VIPrahlá SMRT 15/1/2010

Co si představit pod poetickým názvem? SMRT je nejnovější podnik partičky VIPrahlo, která pořádá MTBO závody. Tentokrát lehce přitvrdili a připravili zimní MTBO, aby toho nebylo málo, tak ještě noční. Jen pro připomenutí, počasí v Praze tou dobou bylo spíše na běžky. 30cm sněhu v souvislé vrstvě a teplota pod bodem mrazu.

 

Vzhledem k tomu, že plánovaný prostor závodu jsem částečně znal, věděl jsem, že klíčové bude dobře volit postupy po cestách, které jsou buď sjízdné, nebo jsou nejkratší možnou variantou, za cenu běhu s kolem. Kdo jezdil ve sněhu ví, že z kopce lze sjet téměř vše, do kopce nelze téměř nic a rovinky pokud jsou ušlapané a dost široké se občas dají jezdit.

 

Ve čtvrtek jsem vyrazil na obhlídku cest na Vidouli a v Cibulce. Za 4 hodiny jsem měl score 50km s cestou z a do Vršovic. Náročnost maximální, dost jsem i tlačil a nosil a to jsem zvyklý jezdit ve sněhu i v zimě. Nicméně udělal jsem si představu kudy případně postupovat a kudy rozhodně ne.

 

V pátek večer mne doprovodila na start Šárka, kterou jsem ale k závodění nezlákal. Nepodceňuji přípravu a instaluji na řidítka dvě výkoná světla Aurora /900lumenů/, na helmu menší světlo /190 lumenů/ a pod helmu malou čelovku s možností sklopení, což je klíčové ke čtení mapy.

 

Jako svoji výhodu pro tento závod beru velké zkušenosti s jízdou v zimě i v noci a kvalitní silné osvětlení, které dovoluje jet téměř jako ve dne. Handicapem je určitě neznalost celého prostoru závodu, zejména borci co bydlí v lokalitě pojedou dost po paměti, ale větší slabinou je použité kolo. Závodní momentálně nemám k dispozici a tak jsem vyrazil fullu canyon nerve, kterého používám jako zimáka. Váha přes 14kg rozhodně není závodní speciál na krátký závod. Obutí od Schwalbe Nobby Nic 2,25 naopak bylo do podmínek k nezaplacení.

 

Start je intervalový, před sedmou večer dostávám mapu a vyrážím na trať. Připraveno je 20 kontrol z toho prvních 12 je dle pravidel v daném pořadí a zbylých 8 je free order. Plánovaný čas vítěze na trase je 70-80minut –dle pořadatelů-, a tak nasazuji vysoké tempo a čekám co to udělá. Krátké MTBO je vlastně serie sprintů od kontroly ke kontrole. První nacházím bez problémů. Přebíhám k silnici, po ní cca 200 metrů, přebíhám na nadjezd a beru druhou kontrolu. Tímto postupem jsem si hned ze začátku ušetřil čas, samozřejmě na úkor sil. Běh s kolem v hlubokém sněhu je velmi náročný, kdo nezkusil neuvěří. K další kontrole to beru sídlištěm a nezastavují mě ani namrzlé schody. Lehce váhám který strom na kterém parkovišti, ale za chvilku už pokračuju dále. První kontroly jsou v sídlišti a rozhodně ztrácím proti domorodcům. Pokračujeme okolo vrchu Vidoule, kde volím jistotu a jedu cestu delší, o které vím, že se dá v pohodě. Nebo tedy podklad led a na tom ujetý sníh je na dané podmínky luxus. Jízdu prokládám náhodnými nechtěnými smyky, zatím bez pádu. Dostávám se ke kontrolám ve svahu nad ulicí Plzeňská, dojíždím jednu ze závodic a v euforii, že jsem zařízl soupeře pochopitelně bloudím. Vodí si mě pěkně a dojíždím ji opět až na rozhledně v parku Cibulka. Sbíháme prudký kopec k jezírku s Dianou. Odtud jsou tři možnosti postupu. Velmi náročný běh svahem ke spojce přes železnici. Riskantní běh s kolem podle potoka a podběh trati tunýlkem s potokem, nebo pokusit se objet celý úsek pěšinkami lesem. Vím, z předchozího dne, že pěšinky se s maximálním nasazením dají a tak volím jistotu. K vidění ovšem byly všechny tři varianty. Časově asi nejlíp vyšel tunel, pak svah a nakonec moje, ale jednalo se o 10 sec rozdíly max. Šlapu upluhovanou cestu nočním lesem a začínám cítit nohy. Splnil jsem povinné postupy a teď mě čeká free order. Bez větších chyb nacházím všechny až ke kontrole 18, kde volím zajížďku a ztrácím cca 2 minuty. 19ku nacházím až na druhý pokus a pak už jen sprint ke sběrné K20 a do cíle. Dojíždím úplně nadoraz v čase 77,56. Poměrně vyrovnaný výkon mi v celkovém pořadí vynesl druhé místo, jak jsem se obával, porazil mě místní borec David Janda. I tak jsem spokojen a myslím, že vzhledem k náročnosti závodu, jsem podal velmi dobrý výkon.

Související články

Author Král Šumavy 2008

Tento víkend se jel v Klatovech další, již 15. ročník legendárního závodu s největší cyklistickou účastí, Author Král Šumavy. Letos se i přes kolizní termín s jinými závody, postavilo na start více jak 2200 závodnic a závodníků milující horská kola. S roční odmlkou i náš team měl své zastoupení a to jak na dlouhé trase, kde závodil Jirka, tak na krátké, kde jsme měli dvě želízka v ohni Jitku a Otu. Start dlouhé byl již v 7:30 sobotního rána a to znamenalo se do Klatov vydat o den dříve. Start závodu proběhl v klidu. S vidinou 105 km v šumavských kopcích by se dalo čekat relativně pomalé tempo, ale to by na startu nesměli být závodníci, kteří si brousili zuby na dobré umístění.

Pražská padesátka 2008

Jednou z priorit pro letošní sezonu byl teamový závod v rámci pražské 50ky. Ohledně složení naší pětice nebylo jasno do poslední chvíle a nakonec jsme se v mrazivém ránu postavili na start pouze ve čtyřech. Skisáky mě a Otu doplnili hostující kralupský netopýr Marry a...

Mtb Posázavím

Prvomájový závod, který se již tradičně koná v den státního svátku, připadl tentokrát na pátek. Únava z minulého víkendu naštěstí odezněla včas a tak jsem byl připraven vpohodě. Náš tým zde měl početné zastoupení, jeli jsme ve složení: Lukáš, Ota, Blacky a Jitka. Já jsem měl bohužel až druhou...