Winter Trans Brdy 20/11/2010

Že se dá závodit i v listopadu, dokazuje rok co rok závod Winter Trans Brdy. Ani letos to nebyly ty pravé zimní Brdy. Sníh a led vystřídalo bláto ve všech podobách a přestože v den závodu zasvitlo sluníčko, nebyl to v lese žádný med. Státní svátek 17. listopadu připadl na středu a tu jsme vyhradili testu tratě.  Věděli jsme do čeho jdeme a vzali tedy na sobotu blatníky.


Na startu podzimní klasiky se letos sešlo zhruba 280 závodníků, za Ski a Bike centrum Radotín Já, Lukáš a Jirka. Start mi přišel hodně v klídku a obvyklá tlačenice a loktovačka se tentokrát nekonala. Na startu jsem tipoval jak to bude vypadat na prvním kopci a musím říct, že jsem se trefil na 100%. Byla vypsána vrchařská prémie o peníze, a tak jediní dva zástupci Elite –Hudy se Škárnou- to nenechali náhodě. Za nimi jela dvojice Gonda-Veverka a pak já s Tomáše Kozákem. Lukáš zůstal trochu vzadu, ale pořád na dohled. Lehká hřebenovka rychle utekla a do terénu jsme najížděli ve čtyřech, vedoucí dvojka byla dávno v nedohlednu. Dlužno podotknout, že bláto rozjeté od zaváděcí motorky dokázalo řádně potrápit a nebyla nouze o zajímavé kreace. Tempo naší skupinky se začalo v terénu nemilosrdně stupňovat. Jestli jsem měl pocit, že první kopec byl skoro nadoraz, tak tady to bylo opravdu nadoraz. V jedné pasáži jsem dost ošklivě zapadl do bláta a ztratil kontakt se skupinkou. Ta mi následně na delší rovince definitivně ujela. Tři jsou prostě víc než jeden, ať chce sebevíc.


Do druhé třetiny závodu tedy jedu sám a držím stabilní vysoké nasazení, zároveň jedu ale opatrně, nerad bych měl technické problémy nebo pád. Před občerstvovací stanicí míjím Hudyho, jak opravuje defekt. Prokousávám se důvěrně známou trasou, nikdo za mnou nikdo přede mnou. Dávám si takový svižný solo švih. Začínám pozorovat problémy se zadní brzdou, ale patří mi to, věděl jsem, že desky jsou ve 2/3 životnosti. Snažím se nebrzdit zadní, ale všudypřítomné bahno to brousí tak jako tak a po destrukci roztahovací pružinky brzda neustále přidírá. Protože mě nikdo neohrožuje, vadí mi to spíše psychicky. Kousek před velkým stoupáním mě bere Hudy, tou dobou už přepínám na pohodovější režim a nikam se neženu. Před Halouny potkám pár fandících kamarádů. To vždy potěší. Louku beru nacvičeně zleva a frčím do Řevnic. Zadní brzda to má za sebou komplet a zvuková stopa mého průjezdu je rozhodně  netypická.


Cílem projíždím na 6. místě celkově a jako druhý v kategorii za loňským vítězem kategorie Tomášem Kozákem. Když to zhodnotím zpětně, podal jsem velmi slušný výkon a myslím, že kdybych jel celou dobu totální doraz, neumístil bych se lépe. O chvilku později doráží Lukáš na pěkném 19 místě a 10 v kategoriiO 20 minut později, jako 53. celkově, projíždí cílem Šárka - suverénní vítězka mezi ženami. Rozesmátá, na pohodu – kdo umí umí. Jirka dojíždí na bramborovém místě v kategorii a 62. celkově. Myslím, že jsme si všichni pěkně zazávodili a budeme netrpělivě vyhlížet termíny prvních jarních otvíráků sezony. Nebo ještě něco v zimě? Kdo ví...


Kapitolou sama o sobě bylo pozávodní servisování. Naše dvě kola jsem dělal více než 3 hodiny a to rozhodně nebylo všechno co jsem na nich mohl servisovat. Bajková sezona tedy skončila tak jak začala a z velké části i letos probíhala – v hromadách bláta.

Související články

Brdman Cross - MTBO

Druhý červnový víkend byl opravdu na závody bohatý. Příznivci KPZ vyrazili do Jistenice, drsňáci do Mostu na pohár 1/2XM, na severu se jela Jizerka50 a komu tohle všechno nestačilo, mohl se jet dorazit v neděli do Berouna. V kalendáři se ovšem vyskytoval i další závod. Pro příznivce MTBO poměrně významný a to Brdman Cross, součást serie Brdman Adventure, která kombinuje, běhy, kola a triatlony. Letos navíc o to zajímavější, že ve stejné lokalitě se pojede i Bike-Adventure 08, nejpopulárnější MTBO v zemi. V sobotu v 11:00 se na start 5 hodinového scorelaufu postavilo 102 dospělých dvojic v kategoriích DD, MD, MM. Snad poprvé jsem na větším závodě startoval v kategorii MD a měl jsem trochu strach jak odhadnu tempo a náročnost tratě. Přeci jen 5 hodin je dlouhá doba, ale zase jsem Lucce věřil, že pojede kudlu, protože je to velká bojovnice.

VIPrahlé Duše MTBO 8/11

Sezona je za námi, poslední listí pomalu opadává ze stromu. Noc ukusuje cenné denní světlo každý den o minutku dříve a bikerský národ se pomalu ukládá k zimní hibernaci. Tedy kromě několika šílenců, kteří přezbrojí na zimní speciály a oblečeni ve výdobytcích moderní doby stále vyzývají...

Author 50 Český ráj

Je začátek dubna a s Blackym se domlouváme na Bajkonuru, a na dalších závodech. Jeden ze závodů na úvod sezony je rychlá klasika v Českým ráji. 50 km po asfalto – štěrkových cestách, kdy vítěz dojede s časem okolo 1,5 hodiny. V sobotu v den závodu nabírám Blackyho na Vinohradech a valíme směr...