Winter Trans Brdy 20/11/2010

Že se dá závodit i v listopadu, dokazuje rok co rok závod Winter Trans Brdy. Ani letos to nebyly ty pravé zimní Brdy. Sníh a led vystřídalo bláto ve všech podobách a přestože v den závodu zasvitlo sluníčko, nebyl to v lese žádný med. Státní svátek 17. listopadu připadl na středu a tu jsme vyhradili testu tratě.  Věděli jsme do čeho jdeme a vzali tedy na sobotu blatníky.


Na startu podzimní klasiky se letos sešlo zhruba 280 závodníků, za Ski a Bike centrum Radotín Já, Lukáš a Jirka. Start mi přišel hodně v klídku a obvyklá tlačenice a loktovačka se tentokrát nekonala. Na startu jsem tipoval jak to bude vypadat na prvním kopci a musím říct, že jsem se trefil na 100%. Byla vypsána vrchařská prémie o peníze, a tak jediní dva zástupci Elite –Hudy se Škárnou- to nenechali náhodě. Za nimi jela dvojice Gonda-Veverka a pak já s Tomáše Kozákem. Lukáš zůstal trochu vzadu, ale pořád na dohled. Lehká hřebenovka rychle utekla a do terénu jsme najížděli ve čtyřech, vedoucí dvojka byla dávno v nedohlednu. Dlužno podotknout, že bláto rozjeté od zaváděcí motorky dokázalo řádně potrápit a nebyla nouze o zajímavé kreace. Tempo naší skupinky se začalo v terénu nemilosrdně stupňovat. Jestli jsem měl pocit, že první kopec byl skoro nadoraz, tak tady to bylo opravdu nadoraz. V jedné pasáži jsem dost ošklivě zapadl do bláta a ztratil kontakt se skupinkou. Ta mi následně na delší rovince definitivně ujela. Tři jsou prostě víc než jeden, ať chce sebevíc.


Do druhé třetiny závodu tedy jedu sám a držím stabilní vysoké nasazení, zároveň jedu ale opatrně, nerad bych měl technické problémy nebo pád. Před občerstvovací stanicí míjím Hudyho, jak opravuje defekt. Prokousávám se důvěrně známou trasou, nikdo za mnou nikdo přede mnou. Dávám si takový svižný solo švih. Začínám pozorovat problémy se zadní brzdou, ale patří mi to, věděl jsem, že desky jsou ve 2/3 životnosti. Snažím se nebrzdit zadní, ale všudypřítomné bahno to brousí tak jako tak a po destrukci roztahovací pružinky brzda neustále přidírá. Protože mě nikdo neohrožuje, vadí mi to spíše psychicky. Kousek před velkým stoupáním mě bere Hudy, tou dobou už přepínám na pohodovější režim a nikam se neženu. Před Halouny potkám pár fandících kamarádů. To vždy potěší. Louku beru nacvičeně zleva a frčím do Řevnic. Zadní brzda to má za sebou komplet a zvuková stopa mého průjezdu je rozhodně  netypická.


Cílem projíždím na 6. místě celkově a jako druhý v kategorii za loňským vítězem kategorie Tomášem Kozákem. Když to zhodnotím zpětně, podal jsem velmi slušný výkon a myslím, že kdybych jel celou dobu totální doraz, neumístil bych se lépe. O chvilku později doráží Lukáš na pěkném 19 místě a 10 v kategoriiO 20 minut později, jako 53. celkově, projíždí cílem Šárka - suverénní vítězka mezi ženami. Rozesmátá, na pohodu – kdo umí umí. Jirka dojíždí na bramborovém místě v kategorii a 62. celkově. Myslím, že jsme si všichni pěkně zazávodili a budeme netrpělivě vyhlížet termíny prvních jarních otvíráků sezony. Nebo ještě něco v zimě? Kdo ví...


Kapitolou sama o sobě bylo pozávodní servisování. Naše dvě kola jsem dělal více než 3 hodiny a to rozhodně nebylo všechno co jsem na nich mohl servisovat. Bajková sezona tedy skončila tak jak začala a z velké části i letos probíhala – v hromadách bláta.

Související články

Sázavský Blizák 2008

Další závod konající se v údolí tekoucí řeky Sázavy se jel tuto sobotu. Zázemí závodu bylo situováno do města Sázavy pár kilometrů od Prahy. Ve stejném termínu konající se MČR v XC a maratón v Polské Gluszyci se nedalo očekávát účast liťáků, ovšem na startu se alespoň představili naši cyklokrosaři Radek Šimůnek a Martin Bína. I náš team měl své zastoupení v podobě Oty.

Winter Trans Brdy 15/11

„Přijeďte si do Let zazávodit a udělat tak pohodovou tečku za závodní sezonou“. Kdo na to Michalovi skočil, ten si pěkně protáhl nohy. Obec Lety, ač malá počtem obyvatel, je z bikového hlediska jednou z nejdůležitějších na mapě ČR. Startuje se zde každoročně serie tří brdských závodů s různým...

Berounský Bikemaraton 7/6/2009

Letos prvním závodem pod taktovkou Michala Daleckého byl Berounský bikemaraton. Datum připadlo na šťastnou sedmičku 7/6 a počasí přislíbilo o něco přívětivější tvář než minulý týden na Králi. Každý maraton se snaží mít...