Trek Émonda

Několik let jsme byli zvyklí vídat v nabídce amerického výrobce Trek vedle sebe modelové řady silničních kol Madone a Domane. S prvním červencovým dnem k nim přibyla zcela nová řada Émonda. Její název nejen že zapadá do silniční kolekce Treku (všechny tři modelové řady mají název složený ze stejných písmen), ale také mnohé o kole vypovídá. Slovo „émonder“ znamená ve francouzštině prořezávat. A Trek se tímto modelem pustil do ořezání hmotnosti.

 

Nejdražší model Émonda SLR 10 aspiruje na titul nejlehčího sériově vyráběného kola. Jeho hmotnost je ve velikosti 56 pouhých 4,65 kg! Pro dosažení takto nízké hmotnosti museli u Treku pro některé komponenty sáhnout i mimo nabídku svého klasického dodavatele Bontrager. Konkrétně zapletená kola a sedlo dodala firma Tune, známá svými ultralehkými komponenty. Řazení pak zajišťuje sada Red od Sramu. Za zmínku určitě stojí i nové brzdy Bontrager Speed Trap. Ty se svou konstrukcí podobají integrované brzdě používané u modelu Madone. 


Emonda SLR 10

 

Na rámu s označením SLR bude možné dostat ještě další tři modely s levnějšími komponenty, případně bude v nabídce i samostatný rám. Rám Émonda SLR váží 690 g, vidlice pak 280 g. Na výrobu použil Trek karbonová vlákna OCLV řady 700.

 

V řadě Émonda pak najdeme i dvě levnější úrovně rámu. Základní s označením S o váze 1220 g z vláken OCLV 300 a další s označením SL z materiálu OCLV 500 s hmotností 1050 g.

Základní řada Émonda S bude mít na rozdíl od dražších variant klasickou sedlovku namísto sedlového nástavce a nebudou u něj vnitřkem vedené lanka a bowdeny.


Emonda S 6

 

Trek myslel u Émondy také na dámy. V této řadě najdeme hned 4 dámské modely s označením WSD.Emonda SL5 wsd
 

Jezdci profesionálního týmu Trek Factory Racing budou toto kolo sedlat již na startu Tour de France. My se s ním budeme moci seznámit v polovině července. Hned poté se s vámi podělíme o první jízdní dojmy z toho kola.

Štítky: 

Související články

All-mountain řada kol Trek Fuel EX 2009

Po úspěšném loňském představení nové řady all-mountain biků Trek Fuel EX vám přinášíme možnost se důkladně seznámit s jeho letošními nástupci. V řadě Fuel EX se opět setkáme s několika modely, které nabízejí jezdci 120mm zdvihu zadní stavby. Zajímavé jsou zejména vyšší modely...