících lístků a nepřišlo nám fér ho předřadit před kola s větším počtem recenzí a tím i větší vypovídací hodnotou recenzí.

Téměř všichni si ale chtěli osahat a zblízka prohlédnout SWAT Door, tedy uzavíratelný úložný prostor na pumpičku, nářadí a náhradní duši ve spodní rámové trubce, kterým jsou vybaveny všechny karbonové modely.
Názor testéra:
„Je to hračička. Jízdním projevem ve sjezdech a zatáčkách se skoro blíží modelu Enduro.“


 

Velmi žádaný byl k testu i model Cannondale F-Si 29 Carbon 1, tedy závodní XC hardtail s revolučně řešeným pohonem a krátkou zadní stavbou, který zvládne i těžké technické pasáže. To si také pochvalovali zejména testéři, kteří někdy také závodí. Naopak rekreačním jezdcům se kolo zdálo hůře ovladatelné a málo pohodlné, což je asi vzhledem k závodními pojetí celého modelu logické. Díky tomu šlo také o jízdní kolo s největšími rozdíly v hodnocení.  Na jedné straně totální superlativy, na druhé straně i kritika. Pokud o tomto kole uvažujete, určitě si ho nejprve vyzkoušejte.
Názory testérů:
"Luxusně lehká raketa. Do kopce nepřekonatelné.",
„Konečně zase závodní kolo, které mne donutilo trochu víc zapřemýšlet o výměně mého stávajícího hardtailu. Perfektní.“Děkujeme všem, kteří dorazili a pilně testovali. Pro ostatní tady je nabídka individuálního celoročního testování kol. Mrkněte na stránky našeho testcentra kde se dozvíte více.
 

Fotografie z testování si můžete prohlížet ve Fotogalerii na Flickru.

Související články

KPŽ - Orlík Tour 3.5.2008

Na letošní premiéru v KPŽ jsem se moc netěšil. Jednak mi bylo jasné, že dvě kola bahňáku v 900 lidech budou tvrdou ránou pro techniku ,ale také jsem si nebyl jistý nakolik mě vyčerpal čtvrteční výkon na Posázavské50. Psychicky mi nepřidalo ani číslo na chvost pole. V duchu jsem si odmítal přiznat, že pojedu jen závod objet, ale pravidla jsou pravidla. Nakonec mě zachraňuje Jirka a magicky mi sehnal číslo do první lajny. Wow.

XC Úvaly 30/8

V Úvalech se podařilo partičce nadšenců resuscitovat jeden z původních závodů pražské ligy v XC a tak jednak proto, že dobrá věc se má podporovat a taky protože to mám za barákem jsem se rozhodl vydat v sobotu 30. srpna tímto směrem. Kategorie muži do 40 let byla zařazena jako hlavní závod od 13,30 a tak nebylo moc kam spěchat. Na místo jsem dorazil do rozjetého závodu sloučených kategorií ženy, junioři a muži nad 40 let. Po jejich dojezdu jsem ještě cvičně projel okruh a poté se jel rozjet na silničky okolo Úval.
Okruh měří 4,5km a vede po kopci Vinice, převýšení okruhu bude někde okolo 170metrů odhadem.

XC Točná 19.4.2009

Každá iniciativa v oblasti bajkování se cení a proto, když kamarád Lukáš oznámil úmysl pořádat menší XC na Točné, ihned jsem se přihlásil. Jeho trasy jsou totiž zárukou kvality, která snese srovnání s tratí CP XC. Po včerejší nahládačce na MTBO a s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu byla moje...