Trans Brody 11.9.2011

Mít závod půl hodinky cesty od bytu je v Praze velká vzácnost. Jednou z čestných výjimek jsou Trans Brody startující v Libři. Zajímavá trasa v délce 50km, se motá okolo Záhořanského potoka a je pro mě i po třech účastech záhadou, přestože se jedná o domácí bikový revír. Po absenci v roce 2010 jsem se docela těšil na téměř dvacítku brodů, které závod nabízí.

 

I tentokrát se počasí rozhodlo ukázat přívětivou tvář a v zimě obávané průjezdy hlubokými brody se tak staly vítaným ochlazením. Dříve kritizované značení pořadatelé notně vylepšili o permanentní šipky na stromech a počet regulovčíků na trati by mohl závidět leckterý vyhlášený podnik. I letos byly v nabídce dvě trasy 50km a 25km, obě nabídly zajímavý terén a profil a bylo na zvážení závodníků na co si troufnou. 

 

V jedenáct hodin odstartovala dlouhá trať o pět minut později se vydaly na trať i pětadvacítkáři. VIP hostem byl letos Filip Eberl, který v prvním stoupání pochopil, že my obyčejní smrtelníci pro něj nejsme dost dobrá partie ani na trénink a vydal se na solo švih za zaváděcí motorkou. Za ním se utvořila čtyřčlenná skupinka, ve které si jezdci s ambicemi na bednu nemohli dovolit nebýt. V nohách jsem cítil sobotní závod, a prvních zhruba 15 minut jsem doslova vlál na chvostu. Pak to ale tělo pochopilo, nebo zjistilo, že nebude na výběr a rozjel jsem se. Po sérii rychlých kopečků a sjezdů jsem překvapivě zjistil, že jedeme jen dva. Společníka mi dělal Míra Brabec z Bike Brdy teamu. Díky tomu, že on jel kategorii 35-45 a já 19-35 mohli jsme spolupracovat a mít z toho prospěch.

 

V reálu jsem byl já ten kdo se nechává více tahat, ikdyž díky profilu to bylo spíše o psychice než o hákování. V jezdecké pohodě jsme pokračovali po trase, v silových pasážích a ve sjezdech měl na vrch Míra, v kopcích a na tempařských rovinkách zase já. Určitě byly chvíle, kdy stačilo mi nastoupit a bylo by hotovo. Je ale otázka, jak moc jel Míra svůj limit a jestli bych ho pak někde nedojel. V pasáži brodů pod obcí Černíky jsem měl fakt dost, ale krizi jsem překonal a dokonce se později kolem Zvole probral do jezdecké pohody a i Mírovi více střídal. 

 

Můj plán byl nastoupit v posledním kopci nad Libeř, protože pak už to bylo do cíle jen z kopce a po rovince. Rozhodování závodů ve spurtu není moje parketa. Úsek potokem před tímto stoupáním proběhl hladce bez defektů a přišel rozhodující moment závodu. Zhruba ve třetině kopce jsem za to vzal, ale Míra nástup zachytil a dokonce mi lehce cuknul. O pár sekund později jsem za to vzal opět, tentokrát ze všech sil a byl jsem rozhodnutý, že buď mě to složí, nebo ujedu. Stoupání po kraji louky ve výhni poledního slunce se zdálo nekonečné. Ctil jsem Lemplovu zásadu „neohlížet se“ a drtil to vzhůru. Konečně se cesta narovnala, ale nohy se odmítaly roztočit. Nakonec jsem je přemluvil a pokračoval v plném nasazení solo do cíle.

 

Závod jsem dokončil na 2. místě celkově, 1. v kategorii v čase 2:10,17, půl minuty po mě přijel Míra. Filip Eberl byl o celých sedm minut rychlejší, elita je elita.

 

Nakonec mě trochu mrzelo, že jsem Míru urval, když byl mnohem větší část závodu v čele naší skupinky, ale i to je závodění. Být to jiný profil s kopcem dál od cíle, vypadalo by to třeba jinak.

 

V ženách vyhrála Jitka Škarnitzlová, druhá dojela Kája Polívková a Šárka přijela na třetí pozici, druhá v kategorii. Závěr jela bez pití a to bylo dost tvrdé, protože na sluníčku teplota dosahovala více než 30 stupňů.

 

Vyhlášení výsledků bylo tak rychlé, že se mnozí ani nestačili převléknout, zřejmě inspirace z Tour de France. Určitě se pokusíme přijet i příští rok, protože tenhle závod za to stojí. 


Související články

24 Hodin MTB Vesec 14-15/6

Vyjímečná šance jak se totálně zničit, asi tak bych charakterizoval bajkovou 24 hodinovku. Po té co jsem si to jednou vyzkoušel solo už vyhledávám jiné kategorie. Přeci jen zdraví mám jen jedno a kloubní aparát jsem po tom cítil ještě měsíc. Letos tedy podruhé v kategorii 4...

Velká Kunratická 9/11

Po letech zase jedu na start sockou, už na Kačerově je jasné kdo je běžec a kdo jen náhodou v neděli ráno jede stejným směrem. V klídečku s předstihem dorážím na místo, prezentace proběhla bez problémů, potkávám pár kamarádů a kecáme. Neúprosně se přibližuje startovní čas, tak si jdu klusnout a ...

Korida Plzeň MTB

V týdnu, konkrétně v úterý 16.5., jsem se rozhodl absolvovat kriterium v centru Plzně - Author Korida horských kol. Na výběr byly kategorie: štafeta, Twin open cross, Elite závod. Jelikož jsem neměl po ruce lidi ke složení štafety, jel jsem tedy "pouze" Twin Open Cross. Trasa...