Zbraslavská Osma - Podzim 2008

V infu o téhle akci jsem v mailíku na členy teamu psal jasně. Omlouvá jedině smrt. Dle účasti to vypadalo, že kromě mne a Jitky všichni umřeli Cool. Jirka se nedostavil protože opravoval Han Solovi laser, Bc. Ota to přehnal na SZZ afterparty a Jenča musel před koncem sezony dojezdit sadu silničních plášťů a tak vyrazil na Krále. Já jsem se v sobotu lehce po dvanácté v klídku odpíchnul z domova s narvaným kejmlem a jasným plánem vrátit se až v neděli. V plánu bylo závodění, párty u kamarádů a bajking, prostě pohodový víkend.

Letos se konal již 21. ročník tradičního závodu Zbraslavská Osma. Tento závod je primárně určen pro x dětských, kadetských a juniorských kategorií, doplňkově si zazávodí i otcové v Masters a vrcholem celodeního programu je závod kategorie Elite. Konkurence se schází převážně lokální, občas přijede někdo z okolí Prahy, ale charakterem se jedná o komorní akci, kdy se účast v kategoriích pohybuje od 10-40 závodníků. Záměrem pořadatelů je, aby závod kolidoval s velkými podniky a eliminovala se tak účast ultrachrtů.Závod je zařazen do velké ceny HSH kde se sčítají časy jarní a letní Osmy, Velké Kunratické a Zbraslavského běhu. Tato kombinace mi sedí a letos bych tuto velkou cenu rád vyhrál potřetí za sebou. Motivaci závodit určitě podpoří i možnost poměřit síly s kamarády.

Trať pro rok 2008 doznala změn, je delší a pomalejší, změnil se i počet kol. V kategorii Elite to v součtu znamená cca o třetinu delší závod proti původnímu. Podklad je převážně hliněný, místy travnatý. Celkově se jedná o technicky nenáročný okruh s jedním horším výšvihem. Správným najetím trasy je možné ušetřit pár sekund. Dalších pár sekund pak správným obutím a tlakem v gumách. Vzal jsem si příklad z Jirky Chyby, který když přijede tak tady vyhraje a obul drapáky místo tradičního semislicku.

Ale popořadě. Kategorie ženy jede dohromady s Masters a má vyměřeno 6 koleček. Za skis se na start postavila v bojovné náladě Jitka. Lehce jsem ji upozornil, že "první nebo mrtvá" a bum, jelo se. V mužích se karty rozdaly už v prvním kole, kdy se na čele usadil osamělý bojovník pronásledovaný dvěma soupeři. Ve stejném pořadí s obrovskými rozestupy projeli cílem. Nuda. V ženách to ještě v prvním kole vypadalo na boj dvou Jitek, ale na počátku druhého kola převzala Jitka v bílo-modrém dresu vedení a kolo za kolem náskok zvětšovala.Smolařem závodu vyhlašuju Goooda, který v prvním namotal řetěz a nabral ztrátu přes minutu. Kolo dojížděl na posledním místě a v cíli z toho byla jen brambora. Smůla kámo Tongue out.

Po dojezdu posledního bojovníka se postavila na start "elita". Podle konkurence mne čekal boj hlavně s Tomášem, tak nějak jsme si řekli, že ze začátku odskočíme a pak se porubeme v koncovce. Stojím první lajnu a nadšení teda ze mne neprší. Prásk a jede se. Trochu to flákám a po pár metrech mi došlo, že takhle ne, a tak přirubu a do šikany u sjezdu jedu třetí. První jede kluk, kterého tady vídám často, druhý Tomáš. V táhlém kopečku jde Tomáš celkem ve velkým stylu dopředu. No tak jestli takhle pojede pořád, bude to moje smrt. Trháme se podle plánu ve dvou, ale v ostrém výjezdu chybujeme a jdeme pěšky, zbytek kola jedeme opět ve třech. Během prvních dvou kol identifikuji dvě místa kde díky drapákům mohu jet rychleji a pak tradičně cílová rovinka, ta mi jede. Stále se nám nedaří setřást třetího a protože nemá smysl někoho živit v háku, v závěru třetího kola si beru vedení a přikládám pod kotel. Tempo drží jen Tomáš, do cíle to ještě budou dlouhé čtyři okruhy. V pátém jedu stále plnou a přikazuji si, že to vydržím. Pomalu získávám metry a sekundy na druhého Tomáše a tak v posledních dvou kolech už nejedu takovou palbu a začínám věřit, že konečně po letech vyhraju Osmu o moje jméno přibude na poháru vítězů. Cílem projíždím s pohodlným náskokem a těžko říci zda je to volbou obutí, formou, nebo mojí specializací na kratší závody ke konci sezony.

Krátce po našem dojezdu si vychutnáváme s Jitkou na bedně double dresů Skisu a jen litujeme, že nepřijel Jirka pro bednu v masters. Měl by na ní!

Po vyhlášení se všichni rozprchli a za 15 minut frčím i já vstříc grilovací párty do Černošic. V hlavě mi vrtá informace o závodě v neděli v Libři - nultý ročník Záhořanské Kliky, jediný co vím je, že to je 45km a start v 10,00. Hmm.

Štítky: 

Související články

Zahořanská Klika 14/9

O nultém ročníku tohoto závodu jsem se dozvěděl jen den před jeho konáním. Jediná informace byla: v 10:00 v Libři na fotbalovém stadionu, 45km. Co víc vlastně je potřeba vědět? I tak jsem ještě stačil myšlenkou na účast nakazit Jitku s Petrem. Osobně jsem účasti moc šancí...

9.6. Pražské Schody 2010

Červen je v plném proudu a pro všechny milovníky mtb to znamená také jedno - Pražské Schody. Je to takový svátek cyklistiky, unikátní závod po zámeckých schodech, v nezapomenutelném prostředí Prahy. Rok co rok jsem se vždy chodil dívat "jak si to dávaj", letos jsem měl tu čest...

Václavický krpál - XC UAC 7.7.2012

Druhý pokus v XC jsem si zkusil ve Václavicích u Benešova. Jednalo se o další podnik UAC série závodu v cross country. Jelikož mi však v Odolené Vodě nepřál defekt, stále jsem nevěděl co že to XC se mnou udělá...

Kousek za Konopiští, nedaleko startu závodu Okoloprahy - ve Václavicích pro...