TZB Houštecký cyklomaraton

Na poslední červnový víkend byl naplánován pro náš team povinný závod v podobě Houšteckého maratonu, jedoucí se ve Staré Boleslavi, kousek za Prahou. Po omluvenkách Blackyho (24H MTB – Bystřička), Jirky i Lukáše (pracovní povinnosti) jsem se závodu účastnil pouze já. Z loňského roku už jsem věděl do čeho jdu. Čekalo mě pekelně rychlých 56 km po rovinách v okolí Staré Boleslavi, vedoucí převážně po písčito-lesním podkladu. Po předchozích deštích se dalo očekávat trochu bahna, ale že to bude v takovém množství asi netušil nikdo.

Formality před závodem proběhli bez problémů a tak sem se v 11 hod postavil na start závodu. Na čáře se sešla ostrá konkurence v podobě teamu Bikeranch (domácí závod), borců z Cycling Pointu, ale i místního teamu DIMP Giant. Taktika byla jasná, co nejdéle se držet ve vedoucí skupině a po půli závodu zkusit skupinu roztrhat. Vše se dařilo až do první občerstvovačky. Tempo bylo vysoké, skupina čítajíce cca 10 lidí se stále držela pohromadě. Jasným favoritem na vítězství byl liťák Michal Bubínek, který svoji roli potvrdil a před polovinou závodu se bez větších problémů naší skupině vzdálil.

Krize přišla po již zmiňované první občerstvovačce. Loni sem tam zaváhal a propadl se, letos sem nechtěl opakovat stejnou chybu. Mírný kopec po asfaltu, rychlý nájezd na písečné pole. Držel sem se na konci skupina a jak sem poté poznal byla to velká chyba. Jezdec jedoucí přede mnou nezaregistroval závodníka, kterého jsme dojeli (jedoucí na delší trati, startující
½ hod. před námi) a následovala drobná kolize s ním i se mnou. Bohužel pro mě to přišlo v nejméně vhodný okamžik, začalo se nastupovat a já nástupy v mírném stoupání lesem nezachytil. Z pár metrů to rázem byly desítky a tak po chvilce boje o dotažení sem to vzdal. Následoval dlouhý přejezd pod silnicí. Zkusil sem jet maximum, ale jednotlivec proti dobře pracující skupince nemá šanci.

A tak sem chvilku bojoval z tratí sám, ale po nějaké době se na mě dotáhla celkem početná skupinka (cca 15 lidí). Pochopil sem, že moje šance je udržet se zde a zkusit spurt v cíli. Plány se plnili, až na to, že většina závodníků jedoucí se mnou ve skupině odmítala střídat a pouze se vezla a vyčkávala na konec. To se mě osobně vůbec nelíbilo, a tak sem se pokoušel jak o nástupy tak o slovní hecování ostatních. Pochopil sem že s tímto moc nepochodím a tak sem využil vhodné situace v závěru. Odpočatý borci se začali tlačit dopředu, ale to sem si nenechal líbit.

Závěr už byl hodně na lokty, dlouhá asfaltová alej, ostrá prává okolo stromu a následný 200 metrový spurt z poloviny začínající po trávě a končící asfaltem. Využil sem zaváhání ostatních a jasným spurtem sem si dojel do cíle pro 10. místo v absolutním pořadí a 4. místě v kategorii M30 (zase ta brambora Cry). Nakonec sem byl však rád, protože vedoucí skupina se po cílovém spurtu zamotala do ošklivě vypadajícího pádu. Naštěstí to odnesli jen plechy, vlákna a pár stehů.

Související články

Brdman Cross - MTBO

Druhý červnový víkend byl opravdu na závody bohatý. Příznivci KPZ vyrazili do Jistenice, drsňáci do Mostu na pohár 1/2XM, na severu se jela Jizerka50 a komu tohle všechno nestačilo, mohl se jet dorazit v neděli do Berouna. V kalendáři se ovšem vyskytoval i další závod. Pro příznivce MTBO poměrně významný a to Brdman Cross, součást serie Brdman Adventure, která kombinuje, běhy, kola a triatlony. Letos navíc o to zajímavější, že ve stejné lokalitě se pojede i Bike-Adventure 08, nejpopulárnější MTBO v zemi. V sobotu v 11:00 se na start 5 hodinového scorelaufu postavilo 102 dospělých dvojic v kategoriích DD, MD, MM. Snad poprvé jsem na větším závodě startoval v kategorii MD a měl jsem trochu strach jak odhadnu tempo a náročnost tratě. Přeci jen 5 hodin je dlouhá doba, ale zase jsem Lucce věřil, že pojede kudlu, protože je to velká bojovnice.

VIPrahlé Duše MTBO 8/11

Sezona je za námi, poslední listí pomalu opadává ze stromu. Noc ukusuje cenné denní světlo každý den o minutku dříve a bikerský národ se pomalu ukládá k zimní hibernaci. Tedy kromě několika šílenců, kteří přezbrojí na zimní speciály a oblečeni ve výdobytcích moderní doby stále vyzývají...

Author 50 Český ráj

Je začátek dubna a s Blackym se domlouváme na Bajkonuru, a na dalších závodech. Jeden ze závodů na úvod sezony je rychlá klasika v Českým ráji. 50 km po asfalto – štěrkových cestách, kdy vítěz dojede s časem okolo 1,5 hodiny. V sobotu v den závodu nabírám Blackyho na Vinohradech a valíme směr...