Zimní Triatlon Jablonec 29.1.2011

Klasický cyklista v zimě hybernuje. Výkonnostní najíždí základní vytrvalost a ti nejambicioznější to prokládají posilovnou nebo dokonce výletem do tepla. A pak ještě existuje skupinka cyklistů magorů. Na skladbu tréninku kašlou z vysoka a základem je si zimu užít na maximum. Nejen na takové myslí pořadatelé různých netradičních soutěží, jako třeba zimního triatlonu. 

 

Vydat se soutěžit do Jablonce nevyžaduje ani tak dlouhé cestování jako spíše smíření se s faktem, že bude velká konkurence. Sever republiky je tradičně baštou nejlepších lyžařů a terénních běžců v republice. Na startu zimního triatlonu ze serie Multiman se jich sešla pěkná řádka. Namátkou jmenujme: Pavel Jindra, Honza Kubíček, Michal Francke, Radek Linhart, Jiří Vavruška, Matěj Zahálka, Milan Kaněra, Miloš Smrčka a množí další, které známe z beden triatlonů, duatlonů, běhů a další sportů nejen v ČR.

 

Vzhledem k tomu, že tohle byl můj první triatlon v životě, neměl jsem představu do čeho jdu. Na cestu jsem vyrazil s ostříleným triatlonistou Davidem Jandou, který na rozdíl ode mě už několik zimních absolvoval.

Prezentace i uložení do depa proběhlo v klidu. Vyleštěný Stumpík a RCSka se zažehleným žlutým HFkem od Toka se v odpoledním slunci krásně leskly.  Bylo opravdu teplo, a tak jsem navlékl na sebe jen dvě funkční vrstvy a přes to letní nezateplený dres s dlouhým rukávem, navrch vestičku s číslem. Při proslovu před startem nás pořadatel uvítal slovy: „Vítám vás u zimního triatlonu, sportu, který nemůže dělat nikdo normální.“ Na startu jsem to bral jako vtip, v cíli jsem mu rozuměl dokonale.

 

Úderem čtrnácté hodiny se vystartovalo. Na trasu se vydalo přes 100 sportovců, z toho 55 v mužských kategoriích. Hned po startu ostře kopec na sněhu a už to frčelo. Běželo se hodně svižně, skoro jako by to byl jen běh a ne triatlon. Trasa 4,7km vedla ve dvou rozdílných kolech kolem přehrady, místy zabíhá na pěšinky do lesa. Snažím se běžet těsně pod maximum, v některých úsecích hlubokým sněhem je to ale na max. Do depa přibíhám na 14. pozici. Prohazuju boty, beru helmu a vyrážím opět na trať. Ztrátu na prvního jsem měl 1,27 z běhu, nejlepší v depu měl čas 31s, mě to trvalo 1,02.

 

 Vyměřených 13km kola vedlo ve 4řech okruzích po silničkách v zástavbě rodinných domků, následovala těžká louka hlubokým sněhem a obtížný sjezd lesem. Zjištuji, že řazení na velkou je problémové -nové převodníky middleburn slick shift zklamaly- i přesto, že jsem to ladil několikrát. Jedu tedy vše na střed, ale není to problém. Podklad je většinou utažený sníh a trať má profil nahoru/dolů. Louku v prvním kole jedu celou a riskuji i sjezd v sedle. To byl velký zážitek. V dalších kolech už to je rozdupané od lidí co tyto úseky běhají, a tak běhám zhruba polovinu louky a celý sjezd také. V hlubokém sněhu je to extrémně náročné.

 

Do depa příjíždím po necelé hodině závodu. Vše zatím nad ANP, naprosto bez možnosti na pár sekund orazit. Na kole jsem získal pár míst, aktuálně jsem na desáté pozici. Na nejlepšího na kole jsem ztratil 1,56, v depu jsem strávil výměnou bot 1,45, nejlepší měl 55s. Trochu mě zbrzdil zip u jedné boty a také jsem si dával turbosnack. 

 

Vyrážím vstříc 7km na lyžích. Začátek je brutální kopec, zde mu říkají vtipně Kitzbuhel. V poslední třetině mi zle seká. Přeci jen intenzity v zimě nedávám a po hodině totálního šrotu si tělo řeklo dost. V krizi se plácám na biatlonových okruzích, profilově je to stále nahoru dolů. Těžké krátké kopce, zatáčky. Na okruhu není rovina, kde by se dalo rozjet tempo. Tady se ukazuje jakou formu mají v zimě lyžaři a tvrdě se dělí zrno od plev. Tentokrát jsem za plevu ovšem já. V posledním kole se lehce sbírám, ale už není o co bojovat, tak to dojíždím a ostrým sjezdem se řítím do cíle. V čase 1,24,28 protínám pásku na 13. místě celkově a 11. v kategorii 20-40. Celková ztráta na specialistu zimních triatlonů Pavla Jindru činila 9,56. Na běžkách jsem na nejlepšího ztratil 7,15, což vyhodnocuju jako naprostou hrůzu. Moje pocity v tomto úseku ztrátě odpovídají. Naprosto jsem neměl už sílu, tepy dole, zadýchaný. Za normálních podmínek bych tipnul ztrátu na poloviční.

 

Celkově jsem ovšem s výkonem spokojen a nechal jsem za sebou hodně kvalitních sportovců. Určitě to nebyl poslední zimní triatlon, jen bude potřeba se v zimě občas trochu zmáčknout, aby pak na takovýto závod nechyběly intenzity. 

 

Fotky jsem si vypůjčil ze serveru pořadatele a je na nich vidět, že to nebyla pohodová procházka. 

Štítky: 

Související články

Silniční Král Šumavy

V sobotu 13. září v 9,00 startoval v Klatovech na náměstí již 15. ročník tradičního silničního maratonu Král Šumavy na 150km. O dvě a půl hodiny předtím tratě na 200 a 250km.
Já se samozřejmě účastnil závodu na 150km ať už z důvodu prvního silničního závodu, pozdějšímu startu oproti...

Zbraslavský běh 7/12

V neděli 7. prosince se běžel závěrečný podnik velké ceny HSH a sice Zbraslavský běh. Závod sám o sobě má již celkem tradici a na startu 26. ročníku se sešlo kromě velmi početných dětských kategorií 124 borců o borkyň k hlavnímu závodu. Trasa začíná „vyzouvákem" po žluté turistické k ...

Berounský Bikemaraton 7/6/2009

Letos prvním závodem pod taktovkou Michala Daleckého byl Berounský bikemaraton. Datum připadlo na šťastnou sedmičku 7/6 a počasí přislíbilo o něco přívětivější tvář než minulý týden na Králi. Každý maraton se snaží mít...